×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mikrobiota jelitowa może wpływać na ryzyko wystąpienia udaru

Naukowcy z West Wirginia University School of Medicine postanowili sprawdzić, czy udar może wpływać na zróżnicowanie populacji bakterii w żołądku i jelitach oraz czy ewentualne zmiany w tym zakresie oddziałują na procesy regeneracyjne w mózgu.

Z danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w Stanach Zjednoczonych co 40 sekund ktoś doznaje udaru.

Udar prowadzi przede wszystkim do uszkodzeń mózgu bezpośrednio związanych z niedotlenieniem. Najnowsze badania udowadniają, że takie zdarzenie może skutkować pogorszeniem pracy innych części ciała. Jedno z nich, prowadzone przez naukowców z Zachodniej Wirginii sugerują zależność pomiędzy udarem a mikrobiotą jelitową. Badaczy szczególnie interesowało funkcjonowanie osi mózgowo-jelitowej.

Po udarze mikrobiota się zmienia

Badanie przeprowadzono na modelu zwierzęcym, w tym celu myszy podzielono na dwie grupy. Większość gryzoni przeszło indukowany udar niedokrwienny, natomiast reszta z nich była w pełni zdrowa. Naukowcy obserwowali stan zwierząt z obu grup w odstępie 3, 14 i 28 dni od wywołania apopleksji.

Jak się okazało, u myszy po udarze stwierdzono długotrwałe zmiany w mikrobiocie jelitowej. W przeciwieństwie do zwierząt z grupy kontrolnej – w ich florze jelitowej wykryto obecność bakterii ze szczepu Bifidobacteria.

Drobnoustroje typu Bifidobacteria posiadają pozytywne działanie na układ trawienny, wspomagają także organizm po przejściu udaru.

Naukowcy po upływie 28 dni u myszy w grupie eksperymentalnej odnotowali podwyższony poziom bakterii ze szczepu Helicobacter, co sugeruje pogorszenie stanu fizjologicznego.

U gryzoni po udarze stosunek bakterii ze szczepów Firmicutes do Bacteroidetes był znacznie wyższy niż w grupie kontrolnej – po 14 dniach sześciokrotnie wyższy, a po upływie 28 dni ponad trzykrotnie wyższy. Jak tłumaczą autorzy badania, tak duże odstępstwa od normy świadczą o zwiększonym ryzyku otyłości, cukrzycy oraz stanu zapalnego w rejonie jamy brzusznej.

Udar wpływa na strukturę jelit

Naukowcy zaobserwowali również zmiany w strukturze tkanki jelitowej. Prawidłowa tkanka jelitowa przypomina zdrową kolonię koralowców, pełną wypustek, ułatwiających absorpcję składników odżywczych. Po udarze tkanka przybrała bardzo chaotyczny wygląd, doszło do zmniejszenia się ilości przestrzeni między wypustkami. Opisana sytuacja wpływa na nieprawidłowości we wchłanianiu substancji odżywczych w jelitach, co z kolei utrudnia regenerację po poważnych zdarzeniach zdrowotnych.

Chroniczne zmiany w składzie mikroflory jelitowej, w zakresie wzrostu liczby niektórych negatywnych bakterii, utrzymujące się w 28 dni po udarze, oddziałują negatywne na funkcjonowanie mózgu oraz zachowanie. Odkrycie mogłoby pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia skutków zawału, opartych o modyfikację mikroflory jelitowej za pomocą probiotyków.

Chcesz uniknąć udaru? Chodź do sauny

Chcąc uniknąć udaru, warto często odwiedzać saunę – sugerują badania naukowców z Finlandii. Obserwacje przeprowadzone na grupie 1628 kobiet i mężczyzn między 53 a 74 rokiem życia, zamieszkujących wschodnią część kraju, bazowały na częstotliwości, z jaką korzystali z tradycyjnych fińskich łaźni. Podzielono ich na trzy zespoły: odwiedzających saunę raz w tygodniu, 2-3 razy w tygodniu i 4-7 razy w tygodniu. Ryzyko udaru malało wraz ze zwiększaniem częstotliwości korzystania z kąpieli parowych (uczęszczanie 2-3 razy w tygodniu zmniejsza zagrożenie o 14 procent, 4-7 razy w tygodniu aż o 61 procent). Związek utrzymywał się nawet po uwzględnieniu tradycyjnych czynników, warunkujących prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, takich jak płeć, wiek, cukrzyca, indeks masy ciała, poziom lipidów we krwi, spożycie alkoholu, aktywność fizyczna i status socjoekonomiczny. Płeć nie miała żadnego wpływu na rezultat eksperymentu.

Zdaniem badaczy częste korzystanie z sauny zmniejsza ryzyko śmierci na skutek chorób układu krążenia. Ma to związek z obniżaniem ciśnienia, stymulacji systemu immunologicznego i pozytywnego wpływu na autonomiczny układ nerwowy.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. A. L. Brichacek, C. A. Gambill, S. Kenney i in., Abstract TP117: Experimental Stroke Induces Chronic Gut Dysbiosis in Male C57BL/6J Mice, International stroke conference 2019 poster abstracts. Session title: Basic and preclinical neuroscience of stroke recovery posters II; originally published: 1 Feb. 2019; https://doi.org/10.1161/str.50.suppl_1.TP117, Stroke, 2019; 50: ATP117.
  2. S. K. Kunutsor, H. Khan, F. Zaccardi i in., Sauna bathing reduces the risk of stroke in Finnish men and women, „Neurology”, 90 (22), 2018; 10.1212/WNL.0000000000005606, doi: 10.1212/WNL.0000000000005606.

Podziel się: