Implanty rdzeniowe nadzieją dla chorych na Parkinsona
Katarzyna Szulik

Implanty rdzeniowe nadzieją dla chorych na Parkinsona

Pacjenci, którym parkinson uniemożliwił normalne poruszanie się mają szansę na odzyskanie przynajmniej części utraconej sprawności za sprawą implantu wszczepianego w rdzeń kręgowy stworzonego przez badaczy z Kanady. Urządzenie jest wprowadzane w kręgosłup i działa poprzez elektroniczną stymulację rdzenia kręgowego.

W miarę postępów parkinsona zdolność chodzenia osoby nią dotkniętej systematycznie się pogarsza. Wielu pacjentów ni stąd, ni zowąd zaczyna upadać lub zatrzymuje się w pół kroku, co w sposób znaczący utrudnia codzienne aktywności. Nowa terapia jest kierowana przede wszystkim do tych z nich, których choroba uwięziła w domu lub przykuła do wózków inwalidzkich. 

Twórcy nowej metody związani z University of Western Ontario w Kanadzie opracowali ją z myślą o własnych pacjentach, którzy w związku z chorobą utracili możliwość chodzenia lub została ona znacząco utrudniona na nawet kilkanaście lat. Powrót do normalnej, codziennej aktywności byłby dla nich całkowitą rewolucją. 

Nowa jakość życia dzięki implantom rdzeniowym

Autorzy wynalazku w 2018 roku wykonali badanie pilotażowe, którego wyniki ukazały się na łamach pisma „Movement Disorders”. Wówczas wszczepili stymulatory rdzenia kręgowego swojego projektu 5 pacjentom, którzy cierpieli na zaburzenia chodu i nagłe zatrzymania ruchu w związku z parkinsonem.

Po 6 miesiącach od zabiegu długość kroków chorych wydłużyła się o 39%, szybkość chodu o 42%, a zdolność do wstawania do pionu z pozycji siedzącej o 50% w stosunku do stanu pierwotnego. 

Z kolei pewność siebie pacjentów oraz podejmowanie aktywności bez utraty równowagi poprawiła się o aż 71% w stosunku do stanu sprzed operacji. Co więcej, po 6 miesiącach od jej wykonania żaden z uczestników nie doświadczył „zamrożonego chodu”, nie odnotowano także efektów ubocznych. 

Jeden z pacjentów, który ze względu na stan swojego zdrowia był praktycznie uwięziony w domu przez okres 6 lat, po przejściu terapii z użyciem stymulatora był w stanie wyjechać na wakacje z żoną, a inny mógł całkowicie porzucić poruszanie się na skuterze, który do tej pory był dla niego jedynym dostępnym sposobem przemieszczania się. 

Wzmocnienie sygnału i przywrócenie sprawności osobom chorym na parkinsona

Zasada działania urządzenia opiera się na wzmacnianiu sygnałów przesyłanych z mózgu do rdzenia kręgowego. Gdy człowiek chodzi, jego mózg przesyła instrukcje do kończyn, umożliwiając ich przemieszczanie. Następnie rdzeń kręgowy odsyła wiadomość do mózgu, by potwierdzić podjętą aktywność. Choroba Parkinsona doprowadza do zaburzeń przesyłu tych sygnałów, co utrudnia, a czasem niemal całkowicie uniemożliwia poruszanie się. 

Badacze mają świadomość, że ich próba kliniczna była niewielka i pilotażowa, więc by móc mówić o potwierdzonych efektach konieczne jest przeprowadzenie znacznie większego, dłuższego badania, które pozwoli zweryfikować wyniki na większą skalę. 

Powiązane produkty

Kawa kontra parkinson

Również w roku 2018 naukowcy z Rutgers University odkryli, że przydatna w leczeniu skutków parkinsona może być kawa, a konkretnie jeden z jej składników aktywizowany przez kofeinę. Badania prowadzone wcześniej sugerowały, że picie kawy obniża ryzyko zapadnięcia na tę chorobę, co skłoniło naukowców do bliższego przyjrzenia się jej składnikom w celu odkrycia tych odpowiadających za wspomniane prozdrowotne działanie. Przedmiotem ich zainteresowania stała się pochodna kwasu tłuszczowego neuroprzekaźnika serotoniny, znana jako EHT, znajdująca się w wosku pokrywającym ziarna kawy. Jest ona w stanie chronić mózgi myszy przed nadmierną akumulacją protein, która sprzyja rozwojowi demencji i parkinsona. 

Kolejne badanie miało sprawdzić czy EHT sparowane w kofeiną da jeszcze lepsze efekty. Myszy otrzymały niewielkie dawki EHT i kofeiny zarówno razem, jak i osobno. Składniki podane oddzielnie nie odniosły znaczących efektów, ale w połączeniu wzmacniały efekty katalizatorów pomagających zapobiec akumulacji szkodliwych białek w mózgu. 

Kombinacja EHT i kofeiny może być zdolna do spowolnienia lub zatrzymania progresji wspomnianych chorób. Obecne terapie działają jedynie na symptomy parkinsona, ale nie chronią przed degeneracją mózgu. Potwierdzenie tych przypuszczeń wymaga dalszych badań, dzięki którym będzie między innymi wiadomo, jakie są najskuteczniejsze proporcje EHT do kofeiny.

  1. A. Parrent, M. Jog, O. Samotus, Spinal Cord Stimulation Therapy for Gait Dysfunction in Advanced Parkinson's Disease Patients, ,,International Parkinson and Movement Disorder Society” [online], https://doi.org/10.1002/mds.27299, [dostęp:] 24.04.2019.
  2. E. Junn, H. Zheng, S. Oh i in., Synergistic neuroprotection by coffee components eicosanoyl-5-hydroxytryptamide and caffeine in models of Parkinson's disease and DLB, ,,PNAS” [online], 201813365 DOI: 10.1073/pnas.1813365115, [dostęp:] 24.04.2019.
  3. P. Ghosh, Parkinson's results beyond researchers' wildest dreams, ,,BBC” [online], https://www.bbc.com/news/health-47803496, [dostęp:] 24.04.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij