Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży?
Anna Posmykiewicz

Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży?

W okresie ciąży, poza nowymi emocjami, które towarzyszą każdej przyszłej mamie, dodatkowo pojawiają się charakterystyczne dla ciąży objawy związane ze zmianami, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Najbardziej charakterystyczne objawy obecne są w czasie pierwszego trymestru ciąży. Jakie zatem zmiany w swoim organizmie kobieta może zaobserwować w okresie pierwszego trymestru ciąży?

Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że zaczyna się pierwszy trymestr ciąży, jest oczywiście brak krwawienia miesięcznego. Jeśli kobieta wraz ze swoim partnerem stara się o dziecko, to brak miesiączki jest dla niej znakiem, że najprawdopodobniej w końcu udało się począć nowe życie. Dlatego też kobieta od razu wykonuje test ciążowy. Warto pamiętać, że może się zdarzyć, że jeśli test był wykonany w dniu, kiedy miała się pojawić miesiączka, wynik może jeszcze być negatywny. Lepiej się nie denerwować, poczekać dwa-trzy dni i dopiero wtedy wykonać test – jeśli doszło do zapłodnienia, wtedy powinien on już być pozytywny.

Kolejnym objawem, który towarzyszy pierwszemu trymestrowi ciąży, bardzo często są nudności i wymioty. Zwykle pojawiają się w godzinach porannych. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nudności po wstaniu z łóżka, warto zjeść jakąś niewielką przekąskę jeszcze przed wstaniem z niego – może być to np. jogurt. Dzięki temu istnieje duża szansa, że nudności i wymioty się nie pojawią lub będą zdecydowanie mniej nasilone. Musimy jednak wiedzieć, że te przykre dolegliwości mogą pojawiać się niestety również w ciągu dnia. Jeśli są one uciążliwe, można zażywać preparaty witaminowe dla ciężarnych z dodatkiem imbiru, który będzie działał przeciwwymiotnie.

Bardzo często w pierwszym trymestrze ciąży przyszłej mamie towarzyszy nadmierna senność i zmęczenie. Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży potrafi przesypiać osiem godzin w ciągu nocy, a następnie w ciągu dnia i tak może czuć, że „kleją jej się oczy”. Wtedy też nie warto walczyć ze snem – jeśli ciężarna odczuwa potrzebę odbycia popołudniowej drzemki, jak najbardziej powinna położyć się i zdrzemnąć. Dzięki temu będzie czuła się znacznie lepiej i zregeneruje swoje siły.

Typowym objawem dla pierwszego trymestru ciąży jest również powiększenie i niekiedy również tkliwość piersi – czasami bardzo silna. Czasami zdarza się, że powiększenie się i bolesność piersi są pierwszymi objawami ciąży i pojawiają się jeszcze przed brakiem krwawienia miesięcznego. Zazwyczaj bolesność piersi ustępuje wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży, jednak swój większy rozmiar piersi będą miał już do końca trwania ciąży, z czego niektóre kobiety bywają bardzo zadowolone.

Częstsze oddawanie moczu to kolejny charakterystyczny dla pierwszego trymestru ciąży objaw. Dlaczego w tym czasie, kiedy macica jest jeszcze na tyle mała, że nie uciska pęcherza moczowego, kobieta zaczyna częściej oddawać mocz? Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. W początkowym okresie ciąży znacznie bowiem wzrasta poziom progesteronu, który działa na mięśnie pęcherza moczowego i powoduje, że kobieta częściej odczuwa potrzebę oddania moczu.

W pierwszym trymestrze ciąży dość typowym zjawiskiem jest również nadwrażliwość kobiety na niektóre zapachy. Zdarza się, że zapachy, które wcześniej nie wywoływały na kobiecie żadnego wrażenia, zaczynają ją bardzo drażnić – czasami do tego stopnia, że wywołują nudności lub wręcz wymioty. Dlatego jeśli już kobieta zorientuje się, że jakiś zapach jest dla niej wyjątkowo przykry, powinna starać się go unikać.

Zmiany również pozytywne

Wszystkie powyższe objawy w pierwszym trymestrze ciąży bywają dla kobiet dość uciążliwe. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży zarówno w kobiecym organizmie, jak i w kobiecej psychice zachodzą też pozytywne zmiany.

Co takiego zmienia się w wyglądzie kobiety, z czego przyszłe mamy są zazwyczaj bardzo zadowolone? Na skutek podwyższenia się stężenia hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów, włosy ciężarnej stają się bardziej gęste, lśniące i puszyste, jak również mają one znacznie mniejszą tendencję do wypadania. Podobnie duża ilość hormonów płciowych działa korzystnie na cerę kobiety – skóra staje się bardziej promienna i wygląda na zdecydowanie bardziej zdrową.

Każda przyszła mama pamięta też o zdrowej diecie – stara się bowiem zapewnić swojemu maluszkowi wszystko to, co najlepsze dla jego rozwoju. Tym sposobem, dbając o maluszka, dba także o siebie – bardzo korzystnie na jej zdrowie, także już po ciąży, wpłynie bowiem spożywanie dużej ilości warzyw, owoców i ryb, które przyszła mama stara się spożywać w dużej ilości.

Poza tym bardzo pozytywne zmiany zachodzą w psychice ciężarnej kobiety. Ponieważ zwykle cieszy się ona na przyjście na świat swojego dziecka, stara się, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, kiedy na świecie pojawi się już nowe życie. Dlatego też ciężarne są zwykle pełne energii, wiele z nich samodzielnie przygotowuje całą wyprawkę dla maluszka – sprawia im to bowiem ogromną przyjemność. Ponadto, dzięki temu, że przyszła mama jest bardzo pozytywnie nastawiona do otaczającego świata, zacieśnia również więzi ze swoją rodziną i przyjaciółmi, jak również coraz bardziej zbliża się do swojego partnera, z którym wspólnie oczekują na pojawianie się na świecie ich największego skarbu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij