
Palenie w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju ADHD u dziecka
Wśród licznych negatywnych konsekwencji palenia w ciąży wylicza się zwiększone ryzyko hipotrofii (niskiej masy urodzeniowej dziecka), przedwczesnego porodu, a nawet śmierci. Fińscy naukowcy dodają do tej zatrważającej listy kolejny punkt.
Nikotyna sprzyja ADHD
Ich obserwacja nie jest zupełnie nowa — kilka wcześniejszych badań wskazywało na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju ADHD w związku z paleniem. Nikomu jednak nie udało się dotrzeć do źródła tej relacji, co naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Turku zrobili z powodzeniem. Ich badania wykazały, że wzrost ryzyka zaburzenia postępuje wraz z powiększaniem się stężenia kotyniny we krwi matki.
Kotynina jest biomarkerem wskazującym na ekspozycję na nikotynę, zarówno na drodze aktywnego palenia, jak i przebywania w towarzystwie palaczy lub w środowisku, w którym znajduje się dym tytoniowy (tzw. palenie bierne lub pasywne). Przedmiotem badań naukowców były próbki surowicy pobranej z krwi matek podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży w celu zmierzenia stężenia kotyniny i skonfrontowania wyników z występowaniem (bądź nie) ADHD u ich dzieci. Wszystkie dzieci, o których mowa, przyszły na świat między 1998 a 1999 rokiem.
Palenie kontra dojrzewanie
Kolejnym naukowym argumentem za rzuceniem palenia przez kobiety w ciąży odkrytym w ostatnim czasie jest przyspieszone dojrzewanie dzieci. Takie wnioski płyną z badań naukowców z Aarhus University opublikowanych na łamach American Journal of Epidemiology w 2018 roku.
Naukowcy odkryli, że dzieci matek palących więcej niż 10 papierosów dziennie podczas ciąży wchodzą w wiek dojrzewania średnio od 3 do 6 miesięcy wcześniej od rówieśników urodzonych przez niepalące kobiety. Wnioski sformułowanie ma podstawie badania, w którym uczestniczyło niemal 16 tysięcy ciężarnych kobiet i ich dzieci. Podczas ciąży kobiety odpowiadały na pytania dotyczące ich nawyków związanych z paleniem w tym okresie, natomiast po porodzie naukowcy analizowali rozwój ich dzieci, ze szczególnym uwzględnienie wieku od 11 roku życia wzwyż.
Polecane dla Ciebie
Paląca babcia niszczy zdrowie wnucząt
Jak się okazuje, negatywny wpływ na zdrowie dziecka może mieć nie tylko palenie matki, ale w części przypadków również babci. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu pokazało, że dziewczynki, których babcie od strony mam paliły podczas własnej ciąży są aż o 67 proc, bardziej narażone na występowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, takich jak np. problemy z komunikacją społeczną. To badanie sugeruje, że ekspozycja na dym papierosowy jeszcze w łonie matki może wpłynąć na rozwój jajeczek, co w dorosłym życiu może stać się czynnikiem wpływającym na zdrowie dzieci kobiety. Wspomniane wnioski pochodzą z badania Children of the 90, które analizuje między innymi wpływ nawyków tytoniowych dziadków na zdrowie ich wnuków urodzonych w tym okresie. Częstotliwość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu w ostatnich latach znacząco się zwiększyła. Ten wzrost z jednej strony przypisać można lepszej diagnostyce, ale z drugiej znaczące zmiany zaszły również w środowisku i stylu życia.