Wysoki cukier w ciąży grozi otyłością dziecka
Katarzyna Szulik

Wysoki cukier w ciąży grozi otyłością dziecka

Dzieci kobiet, u których w czasie ciąży stwierdzono wysokie poziomy glukozy mimo braku diagnozy cukrzycy ciążowej są bardziej narażone na otyłość w dzieciństwie — wynika z badań prowadzanych przez naukowców z University of Tennessee w Knoxville.

W ramach badań uczeni przeanalizowali dane pochodzące od ponad 40 000 kobiet w ciąży, które urodziły dzieci w latach 1995-2004 w systemie opieki zdrowotnej Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii. Brali oni pod uwagę również dane o zdrowiu dzieci obserwowanych od 5 do 7 roku życia.

W Stanach Zjednoczonych kobiety przechodzą badanie przesiewowe stężenia glukozy we krwi między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeśli test wykaże jej podwyższony poziom, wykonuje się dodatkowy  w celu ustalenia czy kobieta ma cukrzycę ciążową.

Nieważna diagnoza, ważny cukier

Zespół naukowców odkrył, że wówczas, gdy podwyższony poziom glukozy we krwi ujawni się w teście przesiewowym (nawet, jeśli jej stężenie nie jest wystarczająco podwyższone do rozpoznania cukrzycy ciążowej), dzieci matek z takimi wynikami są bardziej narażone na rozwój otyłości między 5. a 7. rokiem życia. W tym scenariuszu ryzyko wzrasta o 13% w porównaniu z kobietami o normalnym poziomie glukozy w tym teście. Jeżeli kobieta w ciąży otrzyma diagnozę cukrzycy ciążowej, prawdopodobieństwo rozwoju otyłości u jej dziecka sięga aż 52%. Ponadto naukowcy odkryli, że jeśli matka ma normalny wskaźnik masy ciała (BMI), podwyższone stężenie glukozy we krwi podczas ciąży nie ma związku z rozwojem otyłości u dzieci.

Opisywane wnioski są ważne, ponieważ sugerują, że możliwe jest zapobieganie otyłości dziecięcej na 2 sposoby: poprzez pomoc matkom w osiągnięciu normalnego BMI przed zajściem w ciążę oraz zmniejszenie hiperglikemii w jej trakcie.

Cukrzyca u ciężarnych kobiet zagraża ich dzieciom

Wyniki badania potwierdzają tezy stawiane od lat, które w jednoznaczny sposób wiążą cukrzycę ciążową ze zwiększonym ryzykiem otyłości u dziecka. Badanie z 2016 roku opublikowane w czasopiśmie „Diabetologia” wydawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Cukrzycą [EASD] wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo otyłości u dzieci w wieku 9-11 lat urodzonych przez matki, które cierpiały na tę dolegliwość. Analiza została oparta na Międzynarodowym Studium Otyłości Dzieciństwa, Stylu Życia i Środowiska (ISCOLE), które jest badaniem przekrojowym przeprowadzanym na obszarach miejskich i podmiejskich w 12 krajach.

Cukrzycę ciążową matek (GDM) diagnozowano zgodnie z kryteriami American Diabetes Association (ADA) lub WHO. Wysokość oraz obwód talii mierzono za pomocą standardowych metod, a masę i tłuszcz poprzez wykorzystanie przenośnego analizatora składu ciała. Częstość zgłaszanego GDM u matki to 4,3%. Ogólne występowanie otyłości u dzieci, otyłości centralnej oraz wysokiej tkanki tłuszczowej wynosiła odpowiednio 12,3%, 9,9% i 8,1%. Następnie autorzy wykorzystali modelowanie komputerowe dostosowane do różnych czynników (wiek matki w momencie porodu, edukacja, tryb karmienia niemowląt, wiek ciążowy, liczba młodszego rodzeństwa, niezdrowe składniki w diecie dla dzieci, umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna, czas snu, siedzący tryb życia, płeć i masa urodzeniowa).

Zwiększone ryzyko dla dzieci matek z cukrzycą ciążową w porównaniu z matkami bez GDM wynosiło: 53% dla otyłości, 73% dla otyłości centralnej i 42% dla wysokiej tkanki tłuszczowej. Dodatnie skojarzenie było nadal istotne statystycznie w przypadku otyłości centralnej (ryzyko zwiększone o 54%) po dodatkowym dostosowaniu do aktualnego BMI matki, ale już niezbyt ważne dla otyłości i wysokiej tkanki tłuszczowej.

Polecane dla Ciebie

Wysoki cukier w ciąży — poważne diagnozy i brak odpowiedzi

W opinii naukowców mechanizmy, przez które narażenie na cukrzycę w ciąży zwiększa ryzyko otyłości potomstwa nie są w pełni zrozumiałe. Zagrożenie matczyną chorobą wiąże się z nadmiernym wzrostem płodu w macicy głównie ze względu na wzrost masy tłuszczowej i zmiany poziomu hormonów płodowych. Ponadto ekspozycja na cukrzycę matki powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, insuliny oraz leptyny u potomstwa. Macierzyński prenatalny GDM może również wpływać na genetykę płodu oraz na ekspresję genów, które kierują akumulacją tkanki tłuszczowej lub związanym z nią metabolizmem.

  1. E. Liu, P. Zhao, Y. Qiao i in., Maternal gestational diabetes and childhood obesity at age 9–11: results of a multinational study, „Diabetologia” [online], DOI: 10.1007/s00125-016-4062-9, [dostęp: 30.05.2019].
  2. F. Xu, M. M. Heddersoni, S. F. Ehrlich i in., Assiamira Ferrara. Diagnostic thresholds for pregnancy hyperglycemia, maternal weight status and the risk of childhood obesity in a diverse Northern California cohort using health care delivery system data, „PLOS ONE”, nr 14 (5) 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij