×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sposoby na zgagę u kobiet w ciąży

Czas ciąży to zwykle radosny czas oczekiwania na nowe życie. Kobieta z niecierpliwością czeka, kiedy maleństwo pojawi się w końcu na świecie, by mogła wziąć je na ręce i przytulić. Jednak czas ciąży to również czas, kiedy organizm kobiety bardzo się zmienia. Część z tych zmian to zmiany na lepsze: włosy stają się bardziej lśniące i grubsze, zaś skóra znacznie bardziej promienna i zdrowsza. Niestety w okresie ciąży zachodzą też takie zmiany w kobiecym organizmie, które mogą przyszłej mamie znacznie uprzykrzać czas oczekiwania na przyjście na świat maleństwa. Często bowiem pojawiają się obrzęki, nudności i wymioty oraz zgaga.

Zgaga w okresie ciąży jest niestety bardzo częstą dolegliwością. Praktycznie każda ciężarna kobieta chociaż raz cierpiała z jej powodu. Dolegliwości mogą być czasami naprawdę mocno nasilone – uporczywe pieczenie za mostkiem oraz ból przełyku potrafią w znaczący sposób uprzykrzyć życie każdej kobiecie. Dlaczego zgaga w ciąży pojawia się tak często? Ma to związek przede wszystkim ze zmniejszonym napięciem mięśnia zwieracza dolnego przełyku, który łączy przełyk z żołądkiem. W okresie ciąży mięsień ten na skutek działania hormonów płciowych – przede wszystkim progesteronu – ulega znacznemu rozluźnieniu i nie jest w stanie w dokładny sposób „zamykać” wejścia do przełyku. Dlatego też, jeśli zwieracz dolnego przełyku nie jest do końca zaciśnięty, treść pokarmowa z żołądka może cofać się do przełyku i dawać przykre dolegliwości, z którymi ciężarna kobieta musi sobie jakoś poradzić. Poza tym również ciężarna macica przyczynia się do częstszego pojawiania się zgagi u kobiet w ciąży – uciska ona bowiem narządy wewnętrzne, w tym żołądek, co powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku.

Jak zwalczyć zgagę w ciąży? Czy można jej zapobiegać?

Istnieją zarówno skuteczne metody zapobiegania zgadze, jak również domowe i apteczne sposoby na pozbycie się jej. Jakie?

Aby zapobiegać powstawaniu zgagi, każda ciężarna powinna pamiętać przede wszystkim o tym, aby spożywać posiłki częściej i w mniejszej ilości. W ten sposób żołądek nie rozciąga się do granic swych możliwości i jest większa szansa, że treść pokarmowa nie cofnie się do przełyku. Inaczej jest, kiedy ciężarna zje naprawdę bardzo obfity posiłek – wtedy na pewno pokarm z żołądka cofnie się do przełyku i objawy zgagi będą na pewno obecne.

Kolejna sprawa to nieobjadanie się przed snem. Jeśli posiłek zostanie zjedzony przed samym położeniem się do łóżka, w pozycji leżącej pokarm od razu będzie przesuwał się z żołądka do przełyku. Dlatego też najlepiej zjeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed położeniem się spać.

Jeśli jednak w nocy ciężarną kobietę dopadną objawy zgagi, wtedy najlepiej położyć się w pozycji półsiedzącej z poduszką położoną wyżej. W takiej pozycji treść pokarmowa nie będzie mogła cofać się z żołądka do przełyku.

Trzeba pamiętać również o tym, że objawy zgagi częściej występują po zjedzeniu posiłków bardzo ostrych, tłustych i smażonych. Warto zatem unikać takich potraw, a jeść więcej gotowanych i pieczonych produktów, które są zdecydowanie mniej ciężkostrawne.

W sytuacji, kiedy już dolegliwości związane ze zgagą się pojawią, można spróbować wykorzystać któryś z domowych sposobów na pozbycie się przykrych objawów. Warto zatem sięgnąć po szklankę mleka lub kefiru. Nabiał powinien w znaczący sposób zneutralizować kwaśny sok żołądkowy, co pozwoli na pozbycie się niemiłego uczucia palenia i pieczenia za mostkiem. Poza tym można też wypić szklankę soku o zasadowym odczynie: tu znakomicie sprawdzi się z sok z marchewki lub sok z buraka.

Doskonałym pomysłem na walkę ze zgagą jest picie siemienia lnianego. Po zaparzeniu siemię powinno ostygnąć; taki kleik można wypić po posiłku lub przed położeniem się do łóżka. Czasami pomocne okazuje się żucie kawałka imbiru, co pozwala nie tylko na pobycie się dolegliwości związanych ze zgagą, ale łagodzi też ewentualne uczucie nudności, które w ciąży jest przecież równie częste. Dodatkowo można też pić herbatkę imbirową, którą można przyrządzić samodzielnie – wystarczy zalać imbir wrzątkiem, odczekać chwilę i gotowe.

Zdarza się jednak, że sama profilaktyka i domowe sposoby nie są w stanie poradzić sobie z objawami zgagi. Dlatego ciężarna musi czasem sięgnąć po preparaty dostępne w aptece Czy wszystkie one nadają się do stosowania w ciąży? Oczywiście, że nie. Dlatego też zawsze najpierw trzeba zasięgnąć porady farmaceuty, a najlepiej, jeśli jest taka możliwość, swojego lekarza ginekologa prowadzącego. Jakie zatem preparaty apteczne na zgagę można stosować w okresie ciąży?

  • kwas alginowy w połączeniu z wapniem i wodorowęglanem sodu – taki preparat może występować np. w postaci zawiesiny lub tabletek do rozgryzania. Bezpiecznie można stosować go w okresie ciąży. Substancje wchodzące w skład preparatu zobojętniają kwas solny z żołądka. Mechanizm działania preparatu polega na tworzeniu warstwy żelu na powierzchni żołądka o prawie obojętnym pH, co łagodzi objawy zgagi;
  • węglan wapnia w połączeniu z węglanem magnezu – np. w formie tabletek do ssania, które również zobojętniają kwas solny, w okresie ciąży są bezpieczne i szybko pozwalają na pozbycie się przykrych dolegliwości związanych ze zgagą;
  • wodorotlenek glinu w połączeniu z wodorotlenkiem magnezu i simetykonem – preparaty o takim składzie występują w postaci tabletek do rozgryzania. Łagodzą nie tylko objawy zgagi, ale też znacznie pomagają na wzdęcia;
  • węglan dihydroksyglinowo-sodowy – zwykle w postaci tabletek do rozgryzania i żucia lub zawiesiny, można stosować go w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, czyli najlepiej po konsultacji ze swoim ginekologiem;
  • leki będące inhibitorami, czyli blokerami pompy protonowej – hamują one wydzielania kwasu solnego w żołądku. Na rynku jest ich bardzo dużo, zwykle dostępne są na receptę, jeśli zachodzi niezbędna potrzeba; można stosować je w ciąży po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.

Ze zgagą w ciąży można sobie poradzić. Jeśli nie pomagają domowe metody, zawsze można bezpiecznie sięgnąć po preparaty apteczne. Lepiej jednak zawsze zapobiegać pojawieniu się zgagi, aby nie męczyć się niepotrzebnie z jej nieprzyjemnymi objawami.


Podziel się: