Popraw jakość powietrza w domu. O roślinach antysmogowych i oczyszczaczach powietrza
Sylwia Smolińska-Kunicka

Popraw jakość powietrza w domu. O roślinach antysmogowych i oczyszczaczach powietrza

Obraz błękitnej planety widziany z kosmosu, przedstawiany często w produkcjach filmowych, kojarzy nam się z miejscem przyjaznym do życia, gdzie błękit mórz i oceanów przykrywany białymi chmurami wyzwala w nas poczucie zadbanego środowiska o czystym powietrzu. W rzeczywistości, gdy tylko rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim okres grzewczy, jakość powietrza znacznie się pogarsza. W mediach pojawiają się komunikaty oraz informacje o niebezpiecznym wpływie smogu na nasze zdrowie.

Czym jest smog i gdzie sprawdzić aktualny stan powietrza?

Nazwa smog pochodzi od połączenia angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). W skład zanieczyszczonego powietrza wchodzą tlenki azotu, tlenki siarki, dwutlenki siarki, dwutlenki azotu, pyły (różnej frakcji, np. PM10, PM2,5) oraz węglowodory aromatyczne (np. benzen). Bieżące informacje na temat jakości powietrza w różnych regionach Polski najlepiej czerpać ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Antysmogowe rośliny dla czystego powietrza w domu

Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do naszych domów oraz mieszkań. Dłuższe oddziaływanie takiego środowiska na organizm ludzki może powodować ataki duszności, łzawienie, a nawet doprowadzić do zmian nowotworowych, ponieważ wiele związków smogu ma charakter kancerogenny. Czy istnieją w takim razie rośliny, które pomogą w walce z pyłami i toksycznymi związkami? Zdecydowanie tak, choć w dzisiejszej erze konsumpcjonizmu wspomina się o nich mniej niż o specjalistycznych urządzeniach.

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina o błyszczących liściach i białych kwiatach. Oczyszcza powietrze głównie z formaldehydu i benzenu, które wchodzą w skład lakierów i farb oraz acetonu występującego w środkach czystości. Zaletą tej rośliny jest łatwość w jej utrzymaniu. Wystarczy podlewać ją w momencie, gdy ziemia w doniczce jest sucha i nie narażać jej na nadmierne nasłonecznienie.

Doskonałą rośliną oczyszczającą domowe powietrze jest również epipremnum złociste (łac. Epipremnum aureum) – bardzo popularna w pewnym okresie roślina doniczkowa. Jej charakterystyczne żółto-zielone liście bardzo ładnie się prezentują w naszych domowych salonach. Do uprawy wystarczy jej zwykła ziemia doniczkowa, a rozmnażanie jest bardzo łatwe. Rośliny nie należy trzymać w zasięgu małych dzieci oraz zwierzaków, ponieważ zawiera toksyczne substancje. Zaleca się również dokładne mycie rąk w przypadku kontaktu z sokami rośliny.

Własności oczyszczające posiada również zielistka Sternberga (łac. Chlorophytum comosum). Potrafi wyeliminować toksyczne związki takie jak formaldehyd, ksylen i toluen. Bardzo ładnie prezentuje się w wiszących doniczkach ze względu na białe kwiaty wyrastające na końcu cienkich kremowych pędów. Dojrzała roślina potrafi w całości zakryć liśćmi doniczkę, tworząc kulę zieleni, a przy tym nie wydziela żadnego zapachu.

Bardzo ciekawą propozycją jest uprawa bluszczu pospolitego (łac. Hedera helix), ponieważ doskonale filtruje powietrze z aerozoli, formaldehydów, a nawet usuwa cząstki kału z powietrza. Jest idealna dla właścicieli zwierząt domowych. Roślina potrafi bardzo szybko rosnąć, osiągając nawet 200 cm wysokości i z tego powodu najlepiej ją uprawiać w dużych domach. Stosując metalowe stelaże oraz odpowiednio ją przycinając, można uzyskać rozmaite kształty, gdyż roślina – pnąc się – doskonale owija wszelkiego rodzaju konstrukcje.

Dracea obrzeżona (łac. Draceaena marginata) to roślina pochodząca z obszarów tropikalnych. Ma długie, ostro zakończone czerwono-purpurowe liście. Nazywana smokiem z Madagaskaru roślina będzie idealna dla pomieszczeń słabo oświetlonych. Oczyszcza domowe powietrze z trichloroetylenu, formaldehydu, benzenu oraz ksylenu.

Polecane dla Ciebie

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?

Rynek oczyszczaczy powietrza w ostatnim czasie bardzo dobrze się rozwinął, oczywiście za sprawą globalnego problemu zanieczyszczenia powietrza. Nie da się zaprzeczyć, że urządzenia te są w stanie poradzić sobie z pyłami, benzopirenem, formaldehydem, benzenem, dioksynami oraz wieloma innymi związkami. Problem leży w prawidłowym doborze urządzenia. Liczba parametrów, z którymi musimy się zapoznać, może przysporzyć nam bólu głowy. Pozostaje opierać się na opinii sprzedającego lub kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • Najważniejszy w urządzeniach mechanicznych jest emitowany przez nie hałas wyrażony w dB. Im mniejsza wartość (poniżej 35 dB), tym większa szansa, że unikniemy problemu z zasypianiem przy włączonym oczyszczaczu powietrza.
  • Kupujemy urządzenie z przeznaczeniem oczyszczania powietrza w danym pokoju, w którym najczęściej przebywamy, a nie dla całego domu. W ten sposób zagwarantujemy sobie lepszy efekt pracy i mniejsze zużycie energii elektrycznej.
  • Wspomniane wcześniej zużycie energii jest bardzo istotne, ponieważ takie urządzenie będzie pracować cykliczne przez cały dzień i w okresie miesiąca może mieć to wpływ na rachunki za energię elektryczną.
  • Ważny jest rodzaj filtrów (tu najlepiej poradzić się sprzedawcy), ale również koszt wymiany tych filtrów, gdyż każde takie urządzenie nieodpowiednio serwisowane nie będzie działać poprawnie.
  • Im mniej światełek, tym lepiej – w szczególności, kiedy docelowym miejscem dla na naszego urządzenia ma być np. sypialnia.

Czy rośliny wystarczą, by oczyścić powietrze w domu?

Z jednej strony naturalne, przyjazne dla oczu rośliny, które często upiększają wnętrza naszych domów, a z drugiej strony większe możliwości oczyszczania powietrza przez urządzenia mechaniczne. Wybór odpowiedniego sposobu oczyszczania powietrza w domu nie jest prosty, bo – jak to w życiu bywa – zwolenników każdej opcji znajdzie się wielu. Ostateczną decyzję w kwestii oczyszczania powietrza należy podjąć samodzielnie, po rozważeniu zalet i wad każdego z rozwiązań.

  1. Redakcja ZielonyOgródek.pl, Bluszcz w mieszkaniu. Uprawa najpopularniejszych gatunków, „Zielony Ogródek” [online], https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/827-bluszcz-w-mieszkaniu-uprawa-najpopularniejszych-gatunkow, [dostęp:] 22.01.2019.
  2. Houseplants That Clean the Air, „University of Florida's Institute of Food and Agricultural Sciences. Gardening Solutions” [online],  http://www.gardeningsolutions.ifas.ufl.edu/plants/houseplants/houseplants-that-clean-the-air.html, [dostęp:] 22.01.2019.
  3. B.C. Wolverton, A. Johnson, Interior landscape plants for indor air pollution abatement [online], https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930073077.pdf, [dostęp:] 22.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepionka 5w1 – chakraterystka, cena, skutki uboczne

    Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionki 5w1, których koszt to kilkaset złotych. Jest to szczepionka wielodawkowa, podawana w różnych miesiącach życia niemowlaka lub dziecka. Skutki uboczne szczepienia nie są inwazyjne, często dotycząc jedynie podwyższonej temperatury pacjenta lub niewielkiego obrzęku w miejscu podania szczepionki 5w1. Jak wygląda to obowiązkowe szczepienie, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw pneumokokom – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Pneumokoki są bardzo groźnymi bakteriami, które najczęściej wywołują zapalenie płuc i ucha środkowego, w najcięższych przypadkach infekcję opon mózgowo-rdzeniowych, szpiku, wsierdzia, a nawet sepsę (posocznicę). Szczepionka przeciwko pneumokokom jest obowiązkowa i została umieszczona w Programie Szczepień Obowiązkowych. Oprócz niemowlaków i dzieci nową grupą społeczną, której zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, są osoby po 60 roku życia. Dlaczego to zalecenie dotyczy teraz także seniorów, ile kosztuje szczepionka, czy jest refundowana przez NFZ i czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ona bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka DTP – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka DTP znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest obowiązkowa. Preparat stosuje się w celu czynnego uodpornienia pacjenta przeciwko wystąpieniu błonicy, tężca i krztuśca. Szczepionka DTP zalecana jest do podania dzieciom w kilku dawkach między 6 tygodniem życia i przed ukończeniem 2 roku życia. Jaki jest skład szczepionki DTP, ile kosztuje, czy jest refundowana i jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Szczepionki skojrzaone 5w1 i 6w1 – wady i zalety. Którą szczepionkę wybrać?

    Szczepionka 5w1 oraz szczepionka 6w1 zapewniają jednoczesną ochronę przed pięcioma lub sześcioma chorobami zakaźnymi. Preparaty te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeznaczone są dla niemowlaków od 2 miesiąca życia, zaś ostatnią dawkę dziecko przyjmuje zanim skończy 3 lata. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru schematu szczepień i preparatu szczepionkowego, rodzice często zastanawiają się, którą szczepionkę wybrać 5w1 czy 6w1? Czy lepsze są szczepienia skojarzone, czy tradycyjne, jakie są zalety oraz wady szczepionek 6w1 oraz 5w1? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

    Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Witamina E – gdzie występuje? Funkcje w organizmie, suplementacja, niedobór i nadmiar

    Witamina E jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Zapobiega nie tylko starzeniu się komórek, ale również przeciwdziała bezpłodności u mężczyzn. Potwierdzono także jej udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobieganiu powstawianiu miażdżycy, wspomaganiu pracy mięśni oraz korzystnym wpływie na kondycję skóry i włosów. Przez wzgląd na te właściwości często nazywana jest „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”. Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy E, w których produktach się znajduje i czym charakteryzują się niedobory tej witaminy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij