Odżywka do włosów — 10 najcenniejszych składników
Dominika Chirek

Odżywka do włosów — 10 najcenniejszych składników

Odżywka do włosów, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie nasze włosy odżywić, ale także wygładzić, nadać blask i sprawić, by końcówki nie były suche i rozdwojone. Ale nie zrobią tego syntetyczne silikony, tylko naturalne składniki pochodzące z roślin. Oto, czego należy szukać w odżywkach do włosów.

Skąd się wzięła odżywka do włosów

Odżywka to kosmetyk znacznie starszy niż szampon do włosów, jeśli weźmiemy pod uwagę, że długo przed wynalezieniem szamponu do pielęgnacji włosów służyły wyłącznie naturalne oleje, które wcierano we włosy, aby nadać im blask. Włosy spłukiwano wówczas wyłącznie wodą. W ten sposób włosy nie były przesuszone.

Późniejsze wynalezienie szamponu, który zawierał agresywne chemiczne środki myjące, takie jak SLS, spowodowało, że konieczne stało się stworzenie odżywki, która odżywi pozbawione naturalnych tłuszczów i bariery lipidowej włosy.

Pradawna odżywka — olej monoi

Mieszkanki Tahiti już dawno temu używały do pielęgnacji włosów popularnego dziś wśród zwolenniczek kosmetyków naturalnych oleju monoi, będącego mieszanką oleju kokosowego i ekstraktu z egzotycznego kwiatu gardenii tahitańskiej. Olej monoi działa na włosy regenerująco, szczególnie na włosy suche, z rozdwajającymi końcami. Nałożony na końcówki wbudowuje się w ich strukturę, wygładza je, zapobiega mechanicznym zniszczeniom (np. podczas czesania) oraz chroni przed działaniem detergentów, a także słonej lub chlorowanej wody.

Polecane dla Ciebie

Odżywka do włosów dzisiaj

Skoro jednak powszechnie używamy szamponów, nie płuczemy włosów w krystalicznie czystej wodzie z górskiego jeziora, a woda w naszych kranach jest zwykle twarda, odżywka do włosów stała się nam niezbędna. Przy zakupie nie warto kierować się konsystencją i zapachem — zwykle sztucznym, działającym jedynie na nasz nos, bo na pewno nie na włosy.

Nie warto ufać obietnicy producenta, że odżywka zawiera wygładzający jedwab. To zazwyczaj mieszanka sztucznych silikonów, które stosowane na dłuższą metę wysuszają włosy.

Odżywka do włosów — najcenniejsze naturalne składniki

  • Odżywka — niezależnie od tego, czy do spłukiwania, czy nie  ma za zadanie ochronić włos przed uszkodzeniami mechanicznymi, rozdwajaniem końcówek i ich przesuszeniem. Dlatego zamiast chemicznych substancji warto szukać naturalnych olei i wyciągów roślinnych. Jakich?
  • Olej lniany — wzmacnia wzrost włosów i sprawia, że stają się silniejsze.
  • Olejek buriti — zawarte w nim naturalne ochronne lipidy tworzą antyoksydacyjną barierę przeciwko blaknięciu koloru. Aplikowany na suche włosy sprawia, że są bardziej błyszczące. Podczas suszenia włosów suszarką olej buriti chroni końcówki i zapobiega ich rozdwajaniu. 
  • Miód — nawilża i pochłania wilgoć. Działa też regenerująco i wygładzająco na włosy. Dlatego znajdziemy go w naturalnych odżywkach do włosów suchych, łamliwych i zniszczonych. 
  • Ekstrakt z hibiskusa — wnika dogłębnie w cebulki włosów, odżywia je, a także pomaga zachować zdrową skórę głowy.
  • Ekstrakt z paczuli — na suche, uszkodzone włosy.
  • Olej kokosowy — nawilża, dodaje blasku i ułatwia rozczesywanie, dostarcza włosom kwasów tłuszczowych. Można go stosować jako odżywkę przed myciem włosów, a także jako kurację po myciu włosów. W obu przypadkach chroni przed utratą keratyny, czyli jednego z podstawowych białek budulcowych włosów. W ten sposób właśnie olej kokosowy wzmacnia włosy. 

Odżywka do włosów — składniki z kuchni

Odżywkę do włosów można też zrobić samemu w domu. W tym celu udajemy się do kuchni i sprawdźmy, co się przyda: 

  • Awokado — wystarczy nałożyć rozgnieciony owoc na włosy, pozostawić na 20 minut i spłukać.
  • Mleczko kokosowe — można użyć również oleju kokosowego, ale już sama konsystencja mleczka przypomina odżywkę do włosów. Nakładamy od połowy długości aż po końce, zostawiamy na chwilę i spłukujemy.
  • Oliwa z oliwek — można ją zastosować jako maskę do włosów przed myciem. Nakładamy oliwę na włosy; możemy założyć na głowę plastikową torebkę, żeby oliwa lepiej pracowała na włosach. Po takiej odżywczej kuracji należy umyć włosy szamponem. Prosto i naturalnie.
  1. Instytut Monoi z Tahiti [online], http://www.monoi-institute.org/documents/402844_Plaquette_UK_v4_PaP.pdf, [dostęp:] 21.12.2018
  2. A.S. Rele, R. B. Mohile, Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage, Journal Cosmetology Science, 2003 54(2), str. 175-192.
  3. C. R. Robbins, Chemical and Physical Behavior of Human Hair, Springer-Verlag, Nowy Jork 2002, str. 386–469.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij