Kapsułka zamiast zastrzyków dla chorych na cukrzycę
Katarzyna Szulik

Kapsułka zamiast zastrzyków dla chorych na cukrzycę

Zespół przewodzony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology opracował nową technikę podawania insuliny, z której mogą skorzystać pacjenci chorzy na cukrzycę typu 2. Lek ma formę tradycyjnej kapsułki, która po połknięciu wprowadza lek do organizmu przez żołądek. 

Kapsułka wielkości owocu jagody zawiera skompresowaną insulinę i miniaturową igłę, przez którą substancja jest wstrzykiwana bezpośrednio do żołądka. Testy przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że lek w tej formie jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość insuliny, by obniżyć poziom cukru we krwi w sposób równie skuteczny jak przezskórne zastrzyki. Naukowcy podejrzewają również, że rozwiązanie tego typu mogłoby zostać dostosowane do zażywania innego typu leków na bazie proteinowej. Autorzy badania wyrazili nadzieję, że ich rozwiązanie pomoże nie tylko cukrzykom, ale wszystkim pacjentom, którzy dziś są zmuszeni przyjmować swoje leki w formie zastrzyków lub wlewów, co w istotny sposób obniża jakość ich życia.

Precyzja kapsułki

Poza naukowcami z MIT w opracowaniu rozwiązania brali udział również badacze z Harvard Medical School, a obecne odkrycie jest wynikiem starań rozpoczętych kilka lat temu. W wersji pierwotnej kapsułkę pokrywało wiele miniaturowych igieł, które miały wstrzykiwać substancje lecznicze do wyściółki żołądka lub bezpośrednio do jelita cienkiego. Ostatecznie zdecydowano się na zachowanie jednej igły, co zwiększa precyzję podania leku i pozwala uniknąć wstrzyknięcia go bezpośrednio do wnętrza żołądka, gdzie insulina zostałaby zniszczona przez kwasy trawienne zanim zaczęłaby działać.

Skuteczny i bezbolesny zastrzyk

Czubek igły niemal w całości został wykonany z kompresowanej suszonej insuliny metodą identyczną do tej stosowanej przy formowaniu tabletek. Sam pręt, który nie wchodzi w kontakt ze ścianami żołądka powstał z innego, całkowicie biodegradowalnego materiału. Wewnątrz kapsułki igła jest przymocowana do napiętej sprężyny przytrzymywanej w miejscu przez dysk zrobiony z cukru. Gdy kapsułka zostaje połknięta, woda w żołądku rozpuszcza cukrowy dysk, powodując uwolnienie sprężyny i wbicie czubka igły w ścianę żołądka. Ponieważ ta część ciała nie ma receptorów bólu, pacjenci nie powinni odczuć żadnego dyskomfortu w związku z zastrzykiem.

Powiązane produkty

Kapsułka jak skorupa żółwia

By mieć pewność, że lek zostanie wstrzyknięty w ścianę żołądka, badacze opracowali system gwarantujący, że niezależnie od tego, w jaki sposób kapsułka ułoży się w żołądku, będzie w stanie przesunąć się tak, by igła miała kontakt z wyściółką. Inspirację do tej właściwości kapsułki naukowcy zaczerpnęli od jednego z gatunków żółwi, konkretnie żółwia lamparciego występującego w Afryce. Jego skorupa ma kształt wysokiej, stromej kopuły, co pozwala mu łatwo powrócić do pozycji stojącej w razie przewrócenia się na plecy. Z pomocą modelowania komputerowego badacze stworzyli wariant jej kształtu dla kapsułki, dzięki czemu może ona zmienić położenie na właściwe nawet w dynamicznym środowisku żołądka. W chwili, gdy igła wbije się w tkankę nie ma obawy, że jakikolwiek ruch ciała czy tkanek zmieni jej pozycję.

Realna alternatywa dla strzykawki

W momencie, gdy czubek igły wbije się w ścianę żołądka, insulina rozprzestrzenia się w sposób kontrolowany, co jest możliwe dzięki właściwym parametrom kapsułki. W wypadku tego badania wypuszczenie całej dawki insuliny do krwiobiegu trwało godzinę.

Podczas testów na świniach naukowcy wykazali, że za pomocą pigułek są w stanie skutecznie dostarczyć do organizmu 300 mikrogramów insuliny. Ostatnio udało im się zwiększyć dawkę do 5 miligramów, co odpowiada ilości insuliny niezbędnej do wstrzyknięcia przez pacjenta z cukrzycą typu 2.

Gdy kapsułka uwolni zawartość, może bez problemów przejść przez układ trawienny, a jej struktura składa się z biodegradowalnych polimerów i elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Jej zażycie nie pociąga za sobą żadnych efektów ubocznych.

Szansa na nowy typ leku

Zespół z Massachusetts Institute of Technology kontynuuje pracę nad rozwojem i dalszą optymalizacją technologii wytwarzania kapsułek. Zgodnie z przewidywaniami badaczy, ten sposób dostarczania leków do organizmu mógłby zostać zastosowany wobec innych preparatów proteinowych, które normalnie muszą być wstrzykiwane. Mowa między innymi o lekach immunosupresyjnych stosowanych przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów czy przewlekłego zapalenia jelit. Kolejne potencjalne zastosowanie dotyczy transportu kwasów nukleinowych typu DNA i RNA.

Wspomniane badania zostały sfinansowane przez Novo Nordisk, The National Institutes of Health, a National Science Foundation Graduate Research Fellowship, Brigham and Women's Hospital, a Viking Olaf Bjork Research Scholarship oraz MIT Undergraduate Research Opportunities Program.

  1. A. Abramson, E. Caffarel-Salvador, M. Khang i in., An ingestible self-orienting system for oral delivery of macromolecules, „Science”, 2019; 363 (6427): 611 DOI: 10.1126/science.aau2277.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij