Pobyt rodzica w szpitalu będzie bezpłatny
Katarzyna Szulik

Pobyt rodzica w szpitalu będzie bezpłatny

Koniec z pobieraniem opłat za towarzyszenie choremu dziecku w szpitalu. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zmiana przepisów nie oznacza jednak, że pobyt rodzica w szpitalu będzie bezwarunkowo pozbawiony opłat, jednak ich pobór będzie musiał być uzasadniony.

Wspomniana nowelizacja dotyczy zakazu pobierania opłat za pobyt w szpitalu lub w innym zakładzie leczniczym udzielającym świadczeń na miejscu i przez całą dobę od opiekunów dzieci lub osób o znacznym stopniu niepełnosprawności niezależnie od ich wieku. Jedyne sytuacje, w których szpital będzie mógł pobierać opłaty, dotyczą korzystania przez opiekuna ze szpitalnych posiłków, dodatkowego łóżka czy pościeli. W praktyce więc, jeśli opiekun organizuje sobie nocleg i wyżywienie we własnym zakresie, nie powinien być obciążony dodatkowymi kosztami.

Wspomniana nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów, a nowe przepisy wejdą w życie w 14 dni od ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czemu szpitale pobierają opłaty od rodziców?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każdy szpital ma prawo pobierać tzw. opłatę rekompensującą od rodzica przebywającego w szpitalu wraz z dzieckiem. Placówki tłumaczą ten fakt koniecznością ponoszenia kosztów wynikających między innymi z korzystania przez rodziców z toalety, wody lub prądu, np. do ładowania telefonów komórkowych. Wspomniana opłata obejmuje także koszty utrzymania czystości i amortyzacji sprzętów. Część szpitali w ramach tej opłaty oferuje rodzicom materace lub polowe łóżka na noc, ale w innych takiego wsparcia nie ma i rodzic jest zmuszony do spędzenia nocy w fotelu bądź na krześle. Jeśli zasady obowiązujące w szpitalu na to pozwalają, w takiej sytuacji może on zorganizować miejsce do noclegu na własną rękę, na przykład przynosząc karimatę lub materac.

Osobną kwestią jest możliwość wynajęcia pokoju hotelowego w samym szpitalu – w tym wypadku dodatkowa opłata jest w pełni uzasadniona.

Prawo do bezpłatnego przebywania w szpitalu mają matki dzieci poniżej 6. miesiąca życia oraz karmiące piersią, co w tym wypadku uważa się za gwarant dobrostanu dziecka.

Porządek w przepisach

Nowelizacja doprecyzowuje obowiązujące przepisy prawa, które sobie przeczyły. Każdy chory ma prawo do kontaktu z bliskimi i szpital nie powinien go ograniczać, jednak art. 35 ustawy o prawach pacjenta mówi, że jeśli pobyt opiekuna w szpitalu generuje koszty, placówka może je egzekwować. Nie ma jednak żadnych zasad ich wyliczania, dlatego opłaty w poszczególnych placówkach bywają skrajnie różne, niezależnie od tego, czy zapewniają jakiekolwiek miejsce do spania dla opiekuna. Jednak nawet niewielkie opłaty mogą stanowić problem w sytuacji, gdy pobyt dziecka w szpitalu jest długi.

Stawki kształtują się różnie w zależności od placówki i miejsca pobytu dziecka. Ceny za dobę zaczynają się od 5-7 złotych, a kończą nawet na ponad 50 zł za dobę, przy czym w tym wypadku mowa również o sfinansowaniu wyżywienia rodzica. To jednak nie wszystkie koszty, z którymi liczyć się musi rodzic przebywający w szpitalu z hospitalizowanym dzieckiem. Do wspomnianych opłat najczęściej dodać trzeba również koszty parkowania, które zazwyczaj wynoszą od 20 do nawet 40 złotych za dobę oraz opłaty za media, czyli korzystanie z telewizji. Odbiorniki na salach dla pacjentów zazwyczaj są obsługiwane przez firmy zewnętrzne i wymagają opłaty za każdą godzinę oglądania. W przypadku dzieci zmuszonych do pobytu w szpitalu na leżąco, na przykład po operacjach, telewizja to często jedyny sposób na urozmaicenie im czasu. Dodatkowo, jeśli opłata za pobyt w szpitalu nie uwzględnia wyżywienia, rodzice muszą liczyć się z często niemałymi kosztami korzystania ze szpitalnej kantyny lub sklepiku, zwłaszcza gdy szpital od miejsca ich zamieszkania dzieli bardzo duża odległość.

Powiązane produkty

Żywienie szpitalne do poprawki

Najbardziej dyskusyjna wydaje się kwestia opłat za szpitalne wyżywienie, którego jakość często pozostawia wiele do życzenia. Ta kwestia w 2016 roku zaniepokoiła również Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara który skierował w tej sprawie zapytanie do Resortu Zdrowia uzupełnione o postulat, by prawo do żywienia wpisać do Karty Praw Pacjenta. Alarmował on wówczas, że pacjentom serwuje się niesmaczne, bardzo skromne posiłki, często bez możliwości używania normalnych sztućców.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia odpisał, że szpital musi zapewnić pacjentom żywienie adekwatne do stanu zdrowia, jednak nie ma odgórnie ustalonych stawek, które należy przyjąć. Ich wysokość pozostaje w gestii kierownika danego podmiotu leczniczego.

Realia posiłków w polskich szpitalach pokazuje strona w mediach społecznościowych o nazwie „Posiłki w szpitalach”, na której pacjenci publikują zdjęcia tego, co jedli podczas pobytu w szpitalu. Z tych fotografii wyłania się obraz głodowych wręcz porcji, wyjątkowo skromnej palety składników i – co najważniejsze – nagminnego serwowania niezdrowych dań. Suchy chleb, pasztet, parówki i znikoma ilość warzyw to tylko czubek góry lodowej problemów toczących szpitalny system wyżywienia. W efekcie pacjenci, którzy mają taką możliwość, są dożywiani przez rodzinę i przyjaciół.

W 2016 roku raport na temat żywienia szpitalnego sporządził Sanepid, który odnotował nieprawidłowości żywieniowe w 197 na 284 placówki ochrony zdrowia. We wnioskach wskazywano na bardzo niewielkie urozmaicenie posiłków, brak warzyw i owoców, mały udział produktów będących pełnowartościowym źródłem zwierzęcego białka, ale wysoki tych o niewielkiej wartości odżywczej, ale dużej zawartości tłuszczu, takich jak wątrobianka, mortadela, pasztety czy sery topione. Na talerzu pacjenta w zasadzie nie spotyka się również ryb, produktów mlecznych czy z pełnego ziarna.
  1. D. Gajos-Kaniewska, Rodzic w szpitalu zapłaci za łóżko, ale nie za obecność przy dziecku, „Rzeczpospolita” [online], https://www.rp.pl/Zdrowie/301229958-Rodzic-w-szpitalu-zaplaci-za-lozko-ale-nie-za-obecnosc-przy-dziecku.html, [dostęp:] 25.01.2019. 
  2. Polska Agencja Prasowa, RPO ponawia propozycję, by minister określił wymogi żywienia w szpitalach, „Gazeta Prawna” [online], https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1255243,rpo-o-wymogach-zywieniowych-w-szpitalach.html, [dostęp] 25.01.2019. 
  3. Rzecznik Praw Pacjenta, Opłaty w szpitalu – kiedy mogą być pobierane, a kiedy są bezprawne? „Rzecznik Praw Pacjenta” [online], https://www.bpp.gov.pl/newsletter-artykuly/numer-4-2017/oplaty-w-szpitalu-kiedy-moga-byc-pobierane-a-kiedy-sa-bezprawne/, [dostęp:] 25.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij