×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak poprawić koncentrację i polepszyć pamięć? Poznaj 10 skutecznych sposobów

W dzisiejszych czasach większość z nas ma na głowie bardzo dużo różnych spraw. Musimy pamiętać o wszystkich obowiązkach – zarówno tych dotyczących naszej pracy, jak i tych, które mamy do wypełnienia w domu. Tempo naszego życia jest jednak zwykle tak szybkie, że często zapominamy o różnych sprawach i przypomina nam się o nich dopiero po upływie dłuższego czasu. Jesteśmy wtedy na siebie źli, że zapomnieliśmy o czymś naprawdę ważnym.

Niestety w podobnej sytuacji są dziś też dzieci i młodzież. W szkole i na uczelni muszą przyswajać ogromne ilości materiału, do tego mają mnóstwo różnego rodzaju zajęć dodatkowych, na których także muszą się skupiać i koncentrować. Nie zawsze jednak udaje im się to w stu procentach – po wyjściu ze szkoły czy uczelni są już tak zmęczeni, że ich umysł nie jest w stanie skupić się w pełni.

Czy da się wpłynąć na poprawę koncentracji? Jak polepszyć pamięć? Odpowiedzi na te pytania można szukać w sposobach wymienionych poniżej.

1. Śpij dobrze

Podstawą do poprawy pamięci i koncentracji jest odpowiednia ilość snu. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dziecko nie powinno spać krócej niż 8-10 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, poranne wstawanie z łóżka sprawi mu problem. Będzie osowiały i apatyczny, a przez zmęczenie i senność nie skoncentruje się na lekcjach. Z kolei dziecko, które położy się spać o rozsądnej godzinie, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, a nauka w szkole nie będzie stanowiła dla niego problemu. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej przyswoi nowe zagadnienia i sprawniej odrobi lekcje. To samo dotyczy dorosłych i młodzieży. Każdy powinien spać po 7-8 godzin dziennie – dzięki temu następnego dnia w pracy czy na uczelni łatwiej się skoncentrować oraz wykonywać wszystkie swoje obowiązki.

2. Jedz zdrowo

Na poprawę koncentracji i pamięci wpływ ma również racjonalna dieta. Co zatem należy jeść? Posiłki powinny być lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce. Zdrowe odżywianie zapewni właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie nam się skoncentrować w pracy, a dzieciom na lekcjach w szkole. Dlatego też na drugie śniadanie zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju, po których czujemy się ospali, warto zabrać do pracy czy szkoły kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że po powrocie do domu powinniśmy zjeść także pełnowartościowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii również korzystnie wpływa na pamięć.

3. Planuj mądrze

Duży wpływ na pamięć i koncentrację ma rozsądny dobór obowiązków i aktywności zaplanowanych na cały dzień. W ciągu jednego dnia nikt – ani dorosły, ani dziecko – nie będzie w stanie sprostać zbyt wielu narzuconym sobie zadaniom. Co więcej, nawet jeśli uda nam się wykonać znaczną część zaplanowanych rzeczy, najprawdopodobniej i tak o niektórych zapomnimy, a wszystko, co zrobimy, będzie wykonane „po łebkach”. Lepiej zaplanować sobie mniejszą liczbę zadań i wykonać je starannie.

4. Pilne zadania wykonuj na początku

Planując listę zadań do wykonania powinniśmy też starać się wybrać sobie zadania priorytetowe i to właśnie je wykonać w pierwszej kolejności. Dzięki temu na najważniejszych sprawach skupimy się najbardziej i wykonamy je najdokładniej.

5. Ruszaj się

Dodatkowo, aby poprawić pamięć i koncentrację, warto zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Codzienne ćwiczenia w domu, spacer szybkim krokiem lub godzina na basenie spowodują, że nasz mózg będzie w stanie lepiej się skupić i pracować.

6. Wyjdź na zewnątrz

Świeże powietrze także odgrywa istotną rolę w poprawie pamięci i koncentracji. Każdego dnia powinniśmy wyjść chociaż na półgodzinny spacer, dzięki czemu nasz mózg się dotleni i będzie mógł efektywniej pracować przez cały dzień.

7. Nie pozwól się rozproszyć

Kolejna prosta, ale ważna rzecz, dzięki której poprawia się koncentracja, to brak rozpraszających nas bodźców z zewnątrz. W przypadku dzieci bardzo ważne jest zatem, aby w czasie nauki nie miały włączonego komputera, telewizora czy muzyki. Osoby pracujące natomiast powinny pamiętać, że w czasie wykonywania swoich obowiązków warto wyłączyć telefon, aby nic nas nie rozpraszało – dzięki temu będziemy mogli lepiej się skupić i wykonać nasze zadania.

8. Ćwicz swój umysł

Czasami warto też zastosować specjalne ćwiczenia naszego umysłu, które poprawiają pamięć i koncentrację. Tego typu ćwiczenia są ważne przede wszystkim dla uczących się dzieci, a polegają zwykle na rysowaniu różnych figur i obrazków, odnajdowaniu właściwych słów oraz zapamiętywaniu kolejności liczb czy wyrazów.

9. Myśl o sobie

Na pamięć i koncentrację wpływa też w dużym stopniu nasz nastrój. Starajmy się więc jak najmniej denerwować, spędzajmy jak najwięcej czasu z naszymi bliskimi i fundujmy sobie małe przyjemności.

10. Wesprzyj się skutecznymi środkami

Czasami dla poprawy pamięci i koncentracji warto sięgnąć po różnego rodzaju leki i suplementy diety, które można kupić w aptece. Tego typu środki zawierają zwykle korzystne dla naszego mózgu kwasy omega oraz lecytynę. W środkach na pamięć i koncentrację często mieszczą się również wyciągi z miłorzębu japońskiego i żeń-szenia. Czasami można używać preparatów dostępnych na receptę – te jednak muszą zostać przepisane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.


Podziel się: