Mikrobiom pomoże w diagnostyce raka trzustki
Katarzyna Szulik

Mikrobiom pomoże w diagnostyce raka trzustki

Najnowsze badania nad diagnostyką i leczeniem raka trzustki wskazują na nowy, potencjalnie przełomowy trop. W szybszym wykrywaniu nowotworu pomocna może okazać się flora bakteryjna, a w jego zapobieganiu – odpowiednio dobrane probiotyki.

Pierwsze badania w tym kierunku przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Zhenjiang w Chinach, którzy wzięli pod lupę mikrobiom języka. W badaniu wzięło udział 30 pacjentów we wczesnym stadium raka trzustki oraz 25 zdrowych osób. Wszyscy uczestnicy mieli między 45 a 65 lat, nie przyjmowali żadnych leków i nie stwierdzono u nich innych poważnych chorób. Badanie mikrobiomu wykazało znaczące różnice w jego składzie u osób chorych i zdrowych. Dotyczyły one zwłaszcza liczebności bakterii Haemophilus i Porphyromonas, których u osób chorych było znacznie mniej niż u zdrowych, jak również Leptotrichia i Fusobacterium, wykrywanych w większej liczbie u chorych na nowotwór trzustki.

Naukowcy przypuszczają, że ten stan rzeczy wiąże się z odpowiedzią immunologiczna organizmu na pojawienie się nowotworu trzustki, co z kolei powoduje wzrost lub obniżenie liczebności niektórych bakterii. Tę tezę muszą potwierdzić dalsze badania, które mogą również przynieść odpowiedź na pytanie o to, czy w leczeniu tego nowotworu pomocne mogą okazać się probiotyki.

Tegoroczne badania naukowców z Chin stanowią potwierdzenie tezy sformułowanej już w 2014 roku przez Amerykanów z San Diego University. Sugerowały one, że raka trzustki można zdiagnozować na podstawie analizy bakterii zawartych w ślinie, co daje szansę na stworzenie testu predykcyjnego umożliwiającego stwierdzenie nowotworu na wczesnym, wyleczalnym stadium. Amerykanie również zauważyli, że mikrobiota jamy ustnej chorych na raka trzustki jest bogatsza w bakterie z rodzaju Leptotrichia, a także Campylobacter, jak również uboższa o szczepy Streptococcus, Treponema oraz Veillonella.

W przypadku raka trzustki to właśnie szybka diagnostyka choroby stanowi największe wyzwanie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nowotwór trzustki bardzo długo nie zdradza żadnych objawów, dlatego zazwyczaj jest wykrywany dopiero w chwili pojawienia się przerzutów, kiedy szanse na wyleczenie są niewielkie. W efekcie w Europie odsetek pięcioletnich przeżyć po jego wykryciu wynosi zaledwie 5 procent.

W związku z tym naukowcy nieustannie poszukują nowych metod diagnostycznych. Najnowsze z nich wskazują na badanie śliny, natomiast zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii opracował metodę diagnostyki raka trzustki na podstawie badania moczu. Przełom przyniosło wyodrębnienie trzech białek: LYVE1, REG1A i TFF1. Ich podwyższone stężenie w moczu wskazuje na raka trzustki. Badania w tym kierunku prowadzili m.in. naukowcy z Queen Mary University w Londynie. Zdaniem twórców metody diagnostyka na podstawie badania moczu mogłaby zwiększyć odsetek przeżyć nawet do 60 procent.

Komu grozi rak trzustki?

Ryzyko zapadnięcia na raka trzustki zwiększa przede wszystkim otyłość połączona z brakiem aktywności fizycznej i paleniem tytoniu, ale również obciążenie genetyczne. Zazwyczaj nowotwór wykrywa się u osób starszych, choć zdarza się także u ludzi młodych, co dodatkowo utrudnia diagnozę i szybką reakcję. Objawy raka trzustki są niespecyficzne, ale szczególnie niepokojąca powinna być nagła utrata masy ciała, bóle w nadbrzuszu, żółtaczka i tłuszczowa biegunka.

W badaniu fizykalnym lekarz może wykryć guza w powłokach brzusznych lub zastoinowy pęcherzyk żółciowy. Leczenie raka trzustki odbywa się przede wszystkim operacyjnie, choć całkowite usunięcie guza jest trudne. Nowotwór trzustki w zasadzie nie reaguje na chemio- czy radioterapię, przez co w razie niemożności usunięcia guza (taką szansę ma tylko jeden na pięciu chorych) ponad 75 procent pacjentów umiera w ciągu roku od postawienia diagnozy.

Wśród szczególnie skutecznych sposobów usuwania guzów trzustkowych wskazuje się metodę Nano-Knife – z wykorzystaniem aparatury umożliwiającej zniszczenie komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu. Aparatura oddziałuje na nie za pomocą impulsów elektrycznych, co umożliwia zastosowanie bardzo precyzyjnego leczenia. Jest ona uważana za szczególnie skuteczną, zwłaszcza w leczeniu nowotworu trzustki i prostaty na etapie uznawanym za nieoperacyjny. Efektem działania Nano-Knife jest zmniejszenie guza do stanu, w którym możliwe będzie wycięcie go na drodze standardowej operacji, co niesie za sobą minimalne ryzyko powikłań.

  1. H. Lu, Z. Ren, A. Li, J. Li, S. Xu, H. Zhang i in., Tongue coating microbiome data distinguish patients with pancreatic head cancer from healthy controls, „Journal of Oral Microbiology”, Volume 11, 2019, Issue 1.
  2. P. J. Torres, E. M. Fletcher, S. M. Gibbons, M. Bouvet i in., Characterization of the salivary microbiome in patients with pancreatic cancer, „PeerJ.”, 2015; 3: e1373. Published online 2015 Nov 5. doi: 10.7717/peerj.1373.
  3. Queen Mary University of London, Urine test for early stage pancreatic cancer now possible after biomarker discovery, „qmul.ac.uk” [online], https://www.qmul.ac.uk/media/news/2015/smd/urine-test-for-early-stage-pancreatic-cancer-now-possible-after-biomarker-discovery.html, [dostęp:] 31.01.2019. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij