Pamiętnik farmaceuty, czyli czego nie robić w aptece
Sylwia Smolińska-Kunicka

Pamiętnik farmaceuty, czyli czego nie robić w aptece

Praca w aptece to częsty kontakt z ludźmi w różnym wieku, z różnych środowisk społecznych. To pomaganie im w ich problemach zdrowotnych oraz doradzanie przy wyborze odpowiedniego preparatu. Jak wynika z badań, pacjenci oczekują od farmaceutów fachowej porady (55%), uprzejmości (28%), oraz zainteresowania swoją osobą (17%). Poznaj ciekawe sytuacje z aptecznej codzienności.

Pracuję w aptece już 5 lat. W swojej codziennej pracy spotkałam wielu ciekawych i interesujących ludzi, poznałam historie i problemy wielu osób. W poniższym artykule piszę o swoich spostrzeżeniach związanych wykonywaniem zawodu magistra farmacji. Opiszę problemy, jakie pojawiają się w komunikacji farmaceuta – pacjent.

Co irytuje farmaceutę?

  • Tylko wy wiecznie robicie problemy! Jak to nie da mi pani tego leku? W innej aptece bez problemu dostanę ten preparat! Co z tego, że na receptę?

Wielu farmaceutów w swojej codziennej pracy z pewnością spotkało się z powyższymi zdaniami, wypowiedzianymi w sposób mniej lub bardziej grzeczny. W naszym zawodzie bardzo ważna jest asertywność, która pozwoli nam grzecznie odmówić wydania leku dostępnego wyłącznie na receptę. Najczęściej w takiej sytuacji pacjent wychodzi z apteki i trzaska drzwiami.

  • Jak to nie może pani dopisać (poprawić) dawkowania? Proszę mi powiedzieć, co mam dopisać, to sam to zrobię!

Ta sytuacja często się zdarza, gdy pacjent ma źle wypisaną receptę – nie mogę uwzględnić mu zniżki lub wydać leku w przepisanej na recepcie ilości.

Z punktu widzenia pacjenta wygląda to na błahy problem, więc pacjent próbuje przekonać farmaceutę do rozwiązania tej sytuacji, choć zwykle doskonale rozumie, że błędnie wypisana recepta zmusza go do ponownego udania się do lekarza. Musi jednak wiedzieć, że dopisanie lub poprawienie przez farmaceutę dawkowania jest równoznaczne z przekroczeniem jego uprawnień. Jest to czyn bezprawny, za który farmaceuta może ponieść odpowiedzialność karną.

 

  • Zapomniałem, jak ten lek się nazywa… chyba jest na literę D. Zapominałem nazwy, ale teraz jest reklama w telewizji i na pewno pani magister ją widziała. Opakowanie jest chyba biało-czerwone.

Każdy ma prawo zapomnieć nazwy leku, a my zawsze staramy się naprowadzić pacjenta – często nie jest to proste, bo wciąż przybywa nowych preparatów OTC. Sytuacjom takim towarzyszy zwykle nerwowa atmosfera. Pacjent uważa, że jego tłumaczenie jest zrozumiałe, ale my musimy zmagać się po raz kolejny z podobnym problemem. Na pewno łatwiej byłoby, gdyby pacjent podczas emisji reklamy zapisał odpowiednią nazwę i przyszedł z nią do apteki. Bo po sprawdzeniu wszystkich informacji okazuje się, że preparat wcale nie jest na wskazaną literę i nie jest w biało-czerwonym opakowaniu.

  • Proszę tego nie brać, to nie działa – radzi następna osoba z kolejki.

Ponownie sytuacja jest na pozór błaha i wynika często z najlepszych chęci, ale nie od dziś wiadomo, że piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami, ale… Pacjent przychodzi do apteki, opowiada o swoim problemie i oczekuje fachowej porady. Taka sytuacja rozprasza i podważa autorytet farmaceuty. Dla farmaceuty jest to bardzo ważne, ponieważ nasz zawód to nie tylko wydawanie leków, ale pewnego rodzaju powołanie – chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem przez wskazanie odpowiedniego preparatu, który będzie najbardziej odpowiedni w danej dolegliwości.

  • Żona zostawiała tu receptę wczoraj, chciałbym odebrać jej leki.

Pytam: czy ma pan karteczkę?

W odpowiedzi otrzymuję: hm…. Jaką karteczkę?

W mojej aptece rzadko się to zdarza, ale gdy pojawi się taka sytuacja, że nie mam leku (bo nie sposób mieć wszystkich leków), a pacjent wyraża zgodę na jego zamówienie na następny dzień, to otrzymuje odpowiednią karteczkę z potwierdzeniem. Po odbiór zamówionego leku przychodzi jednak ktoś z rodziny bez tego potwierdzenia. Dodatkowo całemu zdarzeniu towarzyszy długa kolejka oczekujących na realizację recepty. Czasem przypomina to pracę detektywa lub jakąś łamigłówkę do rozwiązania. Zadajemy kolejne pomocnicze pytania, angażujemy kolegów lub koleżanki do szybszego odnalezienia recepty, a w odpowiedzi słyszymy, że w naszej aptece jest straszny bałagan, lub że pacjent nigdy więcej nie zamówi u nas leku. Ostatecznie poirytowany pacjent dzwoni do żony i okazuje się, że recepta była zostawiona w innej aptece. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

Irytująca jest też sytuacja, gdy przy obsługiwaniu pacjenta inna osoba stojąca w kolejce zadaje w tym czasie pytania: Czy ma Pani ten lek? Jaka jest jego cena? Bo nie wiem, czy mam stać w kolejce!

W dzisiejszych czasach, kiedy półki uginają się pod różnymi preparatami, a ceny ulegają zmianom, nie sposób byłoby wszystko zapamiętać. Rozumiem, że każdemu się spieszy, bo tak dziś wygląda życie, ale tego rodzaju zakłócanie naszej pracy nie przyspieszy realizacji recepty.

Farmaceuta to często pierwsza osoba, do której przychodzisz po pomoc. By wykonywać ten zawód, trzeba posiadać pewne predyspozycje, takie jak komunikatywność, asertywność, cierpliwość, wyrozumiałość, uśmiech i empatia. Budowanie wzajemnego zaufania i poprawnej relacji między pacjentem a farmaceutą pomoże uniknąć wielu stresujących i nieprzyjemnych zdarzeń. Sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych polega na wykorzystywaniu fachowej wiedzy i umiejętności przy pełnym przestrzeganiu przepisów prawnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepionka 5w1 – chakraterystka, cena, skutki uboczne

    Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionki 5w1, których koszt to kilkaset złotych. Jest to szczepionka wielodawkowa, podawana w różnych miesiącach życia niemowlaka lub dziecka. Skutki uboczne szczepienia nie są inwazyjne, często dotycząc jedynie podwyższonej temperatury pacjenta lub niewielkiego obrzęku w miejscu podania szczepionki 5w1. Jak wygląda to obowiązkowe szczepienie, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw pneumokokom – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Pneumokoki są bardzo groźnymi bakteriami, które najczęściej wywołują zapalenie płuc i ucha środkowego, w najcięższych przypadkach infekcję opon mózgowo-rdzeniowych, szpiku, wsierdzia, a nawet sepsę (posocznicę). Szczepionka przeciwko pneumokokom jest obowiązkowa i została umieszczona w Programie Szczepień Obowiązkowych. Oprócz niemowlaków i dzieci nową grupą społeczną, której zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, są osoby po 60 roku życia. Dlaczego to zalecenie dotyczy teraz także seniorów, ile kosztuje szczepionka, czy jest refundowana przez NFZ i czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ona bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka DTP – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka DTP znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest obowiązkowa. Preparat stosuje się w celu czynnego uodpornienia pacjenta przeciwko wystąpieniu błonicy, tężca i krztuśca. Szczepionka DTP zalecana jest do podania dzieciom w kilku dawkach między 6 tygodniem życia i przed ukończeniem 2 roku życia. Jaki jest skład szczepionki DTP, ile kosztuje, czy jest refundowana i jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Szczepionki skojrzaone 5w1 i 6w1 – wady i zalety. Którą szczepionkę wybrać?

    Szczepionka 5w1 oraz szczepionka 6w1 zapewniają jednoczesną ochronę przed pięcioma lub sześcioma chorobami zakaźnymi. Preparaty te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeznaczone są dla niemowlaków od 2 miesiąca życia, zaś ostatnią dawkę dziecko przyjmuje zanim skończy 3 lata. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru schematu szczepień i preparatu szczepionkowego, rodzice często zastanawiają się, którą szczepionkę wybrać 5w1 czy 6w1? Czy lepsze są szczepienia skojarzone, czy tradycyjne, jakie są zalety oraz wady szczepionek 6w1 oraz 5w1? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

    Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Witamina E – gdzie występuje? Funkcje w organizmie, suplementacja, niedobór i nadmiar

    Witamina E jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Zapobiega nie tylko starzeniu się komórek, ale również przeciwdziała bezpłodności u mężczyzn. Potwierdzono także jej udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobieganiu powstawianiu miażdżycy, wspomaganiu pracy mięśni oraz korzystnym wpływie na kondycję skóry i włosów. Przez wzgląd na te właściwości często nazywana jest „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”. Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy E, w których produktach się znajduje i czym charakteryzują się niedobory tej witaminy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij