Papryczka chili na depresję
Katarzyna Szulik

Papryczka chili na depresję

Badania naukowców z Nigerii sugerują, że składniki aktywne zawarte w papryczkach chili wykazują właściwości antydepresyjne. Ich wnioski zostały wyciągnięte na podstawie badania na myszach i opublikowane na łamach pisma „European Journal of Medicinal Plants”.

W badaniu podano gryzoniom rożne substancje aktywne stosowane w leczeniu depresji, w tym ekstrakt z papryczek chili. Następnie poddano myszy trzem testom standardowo stosowanym przy sprawdzaniu reakcji zwierząt na stres. Przed ich przeprowadzeniem gryzonie dostawały leki przeciwdepresyjne takie jak salina, diazepam i imipramina oraz ekstrakt z papryczek chili w różnych dawkach, od 100 do 2000 miligramów na kilogram. Jak się okazało, duże dawki ekstraktu były w stanie zredukować stres zwierząt podczas dwóch z trzech testów, co może sugerować podobieństwo ich działania do substancji aktywnych zawartych w szeroko stosowanych antydepresantach. Zdaniem naukowców, właściwości ekstraktu z papryczek chili mogą mieć związek z zawartymi w nich antyoksydantami.

Wszechstronna kapsaicyna

Do tej pory w medycynie wykorzystywana była przede wszystkim pochodząca z papryczek chili kapsaicyna, czyli organiczny związek chemiczny nadający im ostry smak. Badania potwierdziły jej właściwości przeciwnowotworowe zarówno na poziomie zapobiegania rozwojowi komórek rakowych, jak i ich zwalczania. W tym kontekście ważny jest także wpływ kapsaicyny na redukcję stresu oksydacyjnego, czyli braku równowagi między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami w organizmie. Część naukowców przekonuje również o związku przyjmowania kapsaicyny z redukcją ryzyka zapadnięcia na choroby układu krążenia, zwłaszcza w kontekście opóźniania rozwoju miażdżycy. Kapsaicynie przypisuje się również właściwości antybakteryjne.

Z badań chińskich naukowców opublikowanych w roku 2010 wynika, że kapsaicyna może pomagać w stanach podwyższonego ciśnienia. Ich obserwacje pokazały, że regularne spożywanie dań z papryczkami chili może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi u szczurów z chroniczną hipertensją. O prawdziwości tych wniosków u ludzi świadczyć może fakt, że u mieszkańców południowozachodniej części Chin, w których diecie dominują ostre potrawy, nadciśnienie stwierdza się o połowę rzadziej niż u ich rodaków z północnego wschodu kraju.

Kapsaicyna pochodząca z papryczek chili jest również często spotykanym składnikiem środków na odchudzanie, ponieważ przyspiesza metabolizm powodując szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Warto pamiętać, że w razie zjedzenia zbyt dużych ilości chili, ostrego posmaku pozbędziemy się przepłukując usta olejem roślinnym lub tłustym mlekiem bądź alkoholem, ponieważ kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu.

Uważaj na dziurawiec

Preparaty ziołowe są często spotykane w leczeniu depresji, ale ich działanie bywa kontrowersyjne. Dobrym przykładem jest dziurawiec, który potrafi polepszyć, ale też pogorszyć skutki terapii antydepresyjnej. Dziurawiec pomoże na depresję, jeśli będzie stosowany samodzielnie. Gdy jednak połączymy go z fluoksetyną (wybiórczym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI), popularnym lekiem antydepresyjnym, efekt będzie odwrotny od zamierzonego, zwłaszcza jeśli przyjmiemy dużą dawkę preparatu z dziurawcem.

Fluoksetyna i dziurawiec w połączeniu mogą doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, który wiąże się z nadmiernym stężeniem serotoniny w organizmie.

Jest to rzadkie, ale gwałtownie przebiegające schorzenie, które, zgodnie z badaniami, daje objawy w ciągu 24 godzin od przyjęcia leków działających konfliktowo. W wyniku zespołu serotoninowego można odczuwać przyspieszony oddech, wzrost temperatury ciała, nudności, biegunkę, dreszcze czy sztywność mięśni. Schorzenie wpływa także na zmiany stanu psychicznego, pogłębiając uczucie lęku i niepokoju; może również wywoływać zaburzenia świadomości.

Polecane dla Ciebie

Depresja zbiera żniwo

Poszukiwania nowych, również naturalnych metod leczenia depresji będą trwać przez wzgląd na ogromną skalę zjawiska. Zgodnie z wyliczeniami specjalistów – zarówno w Polsce, jak i w Europie zaburzenia psychiczne różnego typu dotyczą około 20% społeczeństwa. W związku z tym w Polsce na różnego typu zaburzenia psychiczne (depresja jest jednym z nich) cierpi około 8 mln dorosłych Polaków oraz kolejne 4 mln dzieci i młodzieży. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, w 2015 roku w poradniach różnego typu – zdrowia psychicznego, alkoholowych oraz przeznaczonych dla osób nadużywających substancji psychoaktywnych – leczono ponad 1,5 mln pacjentów. Ci, którzy chcą skorzystać z terapii, nie zawsze mają na to szansę, ponieważ w Polsce liczba psychiatrów jest zdecydowanie nieadekwatna do skali problemu. Psychiatria od lat boryka się z brakami finansowania, co sprawia, że na tę specjalizację decyduje się niewielu lekarzy. Na tę dziedzinę w Polsce przeznaczane jest niecałe 3,5% budżetu służby zdrowia, czyli niemal dwa razy mniej niż wynosi unijna średnia. Z proporcją 90 specjalistów na milion mieszkańców plasujemy się na przedostatnim – przed Bułgarią – miejscu w Unii Europejskiej. W krajach czołówki, takich jak Finlandia, Holandia czy Grecja, na tyle samo mieszkańców przypada około 230 psychiatrów. Na sąsiedniej Litwie – 225.

Sytuacja jest szczególnie trudna w przypadku dzieci i młodzieży – ich schorzeniami w całej Polsce zajmuje się zaledwie 400 specjalistów, a zainteresowanie dziedziną jest bardzo niskie. W psychiatrii ogólnej zaobserwowano wzrost popularności tej specjalizacji w ostatnich latach, jednak nadrobienie zaległości to wciąż bardzo odległa perspektywa. Tymczasem Z najnowszych badań wynika, że około 25% nastolatków jest zagrożonych depresją. Jej objawem mogą być nie tylko smutek czy apatia, z którymi najczęściej kojarzymy tę chorobę, ale także agresja, pobudzenie oraz pogarszanie wyników w nauce. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję w Polsce leczy się ich niemal 8 tysięcy.

Źródło: Herbs News, Gazeta Wyborcza, Polska Agencja Prasowa, Medonet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij