
Depilacja laserowa
Przygotowanie do zabiegu
Przez około miesiąc przed zabiegiem depilacji laserowej należy przestać usuwać zbędne owłosienie. Włosy muszą mieć czas, aby do zabiegu zdążyć odrosnąć, z tego powodu lepiej więc wykonywać zabieg depilacji laserowej jesienią lub zimą – większości z nas łatwiej w tym okresie pozwolić sobie na to, aby skóra przez jakiś czas nie była gładka. Ponadto przez kilka tygodni przed wykonaniem zabiegu nie powinno się korzystać z kąpieli słonecznych – dotyczy to również opalania się w solarium. Rzecz w tym, by skóra przed zabiegiem nie była w żaden sposób podrażniona. Jeśli skóra jest „opalona” za pomocą samoopalacza, zabieg można wykonać dopiero wtedy, kiedy jej koloryt wróci do normy. Skóra nie powinna być również sucha – warto zadbać o jej prawidłowe nawilżenie: wypijać około dwóch litrów wody dziennie, aby zapewnieć skórze odpowiednie nawilżenie i elastyczność.
Należy też pamiętać, że najpóźniej na tydzień przed poddaniem się depilacji laserowej można wykonać ostatni peeling skóry.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej?
Tak. Przede wszystkim zabiegu depilacji laserowej nie można wykonać u kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazaniami są też miejscowe zmiany na skórze – ropne, opryszczkowe, grzybicze. Dodatkowo zabiegu nie można wykonywać u osób z chorobą nowotworową oraz u osób z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, bielactwo czy też rybia łuska. Należy pamiętać, że zabieg nie zostanie wykonany u osób, które wyrywały zbędne owłosienie pęsetą lub też stosowały do depilacji wosk do czterech tygodni przed zabiegiem.
Polecane dla Ciebie
Czy wystarczy jeden zabieg?
Niestety nie, ponieważ włosy nie rosną jednocześnie i na światło lasera reagują jedynie te, które są akurat w fazie wzrostu. Pozostałe włosy – będące akurat w fazie uśpienia – mają zbyt małą ilość melaniny, aby mogły zareagować na światło lasera. Aby zabieg depilacji laserowej był w pełni skuteczny i dał znakomity efekt, należy powtarzać go kilka razy. Zwykle odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami wynoszą około 8-12 tygodni. Zabieg może być wykonywany różnymi laserami; istnieją między innymi lasery diodowe, rubinowe czy tradycyjne.
Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej
Dwa tygodnie po zabiegu bezwzględnie przeciwwskazane jest korzystanie z kąpieli słonecznych; skórę w tym czasie należy chronić kremami z filtrem co najmniej 20 SPF. Jeśli zabiegowi depilacji laserowej poddana była twarz, nie wolno stosować podkładów – może się to przyczynić do powstania podrażnień skóry. Po wykonaniu zabiegu depilacji laserowej należy też nosić luźne, nieuciskające bawełniane ubrania, aby nie dochodziło do nadmiernego pocenia się skóry i tym samym jej podrażniania.
Naturalnym zjawiskiem będzie zaczerwienienie i obrzęk skóry po zabiegu depilacji laserowej. Dlatego też trzeba ją traktować bardzo delikatnie: myć ją żelem bez mydła lub po prostu czystą wodą, nie stosować dezodorantów, zaś kosmetyki złuszczające można wprowadzić najwcześniej dopiero dwa tygodnie po zabiegu. Skórę po myciu trzeba też bardzo delikatnie osuszać, aby jej dodatkowo nie podrażniać. Przy takim postępowaniu obrzęk i zaczerwienienie skóry powinny ustąpić już po kilku dniach.
Warto więc zastanowić się, czy nie zafundować sobie serii zabiegów – dzięki nim będzie można bowiem zawsze cieszyć się piękną gładką skórą, zaoszczędzi się czas potrzebny na wykonanie klasycznej depilacji w domu (co jest uciążliwe zwłaszcza latem), jak również nie trzeba będzie się martwić o ewentualne podrażnienia skóry, które mogą powstać po wykonaniu klasycznej depilacji, zwłaszcza woskiem lub depilatorem.