
Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży?
Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że zaczyna się pierwszy trymestr ciąży, jest oczywiście brak krwawienia miesięcznego. Jeśli kobieta wraz ze swoim partnerem stara się o dziecko, to brak miesiączki jest dla niej znakiem, że najprawdopodobniej w końcu udało się począć nowe życie. Dlatego też kobieta od razu wykonuje test ciążowy. Warto pamiętać, że może się zdarzyć, że jeśli test był wykonany w dniu, kiedy miała się pojawić miesiączka, wynik może jeszcze być negatywny. Lepiej się nie denerwować, poczekać dwa-trzy dni i dopiero wtedy wykonać test – jeśli doszło do zapłodnienia, wtedy powinien on już być pozytywny.
Kolejnym objawem, który towarzyszy pierwszemu trymestrowi ciąży, bardzo często są nudności i wymioty. Zwykle pojawiają się w godzinach porannych. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nudności po wstaniu z łóżka, warto zjeść jakąś niewielką przekąskę jeszcze przed wstaniem z niego – może być to np. jogurt. Dzięki temu istnieje duża szansa, że nudności i wymioty się nie pojawią lub będą zdecydowanie mniej nasilone. Musimy jednak wiedzieć, że te przykre dolegliwości mogą pojawiać się niestety również w ciągu dnia. Jeśli są one uciążliwe, można zażywać preparaty witaminowe dla ciężarnych z dodatkiem imbiru, który będzie działał przeciwwymiotnie.
Typowym objawem dla pierwszego trymestru ciąży jest również powiększenie i niekiedy również tkliwość piersi – czasami bardzo silna. Czasami zdarza się, że powiększenie się i bolesność piersi są pierwszymi objawami ciąży i pojawiają się jeszcze przed brakiem krwawienia miesięcznego. Zazwyczaj bolesność piersi ustępuje wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży, jednak swój większy rozmiar piersi będą miał już do końca trwania ciąży, z czego niektóre kobiety bywają bardzo zadowolone.
Częstsze oddawanie moczu to kolejny charakterystyczny dla pierwszego trymestru ciąży objaw. Dlaczego w tym czasie, kiedy macica jest jeszcze na tyle mała, że nie uciska pęcherza moczowego, kobieta zaczyna częściej oddawać mocz? Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. W początkowym okresie ciąży znacznie bowiem wzrasta poziom progesteronu, który działa na mięśnie pęcherza moczowego i powoduje, że kobieta częściej odczuwa potrzebę oddania moczu.
W pierwszym trymestrze ciąży dość typowym zjawiskiem jest również nadwrażliwość kobiety na niektóre zapachy. Zdarza się, że zapachy, które wcześniej nie wywoływały na kobiecie żadnego wrażenia, zaczynają ją bardzo drażnić – czasami do tego stopnia, że wywołują nudności lub wręcz wymioty. Dlatego jeśli już kobieta zorientuje się, że jakiś zapach jest dla niej wyjątkowo przykry, powinna starać się go unikać.
Zmiany również pozytywne
Wszystkie powyższe objawy w pierwszym trymestrze ciąży bywają dla kobiet dość uciążliwe. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży zarówno w kobiecym organizmie, jak i w kobiecej psychice zachodzą też pozytywne zmiany.
Co takiego zmienia się w wyglądzie kobiety, z czego przyszłe mamy są zazwyczaj bardzo zadowolone? Na skutek podwyższenia się stężenia hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów, włosy ciężarnej stają się bardziej gęste, lśniące i puszyste, jak również mają one znacznie mniejszą tendencję do wypadania. Podobnie duża ilość hormonów płciowych działa korzystnie na cerę kobiety – skóra staje się bardziej promienna i wygląda na zdecydowanie bardziej zdrową.
Poza tym bardzo pozytywne zmiany zachodzą w psychice ciężarnej kobiety. Ponieważ zwykle cieszy się ona na przyjście na świat swojego dziecka, stara się, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, kiedy na świecie pojawi się już nowe życie. Dlatego też ciężarne są zwykle pełne energii, wiele z nich samodzielnie przygotowuje całą wyprawkę dla maluszka – sprawia im to bowiem ogromną przyjemność. Ponadto, dzięki temu, że przyszła mama jest bardzo pozytywnie nastawiona do otaczającego świata, zacieśnia również więzi ze swoją rodziną i przyjaciółmi, jak również coraz bardziej zbliża się do swojego partnera, z którym wspólnie oczekują na pojawianie się na świecie ich największego skarbu.