Szansa na przełom w walce z wirusem ebola
Katarzyna Szulik

Szansa na przełom w walce z wirusem ebola

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine, Georgia State University oraz University of California w San Francisco dokonali potencjalnie przełomowego odkrycia w dziedzinie walki z wirusem ebola. Z ich badań wynika, że kluczowe dla pokonania go może być ludzkie białko RBBP6.

Wyniki badań opublikowane na łamach dziennika „Cell” sugerują, że usunięcie wspomnianego białka z ludzkich komórek powoduje gwałtowne namnażanie się wirusa. Z tego wynika, że jego obecność działa ochronnie, co oznacza, że lek naśladujący mechanizmy białka mógłby znacząco wspomóc leczenie tego groźnego wirusa.

Naukowcy uzyskali takie wnioski, analizując, jakie interakcje zachodzą między białkami ludzkimi oraz tymi wytwarzanymi przez wirusa. Jak się okazało, szczególnie silne interakcje zachodzą właśnie między ludzkim białkiem RBBP6 a wirusowym VP30. Naukowcom udało się wyodrębnić peptyd złożony z 23 aminokwasów, który skutecznie zakłócał cykl życiowy wirusa.

Przewrotny lek na ebolę

Wspomniane obserwacje oparto na dobrze znanej strategii ataku wirusów na organizm. Gdy się do niego przedostaną, wykorzystują komórki gospodarza, by replikować własny materiał genetyczny i poszerzać obszar infekcji. W miarę rozwoju wirusa jego białka ewoluują w celu odparcia ataku komórek tworzących ludzki układ odpornościowy. Równocześnie one same również mutują, by móc wystosować jak najlepszą odpowiedź na działania wirusa. Właśnie w tym mechanizmie badacze dostrzegli potencjał do stworzenia zupełnie nowego leku. Jak mówi współautor badania Judd Hultquist na stronach Northwestern University, odkrycie daje nową nadzieję na walkę z wirusem, przeciw któremu w chwili obecnej nie ma skutecznego leku. Mowa o preparacie w formie molekularnej, co ułatwi mu atak na komórki wirusa i zwiększy jego skuteczność. Zdaniem badaczy umieszczenie go w ludzkiej komórce zarażonej wirusem spowoduje blokadę infekcji, oczywiście pod warunkiem, że uda się nadać mu formę farmaceutyczną.

Problem o globalnym znaczeniu

Badanie naukowców z USA ma potencjalnie przełomowy charakter, mimo że epidemie eboli to nadal specyfika kontynentu afrykańskiego. Zmiany klimatu i migracje coraz częściej doprowadzają jednak do rozprzestrzeniania się wirusa poza region jego typowego występowania, co stanowi potencjalne zagrożenie dla dużej części populacji. Jego realność odczuliśmy w roku 2014, przy okazji ostatniego szeroko zakrojonego wybuchu epidemii eboli w Liberii. Najnowsze ognisko epidemii, odkryte w 2018 roku, odnotowano w Demokratycznej Republice Konga, gdzie sytuację udało się opanować dzięki użyciu szczepionek opracowanych właśnie przy okazji poprzedniej epidemii. Od kwietnia do lipca 2014 roku testowano w Gwinei skuteczność szczepionki, która zawierała fragment wirusa ebola wprowadzony do innego niegroźnego wirusa, co pobudzało organizm do walki. Szczepiono dorosłych członków rodziny, przyjaciół i sąsiadów osoby zarażonej wirusem. W przypadku bezzwłocznego zaszczepienia nie odnotowano ani jednego przypadku zarażenia się wirusem. Naukowcy pracowali nad szczepionką zaledwie 10 miesięcy, jednak epidemia na tak wielką skalę, jak ta z 2014 roku, była ogromną motywacją do ciężkiej pracy.

Naukowcy byli ostrożni w swoich szacunkach, mówiąc o skuteczności szczepionki na poziomie od 75 do 100 procent. Praktyka wykazała jednak niemal 100-procentową skuteczność preparatu. Szacuje się, że gdyby szczepionkę wynaleziono wcześniej, można by zapobiec śmierci dużej części spośród 11 000 osób zmarłych w wyniku eboli w 2014 roku.

Poszukiwania leków na ebolę nadal trwają, a część z nich znajduje się w fazie testów. Testy na bazie krwi są prowadzone w ośrodku Donka Ebola w stolicy Gwinei – Konakry przez specjalistów z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii. Ich podstawą jest zdobycie materiału od ozdrowieńców, którzy byliby skłonni oddać swoją krew do badań.

Pod kątem terapii testowane będą również dwa leki przeciwwirusowe: brincidofovir i favipiravir. Ich skuteczność sprawdzają specjaliści z Uniwersytetu w Oxfordzie oraz naukowcy z francuskiego ośrodka INSERM w Gueckedou w Gwinei.

  1. Northwestern University, Ebola-fighting protein discovered in human cells, „Northwestern” [online], https://news.northwestern.edu/stories/2018/december/ebola-fighting-protein-in-human-cells/, [dostęp:] 17.12.2018.
  2. J. Batra, J. F. Hultquist, O. Shtanko i in., Protein Interaction Mapping Identifies RBBP6 as a Negative Regulator of Ebola Virus Replication, „Cell”, vol. 175, issue 7, P1917-1930.E13, December 13, 2018.
  3. Polska Agencja Prasowa, Ludzkie białko zwalcza wirusa Ebola, „rynekzdrowia.pl” [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Ludzkie-bialko-zwalcza-wirusa-Ebola,190364,11.html [dostęp:] 17.12.2018.
  4. D. Romanowska, Czy wirus Ebola przestanie zabijać?, „Newsweek” [online], https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/czy-wirus-ebola-przestanie-zabijac-szczepionka-przeciw-eboli/pdh59ml, [dostęp:] 17.12.2018.
  5. Prof. Y. Lévy, MD, C. Lane, MD, P. Piot, PhD i in., Prevention of Ebola virus disease through vaccination: where we are in 2018, „The Lancet”, vol. 392, issue 10149, P787-790, September 01, 2018.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij