Terapia pozycyjna redukuje sen na plecach u ciężarnych
Katarzyna Szulik

Terapia pozycyjna redukuje sen na plecach u ciężarnych

Statystyki mówią, że większość kobiet w ciąży śpi na plecach przez około 25% czasu poświęconego na odpoczynek. Ten z pozoru niewinny fakt może stanowić zagrożenie dla dziecka, ponieważ sprzyja niskiej masie urodzeniowej oraz zwiększa ryzyko poronienia, co lekarze łączą z niedotlenieniem płodu wynikającym z przyjętej pozycji. Terapia sprzyjająca redukcji snu na plecach, stosowana np. u dorosłych mających problem z chrapaniem, może pomóc także kobietom w ciąży.

W redukcji czasu spędzanego na plecach w czasie snu pomaga noszenie specjalnego urządzenia umieszczanego w pasie. By sprawdzić jego skuteczność w grupie przyszłych mam, 25 zdrowych kobiet w zaawansowanej ciąży (między 32. a 38. tygodniem) poddano badaniom jakości ich snu przed dwie noce z rzędu. Podczas jednej, kontrolnej, spały jak zwykle, a podczas drugiej we wspomnianym pasie. W tym czasie mierzono ich tętno, saturację tlenową krwi oraz parametry oddychania podczas snu za pomocą urządzenia pletyzmograficznego (badającego ciśnienie krwi w kończynach) nałożonego na palec. Równocześnie monitorowano także tętno dziecka.

Badania nad efektami tej terapii u kobiet w ciąży pokazały, że w jej wyniku udało się zredukować czas spędzony na plecach w czasie snu z 48 do niecałych 30 minut w ciągu nocy, co przełożyło się na lepszą saturację tlenową oraz mniej przypadków spowolnienia tętna płodu. Wyniki dowodzą, że terapia pozycyjna jest skutecznym sposobem na redukcję snu na plecach u kobiet w zaawansowanej ciąży bez wpływu na komfort ich wypoczynku. Autorami badania są naukowcy ze Szkoły Pielęgniarstwa i Położnictwa na Uniwersytecie Południowoaustralijskim w Adelaide, a jego wyniki zostały opublikowane na łamach Journal of Clinical Sleep Medicine.

Jak zdrowo spać w ciąży?

Kwestie snu w ciąży stają się istotne zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy sylwetka zdecydowanie się zmienia, a przyjęta pozycja w sposób istotny wpływa także na zdrowie i komfort dziecka.

Nie zawsze kontrolujemy to, jaką pozycję przyjmujemy podczas snu, jednak warto pamiętać, by przynajmniej podczas zasypiania ułożyć się w sposób najbezpieczniejszy dla dziecka.

Lekarze i eksperci zalecają sen na lewym boku, który łączy komfort zarówno matki, jak i dziecka. Dodatkowo taka pozycja ułatwia przepływ krwi do łożyska i wspomaga pracę nerek zapobiegając obrzękom. Leżąc na lewym boku można zwiększyć swój komfort za pomocą poduszek podłożonych pod nogą i brzuchem. Dla lepszej wygody pojedyncze małe poduszki warto zastąpić jedną podłużną.

Sen na prawym boku nie jest wskazany, ponieważ w tej pozycji macica naciska na żyłę główną dolną, co utrudnia transport krwi i substancji odżywczych do łożyska i grozi jego niedotlenieniem. Matka również odczuwa dyskomfort, który objawia się zawrotami głowy, tendencją do omdleń oraz mroczkami przed oczami.

Kobiety w ciąży powinny unikać także snu na plecach, ponieważ macica z płodem wywiera wtedy nacisk na kręgosłup, jelita i żyłę główną dolną, co utrudnia przepływ krwi. Konsekwencje tej pozycji dla matki to przede wszystkim bóle pleców, trudności z oddychaniem i zakłócenia krążenia, co sprzyja występowaniu hemoroidów i spadkom ciśnienia krwi.

Jeśli chodzi o spanie na brzuchu, w trzecim trymestrze ciąży jest ono praktycznie niemożliwe, ale na początkowym etapie można robić to bez obaw, ponieważ macica ma wystarczająco dużo przestrzeni.

Komfort snu w ciąży może zwiększyć zakup odpowiedniego materaca – ciężarnym najlepiej służą materace twarde, utrzymujące kręgosłup we właściwej pozycji i podtrzymujące brzuch. Przed snem warto przewietrzyć sypialnię, unikać ciężkostrawnych posiłków i poprzedzić nocny wypoczynek ciepłą kąpielą. Problemy ze snem mogą zredukować także drzemki w ciągu dnia, które zmniejszają zmęczenie, przez co wieczorem organizm jest względnie odprężony i gotowy do długotrwałego wypoczynku. 

Śpij zdrowo i nie za długo

Dla zdrowia – nie tylko kobiet w ciąży – ważna jest także optymalna długość snu. Najnowsze badanie w tym kierunku prowadził zespół naukowców z Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach. Zgodnie z profilem kliniki, naukowców interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób długość snu przekłada się na kondycję układu krążenia, a tym samym na zdrowie serca. Obiektem ich zainteresowania były osoby, które spały mniej niż 6, od 6 do 8 i ponad 8 godzin każdej nocy. Jak się okazało, na pracę układu krążenia najlepiej wpływała umiarkowana ilość snu, mieszcząca się w przedziale 6-8 godzin. Ze zdrowotnego punktu widzenia lepiej jednak nie dosypiać niż spędzać na śnie zbyt dużo czasu.

Osoby śpiące poniżej 6 godzin na dobę były o 11 procent bardziej zagrożone wystąpieniem chorób układu krążenia w porównaniu z tymi, których długość snu mieściła się w normie. Z kolei regularne przesypianie ponad 8 godzin na dobę zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia omówionych schorzeń o nawet 33 procent.

Źródło: Science Daily, Zdrowie.tvn.pl, Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij