Jak zadbać o włosy w okresie jesiennym?
Ernest Niewiadomski

Jak zadbać o włosy w okresie jesiennym?

Jesień – pomimo kapryśnej pogody – jest dobrym czasem na regenerację włosów po lecie i przygotowanie ich do zimy. Latem słońce wysusza i osłabia włosy, stają się one łamliwe, pozbawione blasku i częściej wypadają. Suche i mroźne powietrze zimą dodatkowo osłabia ich kondycję. Jak zadbać o włosy jesienią? Receptą na zdrowe i lśniące włosy jest codzienna pielęgnacja dostosowana do typu i kondycji włosów oraz dieta bogata w witaminy i minerały.

Codzienna pielęgnacja to podstawa

Promieniowanie UV, słona woda, chlor, częste stylizowanie i „luźna” dieta niekorzystnie wpływają na kondycję naszej skóry oraz włosów. Dlatego jesienią warto postawić na regenerację struktury włosów i ich wzmocnienie od cebulek aż po same końce. A propos końcówek, to warto je podciąć, gdyż zazwyczaj są na tyle zniszczone, że niewiele więcej jesteśmy w stanie dla nich zrobić.

Włosy powinno się myć w letniej wodzie z użyciem delikatnego szamponu, najlepiej na bazie naturalnych składników, bez SLS i sztucznych aromatów.

Zbyt częste mycie w gorącej wodzie sprzyja przesuszaniu włosów, nasila przetłuszczanie oraz niekorzystnie wpływa na kondycję skóry głowy.

Warto ograniczyć zabiegi takie jak farbowanie i rozjaśnianie oraz częste stylizacje z użyciem wysokiej temperatury – np. prostownicą czy lokówką. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z suszarki i innych urządzeń – bezpieczne dla włosów jest suszenie letnim strumieniem powietrza. Korzystając z lokówki czy prostownicy warto zaopatrzyć się w sprzęt z możliwością regulacji temperatury oraz stosować kosmetyki termoochronne. Używanie odżywek i masek do włosów powinno być przemyślane, a produkty odpowiednio dobrane. Do wyboru jest szereg preparatów o działaniu odżywczym, regenerującym, nawilżającym, a także do włosów farbowanych, które można dodatkowo wzbogacić np. olejkiem rycynowym.

Dieta i suplementacja

Pielęgnacja włosów od zewnątrz to podstawa, jednak nie należy zapominać, że kondycja włosów uzależniona jest od kondycji całego organizmu. Jeśli brakuje nam witamin i minerałów, to niewątpliwie odbija się to na wyglądzie włosów, stają się kruche i pozbawione blasku, a do tego zaczynają wypadać. Dlatego właściwą pielęgnację włosów powinno się zacząć od weryfikacji obecnej diety. Należy ograniczyć do minimum żywność wysoko przetworzoną i fast food, a postawić na świeże warzywa i owoce, których jesienią nie brakuje. To, co jest dobre dla skóry równie korzystnie wpływa na włosy. Na jakie składniki warto postawić? Przede wszystkim pełnowartościowe produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Do najlepszych źródeł białka należą m.in. chude mięso, ryby, nabiał, jaja i nasiona roślin strączkowych. Najzdrowsze tłuszcze znajdziemy w takich produktach, jak tłuste ryby morskie (halibut, łosoś, makrela, śledź, dorsz, sardynki), owoce morza, olej lniany i rzepakowy orzechy włoskie, migdały czy awokado. Witaminy A, E, C oraz cynk i flawonoidy, będące znakomitymi antyoksydantami wymiatającymi wolne rodniki z naszego organizmu, znajdziemy w wielu produktach. Do najlepszych ich źródeł należą: tran, wątroba, tłuste ryby, warzywa zielone i żółte (marchew, sałata, szpinak, rzeżucha, brokuły, dynia), oleje roślinne, kiełki, owoce cytrusowe, dzika róża, czarna porzeczka, natka pietruszki, jagody camu camu, acerola, kapusta kiszona, orzechy, rośliny strączkowe i awokado. Niezbędne dla prawidłowego stanu skóry i włosów są również witaminy z grupy B oraz biotyna. Znajdziemy je np. w kaszy (gryczanej, jęczmiennej), roślinach strączkowych (fasoli białej, groszku), orzechach, owocach morza, płatkach owsianych, pieczywie żytnim, natce pietruszki, porzeczkach, orzechach, dyni, świeżych i suszonych morelach. Znakomitym uzupełnieniem diety są herbatki ziołowe ze skrzypu polnego oraz preparaty witaminowe zawierające wyciągi roślinne i biotynę.

Wczesna jesień to dobry moment na regenerację i przygotowanie włosów do zimowej aury. Łagodne oczyszczanie, dogłębna regeneracja, bezpieczna stylizacja oraz odpowiednia dieta i suplementacja to właściwa droga do zdrowych i lśniących włosów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij