×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

10 pierwszych kroków do bycia ekokobietą

Słyszysz na każdym kroku, że warto być eko. Ale jak to zrobić? Jeśli dobro naszej planety nie jest ci obojętne, dowiedz się, jak w prostych krokach stać się ekokobietą i dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu środowiska naturalnego. To wcale nie jest trudne!

Oszczędzaj energię elektryczną

Jednym z najprostszych sposobów jest wyłączanie światła, gdy się go nie używa. Zawsze, kiedy wychodzisz z jakiegoś pomieszczenia pamiętaj, żeby nie zostawiać zapalonej żarówki. Pusty pokój czy łazienka nie muszą być oświetlone. Możesz również wymienić żarówki na słabsze, energooszczędne lub LED. Dobrym sposobem na oszczędzanie prądu jest zastosowanie kilku punktów świetlnych – lampki nad stołem czy fotelem do czytania – i włączanie w razie potrzeby, bez konieczności oświetlania całego pokoju.

Jak jeszcze oszczędzać energię elektryczną? Pamiętaj o wyłączaniu komputera, gdy z niego nie korzystasz – w trybie stand-by również pobiera prąd. Gotuj tyle wody w czajniku elektrycznym, ile zużyjesz w danym momencie. Dzięki tym kilku sposobom pomożesz środowisku, ale także zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Segreguj śmieci

Czy wiesz, że segregując śmieci wpływasz nie tylko na swoje otoczenie, ale również na cały ekosystem? Recykling ogranicza zużycie surowców naturalnych i zmniejsza ilość odpadów.

Poddanie ponownemu wykorzystaniu 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 26,5 l wody, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, a także zmniejszyć ilość energii zużywanej do wytworzenia papieru z naturalnych materiałów. Warto więc podjąć trud segregacji, nawet jeśli mieszkasz w bloku i masz małą kuchnię.

W wersji minimalnej wystarczą ci tylko dwa pojemniki: jeden na odpady mokre, zmieszane, a drugi na te do recyklingu. Jeszcze prościej i bez nakładów finansowych możesz podzielić kosz na śmieci kartonikiem i z jednej strony wrzucać odpady zmieszane, a z drugiej segregowane. 

Kupuj lokalne produkty i jedz sezonowo

Robiąc zakupy, wybieraj produkty od lokalnych producentów, które nie musiały pokonać setek kilometrów. Pozwala to ograniczyć emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz zużycie paliw kopalnianych. Nie dość, że w ten sposób wspierasz lokalnych rolników, producentów i środowisko, to także jesz zdrowiej. Żywność transportowana musi zostać zabezpieczona wieloma środkami konserwującymi: między innymi przeciwko gniciu i szkodnikom.

Oszczędzaj wodę

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Wynika z tego, że jedna szósta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Źródła głębinowe wyczerpują się szybko, a odnawiają powoli, dlatego oszczędzanie wody jest tak istotne. Jak zatem zmniejszyć zużycie tego surowca na co dzień? Oto kilka prostych czynności:

  • zakręcaj kran, gdy myjesz zęby;
  • unikaj zbędnego spłukiwania toalety (np. po wyrzuceniu wacika kosmetycznego);
  • bierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie;
  • kiedy zmywasz naczynia ręcznie, napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody;
  • nie rozmrażaj mrożonek czy mięsa pod bieżącą wodą, tylko w mikrofalówce lub zostawiając je w lodówce na noc;
  • nie wylewaj niepotrzebnie wody – można ją wykorzystać np. do podlewania kwiatów, ogrodu czy sprzątania;
  • zmywarkę i pralkę włączaj dopiero wtedy, gdy są pełne i używaj programów oszczędzających energię i wodę;
  • wybieraj baterie umywalkowe i prysznicowe z rozwiązaniami ekologicznymi (termostaty, perlatory, ograniczniki wypływu);
  • podlewaj ogród oszczędnie, najlepiej zbieraną deszczówką.

Zamień podpaski i tampony na kubeczek menstruacyjny

Tradycyjne podpaski i tampony są produkowane z mieszanki bawełny i miazgi drzewnej. Miazga drzewna jest poddawana działaniu kwasów, aby wytworzyć z niej włókna o odpowiedniej strukturze, a w czasie uprawy bawełny stosuje się około 30 substancji chemicznych (np. pestycydy, herbicydy). Trzeba również pamiętać, że nie tylko produkcja ma negatywny wpływ na środowisko – pozostaje jeszcze kwestia utylizacji.

W ciągu życia przeciętna kobieta zużywa około 11 tysięcy produktów do higieny intymnej, które lądują na wysypiskach śmieci, a podczas procesu rozkładu uwalniają do gleby wszystkie toksyczne substancje użyte do ich produkcji.

Dlatego kubeczek menstruacyjny jest świetnym rozwiązaniem dla ekokobiety. Kupiony raz wystarczy na kilka lat, nie generuje odpadów, a dodatkowo wpływa pozytywnie na organizm kobiety, który nie jest narażony na wchłanianie szkodliwych substancji chemicznych.

Nie marnuj jedzenia

Kupowanie na zapas i wyrzucanie jedzenia to nie tylko strata pieniędzy, ale także cios dla Ziemi – to zmarnowana woda i energia zużyta do jej produkcji, transportu, przygotowania i przechowywania. Co roku mieszkańcy Unii wyrzucają około 90 mln ton żywności. Jak wynika z danych Eurostatu, w samej Polsce w koszu ląduje 9 mln ton żywności. Te dane sytuują Polskę na piątej pozycji państw marnujących jedzenie w UE, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią – mówi Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności.

Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim planuj swoje zakupy na podstawie tygodniowego menu, wykorzystuj żywność do końca, gdy zbliża się koniec terminu przydatności – rób przetwory, zamrażaj. Jeśli kupiłaś za dużo, podziel się z rodziną, przyjaciółmi czy potrzebującymi. Jeżeli już musisz wyrzucić żywność, to segreguj bioodpady od innych śmieci.

Rób własne kosmetyki i środki czystości

Komercyjne środki czystości może i są skuteczne, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jaki mają skład? Fatalny: formaldehyd, pestycydy, SLS-y i setki innych substancji zatruwają nas, nasze domy i środowisko.

Wydaje Ci się, że ekologiczne kosmetyki i środki czystości własnej produkcji są drogie i trudno je zrobić? Nic bardziej mylnego! Czasem wystarczy kilka składników i produkt gotowy. Przykładowo z octu spirytusowego, przegotowanej wody i olejku cytrynowego możesz stworzyć spray do czyszczenia blatów, zlewu, stołów czy armatury w łazience. Z kolei połączenie cukru, oliwy z oliwek i soku z cytryny da ci świetny peeling do ciała. Do prania, zmywarki czy ręcznego zmywania możesz używać orzechów piorących, które zawierają saponiny – silnie pieniące się związki o właściwościach myjących.

Daj drugie życie ubraniom

Produkcja nowej odzieży wiąże się z dużym kosztem energetycznym dla środowiska – uprawy bawełny pochłaniają ogromne ilości wody, syntetycznych środków ochrony i nawozów sztucznych. A stare ubrania zapełniają kosze na śmieci i trzeba je utylizować. Zamiast więc wyrzucać coś, co już Ci się nie podoba lub stało się niemodne, możesz albo oddać ubrania potrzebującym, albo stworzyć z nich coś zupełnie nowego w myśl idei upcyclingu, czyli kreatywnego przetwarzania odpadów. Zrób ze starych jeansów torebkę, a z T-shirtu biżuterię lub poduszkę. Dając nowe życie ubraniom, nie tylko zrobisz porządek w swojej szafie, ale również zadbasz o środowisko.

Używaj wielorazowych toreb

Bycie eko to zdecydowanie ograniczanie liczby użytych toreb plastikowych – taka jednorazówka rozkłada się kilkaset lat, a w procesie jej produkcji zużywa się duże ilości ropy naftowej i emituje do środowiska trujące tlenki węgla. Wystarczy, że kupisz wielorazową torbę materiałową i będziesz pamiętać, aby zawsze mieć ją przy sobie. Dobrym pomysłem jest posiadanie takich kilku – w torebce, domu i samochodzie. To mniejsza szansa, że podczas niespodziewanych zakupów o niej zapomnisz. Także w sklepie unikaj pakowania warzyw czy owoców w jednorazowe torebki foliowe oraz kupowania artykułów już zapakowanych w folię. A jeśli już nie masz wyjścia, wykorzystaj później tę torebkę np. do wyłożenia kosza na śmieci.

Korzystaj z transportu publicznego lub roweru, zamiast jeździć samochodem

Samochody to spaliny zanieczyszczające powietrze, ale także konieczność budowy dróg i parkingów, co często wiąże się z likwidacją terenów zielonych. Dlatego wybierz komunikację publiczną. Jeśli już musisz jeździć samochodem, zadbaj o to, aby wziąć pasażerów – sąsiada lub koleżankę, którzy jadą w twoją stronę. A najlepiej, gdy tylko pogoda i sytuacja na to pozwalają, wybierz rower. To najbardziej ekologiczny środek transportu. Dodatkowo jazda na rowerze świetnie wpływa na zdrowie, dobre samopoczucie i figurę.


Podziel się: