Liczba dzieci i sposób karmienia mają związek z rozwojem raka piersi
Katarzyna Szulik

Liczba dzieci i sposób karmienia mają związek z rozwojem raka piersi

Ryzyko rozwoju raka piersi maleje wraz z kolejnymi ciążami i przy okazji karmienia piersią – takie tezy postawiono już wcześniej, analizując prawdopodobieństwo nowotworu u ogólnej populacji kobiet. Naukowcy z Columbia Univeristy’s Mailman School of Public Health sprawdzili czy taka sama tendencja dotyczy również matek, będących nosicielkami mutacji genów BRCA1 i BRCA2, a więc obarczonych najwyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Wnioski na ten temat zostały sformułowane na podstawie badania, w którym udział wzięło 5707 nosicielek mutacji genu BRCA1 i 3535 nosicielek genu BRCA2, porównanego z analizą kohortową, obejmującą 2276 pacjentek z mutacją BRCA1 i 1610 pacjentek z mutacją BRCA2. Wspomniana kohorta zawiera dane z 21 badań prospektywnych, prowadzonych w różnych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii.

Im więcej dzieci, tym niższe ryzyko raka

Jak wykazało badanie, u kobiet z mutacją genu BRCA1, będących w ciąży dwa, trzy bądź cztery lub więcej razy, ryzyko zapadnięcia na raka piersi malało o odpowiednio 21, 30 i 50 procent w stosunku do tych, które posiadały tylko jedno dziecko. Odnotowano również, że u nosicielek tego genu ryzyko zachorowania spadało także, gdy matka zdecydowała się karmić piersią.

W przypadku kobiet z mutacją BRCA2 spadek ryzyka dotyczył wyłącznie posiadania co najmniej czwórki dzieci. Z kolei w przypadku obu typów nosicielek tylko jedna ciąża (BRCA1) lub mniej niż cztery (BRCA2) zwiększały prawdopodobieństwo zapadnięcia na raka piersi.

Czas zajścia w ciążę ma znaczenie

Naukowcy sugerują, że zarówno w przypadku nosicielek zmutowanego genu, jak i kobiet bez mutacji, znaczenie ma również czas zachodzenia w kolejne ciąże. Dodatkowo, wzrost aktywności hormonalnej, towarzyszący pierwszej ciąży, również może wpływać na ryzyko wystąpienia raka piersi w zależności od tego czy pierwsza ciąża wystąpi w okresie zwiększonego lub mniejszego prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór. W przypadku nosicielek genu BRCA1 lub BRCA2 różnice wynoszą około 10 lat, przy czym w przypadku BRCA2 przesunięcie wynosi dodatkowych kilka lat.

Polecane dla Ciebie

Mastektomia pozwala uniknąć nowotworu

Nosicielki mutacji genu BRCA1 (występującego częściej) i BRCA2 (rzadziej) są obarczone bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajnika. Szacuje się, że wspomniane geny odpowiadają za nawet 90 proc. wszystkich przypadków nowotworu dziedzicznego. Obecnie jedynym sposobem na drastyczną redukcję tego prawdopodobieństwa jest mastektomia profilaktyczna, czyli usunięcie piersi zanim nowotwór zacznie się rozwijać, by uniemożliwić mu wzrost.

Jak pokazują najnowsze badania, profilaktyczna mastektomia w sposób zdecydowany zwiększa szanse na przeżycie w sytuacji, gdy mimo to nowotwór zdoła się rozwinąć, co dotyczy przede wszystkim nosicielek genu BRCA1.

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie badania European CanCer Organisation, którego wyniki ujawniono w 2018 roku. Około 1000 jego uczestniczek w chwili rozpoczęcia było w pełni zdrowymi nosicielkami mutacji genów BRCA1 lub BRCA2, a stan ich zdrowia pozostawał pod kontrolą od chwili postawienia rozpoznania mutacji (najwcześniej był to 1995 rok), przez kontrolę w roku 2017 aż do śmierci. W tym okresie 38 procent nosicielek mutacji genu BRCA1 i 32 proc. nosicielek mutacji genu BRCA2 poddało się profilaktycznej mastektomii.

Kontrola stanu ich zdrowia następowała po średnio 9 do 11 lat od chwili postawienia rozpoznania. W tym okresie na raka zachorowało 7, a zmarło 11 (w tym jedna na nowotwór piersi) uczestniczek z mutacją genu BRCA1 z grupy, która poddała się profilaktycznej mastektomii. W grupie kontrolnej, gdzie uczestniczki nie przeszły takiej operacji, rak piersi rozwinął się u 269 kobiet, a śmierć poniosło 50, w tym 19 z tytułu raka piersi. W wieku 65 lat okres pięcioletnich przeżyć dotyczył 90 proc. uczestniczek po mastektomii i 83 proc. bez niej.

Z kolei w grupie z mutacją genu BRCA2, po porównywalnym czasie u kobiet po profilaktycznej mastektomii, nie odnotowano żadnych przypadków nowotworu piersi (dwie śmierci nie związane z nowotworem). W grupie kontrolnej na raka zachorowały 144 kobiety, a zmarły 32, w tym siedem z powodu raka piersi. Odsetek przeżyć w obu grupach był bardzo wysoki i w zasadzie identyczny, niezależnie od tego czy uczestniczki postanowiły usunąć piersi w związku z obciążeniem genetycznym.

  1. M. B. Terry, Y. Liao, K. Kast i in., The Influence of Number and Timing of Pregnancies on Breast Cancer Risk for Women With BRCA1 or BRCA2 Mutations, „JNCI Cancer Spectrum”, 2 (4), 2018; DOI: 10.1093/jncics/pky078
  2. The European CanCer Organisation (ECCO), Double mastectomy to prevent breast cancer reduces risk of dying from the disease in BRCA1 mutation carriers – but does not reduce further the already low risk in BRCA2 carriers, „ScienceDaily”, 21 March 2018: <www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180321091352.html

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij