
Sposoby na zgagę u kobiet w ciąży
Zgaga w okresie ciąży jest niestety bardzo częstą dolegliwością. Praktycznie każda ciężarna kobieta chociaż raz cierpiała z jej powodu. Dolegliwości mogą być czasami naprawdę mocno nasilone – uporczywe pieczenie za mostkiem oraz ból przełyku potrafią w znaczący sposób uprzykrzyć życie każdej kobiecie. Dlaczego zgaga w ciąży pojawia się tak często? Ma to związek przede wszystkim ze zmniejszonym napięciem mięśnia zwieracza dolnego przełyku, który łączy przełyk z żołądkiem. W okresie ciąży mięsień ten na skutek działania hormonów płciowych – przede wszystkim progesteronu – ulega znacznemu rozluźnieniu i nie jest w stanie w dokładny sposób „zamykać” wejścia do przełyku. Dlatego też, jeśli zwieracz dolnego przełyku nie jest do końca zaciśnięty, treść pokarmowa z żołądka może cofać się do przełyku i dawać przykre dolegliwości, z którymi ciężarna kobieta musi sobie jakoś poradzić. Poza tym również ciężarna macica przyczynia się do częstszego pojawiania się zgagi u kobiet w ciąży – uciska ona bowiem narządy wewnętrzne, w tym żołądek, co powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku.
Jak zwalczyć zgagę w ciąży? Czy można jej zapobiegać?
Istnieją zarówno skuteczne metody zapobiegania zgadze, jak również domowe i apteczne sposoby na pozbycie się jej. Jakie?
Aby zapobiegać powstawaniu zgagi, każda ciężarna powinna pamiętać przede wszystkim o tym, aby spożywać posiłki częściej i w mniejszej ilości. W ten sposób żołądek nie rozciąga się do granic swych możliwości i jest większa szansa, że treść pokarmowa nie cofnie się do przełyku. Inaczej jest, kiedy ciężarna zje naprawdę bardzo obfity posiłek – wtedy na pewno pokarm z żołądka cofnie się do przełyku i objawy zgagi będą na pewno obecne.
Kolejna sprawa to nieobjadanie się przed snem. Jeśli posiłek zostanie zjedzony przed samym położeniem się do łóżka, w pozycji leżącej pokarm od razu będzie przesuwał się z żołądka do przełyku. Dlatego też najlepiej zjeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed położeniem się spać.
Jeśli jednak w nocy ciężarną kobietę dopadną objawy zgagi, wtedy najlepiej położyć się w pozycji półsiedzącej z poduszką położoną wyżej. W takiej pozycji treść pokarmowa nie będzie mogła cofać się z żołądka do przełyku.
Trzeba pamiętać również o tym, że objawy zgagi częściej występują po zjedzeniu posiłków bardzo ostrych, tłustych i smażonych. Warto zatem unikać takich potraw, a jeść więcej gotowanych i pieczonych produktów, które są zdecydowanie mniej ciężkostrawne.
W sytuacji, kiedy już dolegliwości związane ze zgagą się pojawią, można spróbować wykorzystać któryś z domowych sposobów na pozbycie się przykrych objawów. Warto zatem sięgnąć po szklankę mleka lub kefiru. Nabiał powinien w znaczący sposób zneutralizować kwaśny sok żołądkowy, co pozwoli na pozbycie się niemiłego uczucia palenia i pieczenia za mostkiem. Poza tym można też wypić szklankę soku o zasadowym odczynie: tu znakomicie sprawdzi się z sok z marchewki lub sok z buraka.
Zdarza się jednak, że sama profilaktyka i domowe sposoby nie są w stanie poradzić sobie z objawami zgagi. Dlatego ciężarna musi czasem sięgnąć po preparaty dostępne w aptece Czy wszystkie one nadają się do stosowania w ciąży? Oczywiście, że nie. Dlatego też zawsze najpierw trzeba zasięgnąć porady farmaceuty, a najlepiej, jeśli jest taka możliwość, swojego lekarza ginekologa prowadzącego. Jakie zatem preparaty apteczne na zgagę można stosować w okresie ciąży?
- kwas alginowy w połączeniu z wapniem i wodorowęglanem sodu – taki preparat może występować np. w postaci zawiesiny lub tabletek do rozgryzania. Bezpiecznie można stosować go w okresie ciąży. Substancje wchodzące w skład preparatu zobojętniają kwas solny z żołądka. Mechanizm działania preparatu polega na tworzeniu warstwy żelu na powierzchni żołądka o prawie obojętnym pH, co łagodzi objawy zgagi;
- węglan wapnia w połączeniu z węglanem magnezu – np. w formie tabletek do ssania, które również zobojętniają kwas solny, w okresie ciąży są bezpieczne i szybko pozwalają na pozbycie się przykrych dolegliwości związanych ze zgagą;
- wodorotlenek glinu w połączeniu z wodorotlenkiem magnezu i simetykonem – preparaty o takim składzie występują w postaci tabletek do rozgryzania. Łagodzą nie tylko objawy zgagi, ale też znacznie pomagają na wzdęcia;
- węglan dihydroksyglinowo-sodowy – zwykle w postaci tabletek do rozgryzania i żucia lub zawiesiny, można stosować go w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, czyli najlepiej po konsultacji ze swoim ginekologiem;
- leki będące inhibitorami, czyli blokerami pompy protonowej – hamują one wydzielania kwasu solnego w żołądku. Na rynku jest ich bardzo dużo, zwykle dostępne są na receptę, jeśli zachodzi niezbędna potrzeba; można stosować je w ciąży po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ze zgagą w ciąży można sobie poradzić. Jeśli nie pomagają domowe metody, zawsze można bezpiecznie sięgnąć po preparaty apteczne. Lepiej jednak zawsze zapobiegać pojawieniu się zgagi, aby nie męczyć się niepotrzebnie z jej nieprzyjemnymi objawami.