Ziołowy niezbędnik młodego rodzica

Kompletując wyprawkę dla swojego dziecka warto pomyśleć o ziołach, które mogą okazać się pomocne przy tak powszechnych dolegliwościach jak kolki czy ząbkowanie. Ze względu na bezpieczeństwo ilość ziół, które można bez obaw zastosować u malucha, jest ograniczona. Istnieją jednak takie, które zawsze warto mieć w swojej domowej apteczce.

Koper włoski na kolki i nie tylko

Ważnym ziołowym produktem, który może się przydać młodemu rodzicowi, jest koper włoski. Roślina ma działanie regulujące układ pokarmowy: pobudza trawienie oraz perystaltykę jelit, a także ułatwia wydalanie gazów nagromadzonych w brzuchu dziecka. Dlatego też nasiona kopru włoskiego są niezastąpione przy bólach kolkowych. Napar dla niemowląt przygotowujemy w następujący sposób: dwie kopiaste łyżeczki rozdrobnionych nasion zalewamy szklanką gorącej wody i zaparzamy przez 30 minut. Napar najlepiej podawać kilkakrotnie w ciągu dnia w mleku, po łyżeczce.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każde dziecko może przyjmować herbatkę wiatropędną. U maluchów wydzielających odpowiednią ilość gazów, ale mających problemy z przepukliną, szczególnie pachwinową, podanie naparu z kopru włoskiego może być niebezpieczne. Nadmierna ilość wydzielanych gazów może spowodować wysunięcie się przez otwór przepukliny fragmentu jelita, a nawet jego uwięźnięcie, co w konsekwencji może się skończyć hospitalizacją.

Koper włoski mogą przyjmować także mamy niemowląt. Z jednej strony mleko produkowane dla dzieci będzie łatwiej strawne dla maluszków dzięki zawartości substancji czynnych pochodzących z kopru, z drugiej będzie go więcej, ponieważ koper włoski zwiększa ilość wytwarzanego mleka.

Niezastąpiony rumianek

Rumianek jest jednym z wszechstronnie działających ziół. Napar z koszyczków rumianku jest często jednym z pierwszych napojów podawanych noworodkowi – oczywiście poza mlekiem matki. Słaby napar z rumianku można podawać już od pierwszego miesiąca życia. Rumianek łagodzi różne dolegliwości układu pokarmowego malucha, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbakteryjne. Dzięki temu ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia, kolki jelitowe i bóle brzucha. Rumianek jest ziołem niezastąpionym w okresie ząbkowania. Podawanie herbatki rumiankowej w ciągu dnia po łyżeczce, aby przedłużyć bezpośrednie działanie naparu, wpływa kojąco na zmienione i rozpulchnione dziąsła dziecka. Rumianek ma też zastosowanie zewnętrzne, dlatego można go używać zarówno do codziennej kąpieli, jak i obmywania skóry dziecka przy przewijaniu. Jest pomocny w leczeniu wyprysku alergicznego, pokrzywce lub przy świądzie skóry. Świeżo przygotowane napary z rumianku polecane są do przemywania oczu w celach higienicznych i profilaktycznych oraz w stanach zapalnych spojówek. Jedyne przeciwwskazanie to stwierdzona alergia na ten surowiec.

Lipa na przeziębienie

Lipa jest znana z wielu właściwości leczniczych. Herbata z lipy to sprawdzony sposób na gorączkę u dzieci. Świetnie sprawdza się podczas przeziębień i chorób dróg oddechowych, ponieważ zmniejsza kaszel. W leczeniu przeziębienia wykorzystuje się przede wszystkim działanie napotne lipy. Duże znaczenie mają też zawarte w niej związki śluzowe, które wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Dzięki temu lipa łagodzi kaszel, ból gardła oraz chrypkę. Ponadto ułatwia trawienie i pomaga przy zaparciach. Można podawać ją już po piątym miesiącu życia dziecka.

Przy stosowaniu naparów z lipy należy pamiętać o dodatkowym nawadnianiu dziecka, ponieważ lipa ma działanie moczopędne. Dodatkowa ilość płynów, najlepiej wody, zapobiegnie odwodnieniu u dziecka.

Kontrowersyjna melisa

Melisa jest ziołem, które u niemowląt należy stosować z dużą ostrożnością i dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Wykazuje ono działanie uspokajające, co może być przydatne w przypadku dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu, takich jak niepokój czy problem z zasypianiem. Napar z melisy ma ponadto działanie rozkurczające, dlatego może być pomocny w kolkach. Herbatka z melisy dla niemowląt powinna być podawana po konsultacji z lekarzem – on też zaleci odpowiednią dawkę naparu.

Uwaga na olejki eteryczne!

Niebezpieczeństwo stosowania ziół u niemowląt i dzieci jest związane z występowaniem w nich olejków eterycznych i ich szkodliwym działaniem. W literaturze medycznej opisane są nierzadkie przypadki śmierci niemowląt z powodu obrzęku krtani i uduszenia wywołanego podaniem (wziewnym w inhalacji; przez skórę w maściach i balsamach lub doustnie) preparatów zawierających mentol. Jeśli więc niemowlę boli brzuszek, nie należy mu podawać kropli miętowych, a nawet słabej herbatki miętowej, bo trudno przewidzieć reakcję alergiczną dziecka na ten środek. Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na olejki eteryczne, np. olejek kamforowy i kamforę, olejek terpentynowy (terpentynę), olejek jałowcowy, olejki zawierające tujon, jak olejek szałwiowy, piołunowy czy wrotyczowy. Dlatego należy unikać ziół, które mają je w składzie.

Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, zawsze najlepiej kupować zioła w aptece. W przypadku preparatów dla dzieci należy wybierać tylko te jednoskładnikowe, bez sztucznych dodatków i konserwantów, oraz unikać granulowanych słodkich herbat dla dzieci.

Podziel się: