Nowa metoda walki z polio
Katarzyna Szulik

Nowa metoda walki z polio

Naukowcy z Southern University of California przyjrzeli się bliżej wirusowi polio i opracowali tym samym nowy sposób walki z chorobą. To sproszkowana szczepionka wykorzystująca metodę liofilizacji inaktywowanego wirusa polio (IPV). Preparat jest odporny na przechowywanie w wysokich temperaturach. To istotna informacja, biorąc pod uwagę, że choroba nadal pojawia się głównie w krajach, w których utrzymują się wysokie temperatury, jak Afganistan, Pakistan czy Nigeria.

Szczepionki przeciwko polio doprowadziły do eliminacji występowania choroby w większości państw na świecie, wciąż istnieją jednak jeszcze miejsca, w których pojawia się ten wysoce zakaźny wirus. Wśród nich są wspomniane już wcześniej Nigeria, Afganistan czy Pakistan, ale nieliczne przypadki zachorowań odnotowywano również w Kamerunie, Kenii, Somalii, Etiopii czy Syrii. Pierwsze szczepionki przeciw zakaźnej chorobie pojawiły się około 60 lat temu, ale nie pozwoliły całkowicie wyeliminować choroby. Do jej przetrwania przyczyniają się ruchy antyszczepionkowe oraz islamscy fundamentaliści, którzy sprzeciwiają się medycynie we współczesnej formie. Nie bez znaczenia są również trudności techniczne. Szczepionki powinny być magazynowane w niskiej temperaturze, a to nie jest proste w miejscach, które nie mają dostępu do prądu. Dlatego metoda oparta na liofilizacji, co pozwala przechowywać je w temperaturze pokojowej, mogłaby okazać się bardzo istotna w leczeniu tej choroby. Szczepionki doustne opierają się o żywy, osłabiony wirus, który może być przekształcony w wersję zdolną do wywołania objawów polio. Bezpieczniejsza jest forma szczepionki oparta o martwe szczepy podawana w formie zastrzyku. Przeszkodą w jej stosowaniu na szeroką skalę we wszystkich miejscach na świecie jest konieczność magazynowania jej w temperaturze niższej niż 4 stopnie Celsjusza.

Pod tym względem wyróżnia się odkrycie naukowców z Southern University of California. Liofilizacja IPV oparta na martwych szczepach, a więc suszenie sublimacyjne, to metoda pozwalająca przechowywać gotową szczepionkę nawet w 40 stopniach Celsjusza aż do 4 tygodni. Po tym czasie produkt może być rozpuszczony i podany w formie zastrzyku bez utraty działania. W procesie sublimacyjnym dodano kilka składników, które zapewniły jej stabilność.

Jak twierdzi Woo-Jin Shin, jeden z autorów szczepionki, wśród komponentów wzmacniających znalazł się między innymi mannitol, histydyna czy siarczan magnezu. Tak przygotowana szczepionka została poddana dogłębnym analizom, na przykład przechowywaniu w różnych temperaturach wraz z badaniem poziomów danych antygenów. Szczepionka była testowana na małych grupach myszy. Wszystkie dane sugerują brak zmian w jakości w czterech tygodniach przechowywania bez względu na wyższą temperaturę.

Szczepionka daje nadzieję na ostateczne zwalczenie wirusa polio. W ubiegłym roku odnotowano 22 przypadki zachorowania na tę chorobę na świecie.

Czym jest polio?

Polio, zwane również chorobą Heinego-Medina oraz ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym, to choroba zakaźna o ostrym i wirusowym charakterze. Może nie dawać żadnych objawów, ale też występować jako porażenie, które prowadzi do paraliżu ciała, ograniczenia jego sprawności, a docelowo nawet śmierci. Wywoływana jest przez trzy typy wirusa polio przenoszonego drogą wziewną lub pokarmową. Dzięki powszechnym i obowiązkowym szczepieniom nie zagraża mieszkańcom Europy, ale wciąż pojawia się w biednych krajach Azji oraz Afryki. Przyczyną choroby jest wirus RNA. Od momentu zakażenia do pojawienia się objawów choroby mija zwykle 7-14 dni, ale istnieją przypadki, gdy symptomy stwierdza się nawet powyżej 21 dni. Około 90% przypadków choroby Heinego-Medina przebiega bezobjawowo, zakażenia poronne to około 4-8%. Objawy należące do tej grupy, a więc biegunka, ból gardła, gorączka i dolegliwości podobne do grypy organizm ludzki potrafi zwalczyć samodzielnie. Najcięższa i najbardziej niebezpieczna jest postać porażenna, stanowiąca tylko 0,5% przypadków polio. W tym stadium wirus trafia do przewodu pokarmowego, następnie przez krwiobieg przechodzi do przednich rogów rdzenia kręgowego, niszcząc neurony ruchowe, i powodując trwałe porażenie ciała. Ten proces trwa zazwyczaj mniej niż 48 godzin. Najczęściej porażone zostają kończyny dolne, czasem również górne, a chory doświadcza deformacji danej części ciała. Objawom tym towarzyszą również gorączka, bóle głowy, niewydolność dróg oddechowych oraz przejawy podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Skrajne przypadki przynoszą także porażenie mięśni oddechowych stanowiących zagrożenie dla życia pacjenta. Infekcja w rzadkich przypadkach może również objąć mózg, powodując śmierć pacjenta.

Choroba podobna do polio zagraża najmłodszym

Pierwsze przypadki schorzenia określanego skrótem AFM (pochodzącym od nazwy ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego) zostały opisane już sześć lat temu. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda leczenia. Pod względem objawów choroba ta przypomina polio i dotyka dzieci od 18. miesiąca do 13. roku życia. Zdaniem naukowców choroba nie jest zakaźna i jak dotąd nie zaobserwowano przypadków śmiertelnych. Od 2014 roku w USA stwierdzono 396 przypadków AFM. Brak miarodajnych danych nie daje możliwości zaobserwowania sezonowości, a dzieci często bywają odsyłane z błędną diagnozą. Choroba AFM przypomina w objawach polio, a więc może prowadzić do bezwładu mięśni kończyn i częściowego lub nawet całkowitego paraliżu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij