Kapsułka zamiast zastrzyków dla chorych na cukrzycę
Katarzyna Szulik

Kapsułka zamiast zastrzyków dla chorych na cukrzycę

Zespół przewodzony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology opracował nową technikę podawania insuliny, z której mogą skorzystać pacjenci chorzy na cukrzycę typu 2. Lek ma formę tradycyjnej kapsułki, która po połknięciu wprowadza lek do organizmu przez żołądek. 

Kapsułka wielkości owocu jagody zawiera skompresowaną insulinę i miniaturową igłę, przez którą substancja jest wstrzykiwana bezpośrednio do żołądka. Testy przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że lek w tej formie jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość insuliny, by obniżyć poziom cukru we krwi w sposób równie skuteczny jak przezskórne zastrzyki. Naukowcy podejrzewają również, że rozwiązanie tego typu mogłoby zostać dostosowane do zażywania innego typu leków na bazie proteinowej. Autorzy badania wyrazili nadzieję, że ich rozwiązanie pomoże nie tylko cukrzykom, ale wszystkim pacjentom, którzy dziś są zmuszeni przyjmować swoje leki w formie zastrzyków lub wlewów, co w istotny sposób obniża jakość ich życia.

Precyzja kapsułki

Poza naukowcami z MIT w opracowaniu rozwiązania brali udział również badacze z Harvard Medical School, a obecne odkrycie jest wynikiem starań rozpoczętych kilka lat temu. W wersji pierwotnej kapsułkę pokrywało wiele miniaturowych igieł, które miały wstrzykiwać substancje lecznicze do wyściółki żołądka lub bezpośrednio do jelita cienkiego. Ostatecznie zdecydowano się na zachowanie jednej igły, co zwiększa precyzję podania leku i pozwala uniknąć wstrzyknięcia go bezpośrednio do wnętrza żołądka, gdzie insulina zostałaby zniszczona przez kwasy trawienne zanim zaczęłaby działać.

Skuteczny i bezbolesny zastrzyk

Czubek igły niemal w całości został wykonany z kompresowanej suszonej insuliny metodą identyczną do tej stosowanej przy formowaniu tabletek. Sam pręt, który nie wchodzi w kontakt ze ścianami żołądka powstał z innego, całkowicie biodegradowalnego materiału. Wewnątrz kapsułki igła jest przymocowana do napiętej sprężyny przytrzymywanej w miejscu przez dysk zrobiony z cukru. Gdy kapsułka zostaje połknięta, woda w żołądku rozpuszcza cukrowy dysk, powodując uwolnienie sprężyny i wbicie czubka igły w ścianę żołądka. Ponieważ ta część ciała nie ma receptorów bólu, pacjenci nie powinni odczuć żadnego dyskomfortu w związku z zastrzykiem.

Kapsułka jak skorupa żółwia

By mieć pewność, że lek zostanie wstrzyknięty w ścianę żołądka, badacze opracowali system gwarantujący, że niezależnie od tego, w jaki sposób kapsułka ułoży się w żołądku, będzie w stanie przesunąć się tak, by igła miała kontakt z wyściółką. Inspirację do tej właściwości kapsułki naukowcy zaczerpnęli od jednego z gatunków żółwi, konkretnie żółwia lamparciego występującego w Afryce. Jego skorupa ma kształt wysokiej, stromej kopuły, co pozwala mu łatwo powrócić do pozycji stojącej w razie przewrócenia się na plecy. Z pomocą modelowania komputerowego badacze stworzyli wariant jej kształtu dla kapsułki, dzięki czemu może ona zmienić położenie na właściwe nawet w dynamicznym środowisku żołądka. W chwili, gdy igła wbije się w tkankę nie ma obawy, że jakikolwiek ruch ciała czy tkanek zmieni jej pozycję.

Realna alternatywa dla strzykawki

W momencie, gdy czubek igły wbije się w ścianę żołądka, insulina rozprzestrzenia się w sposób kontrolowany, co jest możliwe dzięki właściwym parametrom kapsułki. W wypadku tego badania wypuszczenie całej dawki insuliny do krwiobiegu trwało godzinę.

Podczas testów na świniach naukowcy wykazali, że za pomocą pigułek są w stanie skutecznie dostarczyć do organizmu 300 mikrogramów insuliny. Ostatnio udało im się zwiększyć dawkę do 5 miligramów, co odpowiada ilości insuliny niezbędnej do wstrzyknięcia przez pacjenta z cukrzycą typu 2.

Gdy kapsułka uwolni zawartość, może bez problemów przejść przez układ trawienny, a jej struktura składa się z biodegradowalnych polimerów i elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Jej zażycie nie pociąga za sobą żadnych efektów ubocznych.

Szansa na nowy typ leku

Zespół z Massachusetts Institute of Technology kontynuuje pracę nad rozwojem i dalszą optymalizacją technologii wytwarzania kapsułek. Zgodnie z przewidywaniami badaczy, ten sposób dostarczania leków do organizmu mógłby zostać zastosowany wobec innych preparatów proteinowych, które normalnie muszą być wstrzykiwane. Mowa między innymi o lekach immunosupresyjnych stosowanych przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów czy przewlekłego zapalenia jelit. Kolejne potencjalne zastosowanie dotyczy transportu kwasów nukleinowych typu DNA i RNA.

Wspomniane badania zostały sfinansowane przez Novo Nordisk, The National Institutes of Health, a National Science Foundation Graduate Research Fellowship, Brigham and Women's Hospital, a Viking Olaf Bjork Research Scholarship oraz MIT Undergraduate Research Opportunities Program.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij