Palenie w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju ADHD u dziecka
Katarzyna Szulik

Palenie w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju ADHD u dziecka

Mimo udowodnionego negatywnego wpływu tytoniu na rozwój płodu, palenie przez przyszłe matki pozostaje poważnym problemem społecznym. Szacunkowo kilka do nawet kilkunastu procent kobiet nie przestaje palić starając się o ciążę i nie porzuca nałogu w jej trakcie. Naukowcy z Funlandii wskazali na kolejną negatywną konsekwencję palenia w kontekście dziecięcego zdrowia, związaną z wyższym ryzykiem rozwoju ADHD. 

Wśród licznych negatywnych konsekwencji palenia w ciąży wylicza się zwiększone ryzyko hipotrofii (niskiej masy urodzeniowej dziecka), przedwczesnego porodu, a nawet śmierci. Fińscy naukowcy dodają do tej zatrważającej listy kolejny punkt. 

Nikotyna sprzyja ADHD

Ich obserwacja nie jest zupełnie nowa — kilka wcześniejszych badań wskazywało na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju ADHD w związku z paleniem. Nikomu jednak nie udało się dotrzeć do źródła tej relacji, co naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Turku zrobili z powodzeniem. Ich badania wykazały, że wzrost ryzyka zaburzenia postępuje wraz z powiększaniem się stężenia kotyniny we krwi matki. 

Kotynina jest biomarkerem wskazującym na ekspozycję na nikotynę, zarówno na drodze aktywnego palenia, jak i przebywania w towarzystwie palaczy lub w środowisku, w którym znajduje się dym tytoniowy (tzw. palenie bierne lub pasywne). Przedmiotem badań naukowców były próbki surowicy pobranej z krwi matek podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży w celu zmierzenia stężenia kotyniny i skonfrontowania wyników z występowaniem (bądź nie) ADHD u ich dzieci. Wszystkie dzieci, o których mowa, przyszły na świat między 1998 a 1999 rokiem. 

Badanie wykazało mocny związek między ekspozycją na nikotynę podczas ciąży a rozwojem ADHD u dzieci urodzonych przez matki doświadczające takiej ekspozycji. W ten sposób naukowcy po raz kolejny potwierdzili, że palenie papierosów jest czynnikiem realnie zagrażającym zdrowiu płodu i narodzonego dziecka. 

Palenie kontra dojrzewanie

Kolejnym naukowym argumentem za rzuceniem palenia przez kobiety w ciąży odkrytym w ostatnim czasie jest przyspieszone dojrzewanie dzieci. Takie wnioski płyną z badań naukowców z Aarhus University opublikowanych na łamach American Journal of Epidemiology w 2018 roku. 

Naukowcy odkryli, że dzieci matek palących więcej niż 10 papierosów dziennie podczas ciąży wchodzą w wiek dojrzewania średnio od 3 do 6 miesięcy wcześniej od rówieśników urodzonych przez niepalące kobiety. Wnioski sformułowanie ma podstawie badania, w którym uczestniczyło niemal 16 tysięcy ciężarnych kobiet i ich dzieci. Podczas ciąży kobiety odpowiadały na pytania dotyczące ich nawyków związanych z paleniem w tym okresie, natomiast po porodzie naukowcy analizowali rozwój ich dzieci, ze szczególnym uwzględnienie wieku od 11 roku życia wzwyż.

Wczesne dojrzewanie może nie wydawać się negatywnym zjawiskiem, jednak w praktyce wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu schorzeń i dolegliwości, w tym z otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia i niektórymi typami nowotworów. 

Polecane dla Ciebie

Paląca babcia niszczy zdrowie wnucząt

Jak się okazuje, negatywny wpływ na zdrowie dziecka może mieć nie tylko palenie matki, ale w części przypadków również babci. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu pokazało, że dziewczynki, których babcie od strony mam paliły podczas własnej ciąży są aż o 67 proc, bardziej narażone na występowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, takich jak np. problemy z komunikacją społeczną. To badanie sugeruje, że ekspozycja na dym papierosowy jeszcze w łonie matki może wpłynąć na rozwój jajeczek, co w dorosłym życiu może stać się czynnikiem wpływającym na zdrowie dzieci kobiety. Wspomniane wnioski pochodzą z badania Children of the 90, które analizuje między innymi wpływ nawyków tytoniowych dziadków na zdrowie ich wnuków urodzonych w tym okresie. Częstotliwość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu w ostatnich latach znacząco się zwiększyła. Ten wzrost z jednej strony przypisać można lepszej diagnostyce, ale z drugiej znaczące zmiany zaszły również w środowisku i stylu życia. 

1.    Andre Sourander, Minna Sucksdorff, Roshan Chudal, Heljä-Marja Surcel, Susanna Hinkka-Yli-Salomäki, David Gyllenberg, Keely Cheslack-Postava, Alan S. Brown. Prenatal Cotinine Levels and ADHD Among Offspring. Pediatrics, 2019; e20183144 DOI: 10.1542/peds.2018-3144
2.    Nis Brix, Andreas Ernst, Lea L B Lauridsen, Erik T Parner, Jørn Olsen, Tine B Henriksen, Cecilia H Ramlau-Hansen. Maternal Smoking During Pregnancy and Timing of Puberty in Sons and Daughters: A Population-Based Cohort Study. American Journal of Epidemiology, 2018; DOI: 10.1093/aje/kwy206
3.    Andre Sourander, Minna Sucksdorff, Roshan Chudal, Heljä-Marja Surcel, Susanna Hinkka-Yli-Salomäki, David Gyllenberg, Keely Cheslack-Postava, Alan S. Brown. Prenatal Cotinine Levels and ADHD Among Offspring. Pediatrics, 2019; e20183144 DOI: 10.1542/peds.2018-3144

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij