Jak poprawić koncentrację i polepszyć pamięć? Poznaj 10 skutecznych sposobów
Michał Posmykiewicz

Jak poprawić koncentrację i polepszyć pamięć? Poznaj 10 skutecznych sposobów

W dzisiejszych czasach większość z nas ma na głowie bardzo dużo różnych spraw. Musimy pamiętać o wszystkich obowiązkach – zarówno tych dotyczących naszej pracy, jak i tych, które mamy do wypełnienia w domu. Tempo naszego życia jest jednak zwykle tak szybkie, że często zapominamy o różnych sprawach i przypomina nam się o nich dopiero po upływie dłuższego czasu. Jesteśmy wtedy na siebie źli, że zapomnieliśmy o czymś naprawdę ważnym.

Niestety w podobnej sytuacji są dziś też dzieci i młodzież. W szkole i na uczelni muszą przyswajać ogromne ilości materiału, do tego mają mnóstwo różnego rodzaju zajęć dodatkowych, na których także muszą się skupiać i koncentrować. Nie zawsze jednak udaje im się to w stu procentach – po wyjściu ze szkoły czy uczelni są już tak zmęczeni, że ich umysł nie jest w stanie skupić się w pełni.

Czy da się wpłynąć na poprawę koncentracji? Jak polepszyć pamięć? Odpowiedzi na te pytania można szukać w sposobach wymienionych poniżej.

1. Śpij dobrze

Podstawą do poprawy pamięci i koncentracji jest odpowiednia ilość snu. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dziecko nie powinno spać krócej niż 8-10 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, poranne wstawanie z łóżka sprawi mu problem. Będzie osowiały i apatyczny, a przez zmęczenie i senność nie skoncentruje się na lekcjach. Z kolei dziecko, które położy się spać o rozsądnej godzinie, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, a nauka w szkole nie będzie stanowiła dla niego problemu. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej przyswoi nowe zagadnienia i sprawniej odrobi lekcje. To samo dotyczy dorosłych i młodzieży. Każdy powinien spać po 7-8 godzin dziennie – dzięki temu następnego dnia w pracy czy na uczelni łatwiej się skoncentrować oraz wykonywać wszystkie swoje obowiązki.

2. Jedz zdrowo

Na poprawę koncentracji i pamięci wpływ ma również racjonalna dieta. Co zatem należy jeść? Posiłki powinny być lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce. Zdrowe odżywianie zapewni właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie nam się skoncentrować w pracy, a dzieciom na lekcjach w szkole. Dlatego też na drugie śniadanie zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju, po których czujemy się ospali, warto zabrać do pracy czy szkoły kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że po powrocie do domu powinniśmy zjeść także pełnowartościowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii również korzystnie wpływa na pamięć.

Polecane dla Ciebie

3. Planuj mądrze

Duży wpływ na pamięć i koncentrację ma rozsądny dobór obowiązków i aktywności zaplanowanych na cały dzień. W ciągu jednego dnia nikt – ani dorosły, ani dziecko – nie będzie w stanie sprostać zbyt wielu narzuconym sobie zadaniom. Co więcej, nawet jeśli uda nam się wykonać znaczną część zaplanowanych rzeczy, najprawdopodobniej i tak o niektórych zapomnimy, a wszystko, co zrobimy, będzie wykonane „po łebkach”. Lepiej zaplanować sobie mniejszą liczbę zadań i wykonać je starannie.

4. Pilne zadania wykonuj na początku

Planując listę zadań do wykonania powinniśmy też starać się wybrać sobie zadania priorytetowe i to właśnie je wykonać w pierwszej kolejności. Dzięki temu na najważniejszych sprawach skupimy się najbardziej i wykonamy je najdokładniej.

5. Ruszaj się

Dodatkowo, aby poprawić pamięć i koncentrację, warto zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Codzienne ćwiczenia w domu, spacer szybkim krokiem lub godzina na basenie spowodują, że nasz mózg będzie w stanie lepiej się skupić i pracować.

6. Wyjdź na zewnątrz

Świeże powietrze także odgrywa istotną rolę w poprawie pamięci i koncentracji. Każdego dnia powinniśmy wyjść chociaż na półgodzinny spacer, dzięki czemu nasz mózg się dotleni i będzie mógł efektywniej pracować przez cały dzień.

7. Nie pozwól się rozproszyć

Kolejna prosta, ale ważna rzecz, dzięki której poprawia się koncentracja, to brak rozpraszających nas bodźców z zewnątrz. W przypadku dzieci bardzo ważne jest zatem, aby w czasie nauki nie miały włączonego komputera, telewizora czy muzyki. Osoby pracujące natomiast powinny pamiętać, że w czasie wykonywania swoich obowiązków warto wyłączyć telefon, aby nic nas nie rozpraszało – dzięki temu będziemy mogli lepiej się skupić i wykonać nasze zadania.

8. Ćwicz swój umysł

Czasami warto też zastosować specjalne ćwiczenia naszego umysłu, które poprawiają pamięć i koncentrację. Tego typu ćwiczenia są ważne przede wszystkim dla uczących się dzieci, a polegają zwykle na rysowaniu różnych figur i obrazków, odnajdowaniu właściwych słów oraz zapamiętywaniu kolejności liczb czy wyrazów.

9. Myśl o sobie

Na pamięć i koncentrację wpływa też w dużym stopniu nasz nastrój. Starajmy się więc jak najmniej denerwować, spędzajmy jak najwięcej czasu z naszymi bliskimi i fundujmy sobie małe przyjemności.

10. Wesprzyj się skutecznymi środkami

Czasami dla poprawy pamięci i koncentracji warto sięgnąć po różnego rodzaju leki i suplementy diety, które można kupić w aptece. Tego typu środki zawierają zwykle korzystne dla naszego mózgu kwasy omega oraz lecytynę. W środkach na pamięć i koncentrację często mieszczą się również wyciągi z miłorzębu japońskiego i żeń-szenia. Czasami można używać preparatów dostępnych na receptę – te jednak muszą zostać przepisane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

  • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

    Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij