
Popraw jakość powietrza w domu. O roślinach antysmogowych i oczyszczaczach powietrza
Czym jest smog i gdzie sprawdzić aktualny stan powietrza?
Nazwa smog pochodzi od połączenia angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). W skład zanieczyszczonego powietrza wchodzą tlenki azotu, tlenki siarki, dwutlenki siarki, dwutlenki azotu, pyły (różnej frakcji, np. PM10, PM2,5) oraz węglowodory aromatyczne (np. benzen). Bieżące informacje na temat jakości powietrza w różnych regionach Polski najlepiej czerpać ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Antysmogowe rośliny dla czystego powietrza w domu
Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do naszych domów oraz mieszkań. Dłuższe oddziaływanie takiego środowiska na organizm ludzki może powodować ataki duszności, łzawienie, a nawet doprowadzić do zmian nowotworowych, ponieważ wiele związków smogu ma charakter kancerogenny. Czy istnieją w takim razie rośliny, które pomogą w walce z pyłami i toksycznymi związkami? Zdecydowanie tak, choć w dzisiejszej erze konsumpcjonizmu wspomina się o nich mniej niż o specjalistycznych urządzeniach.
Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina o błyszczących liściach i białych kwiatach. Oczyszcza powietrze głównie z formaldehydu i benzenu, które wchodzą w skład lakierów i farb oraz acetonu występującego w środkach czystości. Zaletą tej rośliny jest łatwość w jej utrzymaniu. Wystarczy podlewać ją w momencie, gdy ziemia w doniczce jest sucha i nie narażać jej na nadmierne nasłonecznienie.
Własności oczyszczające posiada również zielistka Sternberga (łac. Chlorophytum comosum). Potrafi wyeliminować toksyczne związki takie jak formaldehyd, ksylen i toluen. Bardzo ładnie prezentuje się w wiszących doniczkach ze względu na białe kwiaty wyrastające na końcu cienkich kremowych pędów. Dojrzała roślina potrafi w całości zakryć liśćmi doniczkę, tworząc kulę zieleni, a przy tym nie wydziela żadnego zapachu.
Bardzo ciekawą propozycją jest uprawa bluszczu pospolitego (łac. Hedera helix), ponieważ doskonale filtruje powietrze z aerozoli, formaldehydów, a nawet usuwa cząstki kału z powietrza. Jest idealna dla właścicieli zwierząt domowych. Roślina potrafi bardzo szybko rosnąć, osiągając nawet 200 cm wysokości i z tego powodu najlepiej ją uprawiać w dużych domach. Stosując metalowe stelaże oraz odpowiednio ją przycinając, można uzyskać rozmaite kształty, gdyż roślina – pnąc się – doskonale owija wszelkiego rodzaju konstrukcje.
Dracea obrzeżona (łac. Draceaena marginata) to roślina pochodząca z obszarów tropikalnych. Ma długie, ostro zakończone czerwono-purpurowe liście. Nazywana smokiem z Madagaskaru roślina będzie idealna dla pomieszczeń słabo oświetlonych. Oczyszcza domowe powietrze z trichloroetylenu, formaldehydu, benzenu oraz ksylenu.
Polecane dla Ciebie
Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?
Rynek oczyszczaczy powietrza w ostatnim czasie bardzo dobrze się rozwinął, oczywiście za sprawą globalnego problemu zanieczyszczenia powietrza. Nie da się zaprzeczyć, że urządzenia te są w stanie poradzić sobie z pyłami, benzopirenem, formaldehydem, benzenem, dioksynami oraz wieloma innymi związkami. Problem leży w prawidłowym doborze urządzenia. Liczba parametrów, z którymi musimy się zapoznać, może przysporzyć nam bólu głowy. Pozostaje opierać się na opinii sprzedającego lub kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
- Najważniejszy w urządzeniach mechanicznych jest emitowany przez nie hałas wyrażony w dB. Im mniejsza wartość (poniżej 35 dB), tym większa szansa, że unikniemy problemu z zasypianiem przy włączonym oczyszczaczu powietrza.
- Kupujemy urządzenie z przeznaczeniem oczyszczania powietrza w danym pokoju, w którym najczęściej przebywamy, a nie dla całego domu. W ten sposób zagwarantujemy sobie lepszy efekt pracy i mniejsze zużycie energii elektrycznej.
- Wspomniane wcześniej zużycie energii jest bardzo istotne, ponieważ takie urządzenie będzie pracować cykliczne przez cały dzień i w okresie miesiąca może mieć to wpływ na rachunki za energię elektryczną.
- Ważny jest rodzaj filtrów (tu najlepiej poradzić się sprzedawcy), ale również koszt wymiany tych filtrów, gdyż każde takie urządzenie nieodpowiednio serwisowane nie będzie działać poprawnie.
- Im mniej światełek, tym lepiej – w szczególności, kiedy docelowym miejscem dla na naszego urządzenia ma być np. sypialnia.
Czy rośliny wystarczą, by oczyścić powietrze w domu?
Z jednej strony naturalne, przyjazne dla oczu rośliny, które często upiększają wnętrza naszych domów, a z drugiej strony większe możliwości oczyszczania powietrza przez urządzenia mechaniczne. Wybór odpowiedniego sposobu oczyszczania powietrza w domu nie jest prosty, bo – jak to w życiu bywa – zwolenników każdej opcji znajdzie się wielu. Ostateczną decyzję w kwestii oczyszczania powietrza należy podjąć samodzielnie, po rozważeniu zalet i wad każdego z rozwiązań.