
Ziołowy niezbędnik młodego rodzica
Koper włoski na kolki i nie tylko
Ważnym ziołowym produktem, który może się przydać młodemu rodzicowi, jest koper włoski. Roślina ma działanie regulujące pracę układu pokarmowego: pobudza trawienie oraz perystaltykę jelit, a także ułatwia wydalanie gazów nagromadzonych w brzuchu dziecka. Dlatego też nasiona kopru włoskiego są niezastąpione przy bólach kolkowych. Napar dla niemowląt przygotowujemy w następujący sposób: dwie kopiaste łyżeczki rozdrobnionych nasion zalewamy szklanką gorącej wody i zaparzamy przez 30 minut. Napar należy podawać w ilości jednej łyżeczki kilka razy dziennie, np. w mleku.
Koper włoski zalecany jest też młodym mamom. Mleko z domieszką kopru będzie łatwiej trawione, a ponadto zwiększy się jego ilość.
Niezastąpiony rumianek
Rumianek jest jednym z wszechstronnie działających ziół. Napar z koszyczków rumianku jest często jednym z pierwszych napojów podawanych noworodkowi — oczywiście poza mlekiem matki. Słaby napar z rumianku można podawać już od pierwszego miesiąca życia, za wyjątkiem dzieci, które mają skłonności do alergii. Rumianek łagodzi różne dolegliwości układu pokarmowego malucha, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbakteryjne. Dlatego zalecany jest przy problemach z trawieniem, wzdęciach, kolkach i bólach brzucha. Rumianek jest pomocny również przy ząbkowaniu, ponieważ przynosi ulgę podrażnionym i opuchniętym dziąsłom. Rumianek ma też zastosowanie zewnętrzne, dlatego można go używać zarówno do codziennej kąpieli, jak i obmywania skóry dziecka przy przewijaniu. Przeciwwskazanie do jego stosowania to zdiagnozowana alergia na niego.
Powiązane produkty
Lipa na przeziębienie
Lipa jest znana z wielu właściwości leczniczych. Herbata z lipy jest sposobem na gorączkę u dzieci. Świetnie sprawdza się podczas przeziębień i chorób dróg oddechowych. W leczeniu przeziębienia jest skuteczna ze względu na właściwości napotne. Nie bez znaczenia są związki śluzowe występujące w lipie, które działają osłaniająco, powlekająco i zmiękczająco. Dzięki temu lipa będzie pomocna w łagodzeniu kaszlu, bólach gardła oraz chrypce. Ponadto ułatwia trawienie i pomaga przy zaparciach. Można podawać ją już po szóstym miesiącu życia dziecka.
Kontrowersyjna melisa
Melisa jest ziołem, które u niemowląt należy stosować z dużą ostrożnością i dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Wykazuje ono działanie uspokajające, co może być przydatne w przypadku dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu, takich jak niepokój czy problem z zasypianiem. Napar z melisy ma ponadto działanie rozkurczające, dlatego może być pomocny w kolkach. Herbatka z melisy dla niemowląt powinna być podawana po konsultacji z lekarzem, który zarekomenduje stosowną dawkę.
Uwaga na olejki eteryczne!
Niebezpieczeństwo stosowania ziół u niemowląt i dzieci jest związane z występowaniem w nich olejków eterycznych i ich szkodliwym działaniem. Literatura medyczna zawiera opisy śmiertelnych przypadków u dzieci spowodowanych obrzękiem krtani oraz uduszeniem wywołanym przez podanie wziewne lub przezskórne produktów zawierających mentol. W przypadku wystąpienia bólów brzucha należy unikać stosowania kropli miętowych lub herbaty ze względu na brak wiedzy na temat możliwości wystąpienia reakcji alergicznej u dziecka. Małe dzieci wykazują szczególną wrażliwość na olejki eteryczne, np. kamforowy i jego pochodne, terpentynę, jałowcowy, te zawierające w składzie tujon, czyli szałwiowy, piołunowy oraz wrotyczowy. Dlatego należy unikać ziół, które mają je w składzie.