Odpowiedni posiłek do szkoły. Jak zadbać o dietę ucznia?
Joanna Naczyńska

Odpowiedni posiłek do szkoły. Jak zadbać o dietę ucznia?

Lata przypadające na uczęszczanie dziecka do szkoły są czasem, w którym żywienie ma ogromny wpływ na jego rozwój oraz stan zdrowia – zarówno obecny, jak i przyszły. Odpowiednie żywienie w dzieciństwie i wieku młodzieńczym zapewnia prawidłowe wzrastanie i dojrzewanie młodego organizmu. Jak przygotować jadłospis, który zapewni dzieciom pokrycie zapotrzebowania energetycznego, jednocześnie nie powodując otyłości?

Niestety coraz więcej dzieci w wieku szkolnym cierpi z powodu nadwagi. Ma to duży wpływ na ich stan zdrowia, samoocenę i rozwój społeczny. Warto więc znaleźć czas między codziennymi obowiązkami i dowiedzieć się, jak zadbać o dietę dziecka. Jaki posiłek będzie odpowiedni na drugie śniadanie dla ucznia, który spędzi znaczną część dnia w szkole? Jak zadbać, by posiłki były zdrowe, smaczne i kolorowe?

Odpowiednio zbilansowane posiłki dla ucznia

Przede wszystkim warto poznać zapotrzebowanie swojego dziecka na energię. Według Instytutu Matki i Dziecka należy je odnosić indywidualnie do masy ciała dziecka i jego aktywności fizycznej. U dzieci o umiarkowanej aktywności fizycznej w wieku 7-9 lat dobowe zapotrzebowanie na energię wynosi 1800 kcal. Jednak już u dziewcząt w wieku 10-12 lat zapotrzebowanie to zwiększa się do 2100 kcal, a u chłopców aż do 2400 kcal. 

Bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka (jeśli mamy wątpliwości, jak dostarczyć dziecku właściwą ilość białka, warto skonsultować to z dietetykiem) oraz tłuszczu, który powinien zapewniać aż 30% energii potrzebnej do rozwoju i wydatku energetycznego dziecka.

Ważne, by tłuszcze były odpowiedniej jakości. Powinny dostarczać wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6), które są niezwykle ważne w rozwoju układu nerwowego, budowaniu odporności czy prawidłowym widzeniu. Dobrym źródłem tych składników mogą być wysokiej jakości tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka) oraz ryby morskie. Unikać należy tłuszczów trans, znajdujących się m.in. w utwardzanych margarynach, które są składnikiem słodyczy i gotowych wyrobów cukierniczych.

Węglowodany, choć stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii, powinny pochodzić z produktów zawierających węglowodany złożone, do których należą np. pełnoziarniste pieczywo, kasze, makaron i produkty z mąki z pełnoziarnistej.

Co spakować do śniadaniówki ucznia?

Aby drugie śniadanie dziecka w szkole mogło spełnić powyższe zalecenia, powinno być odpowiednio zaplanowane. Możemy w tym celu skomponować posiłek złożony z urozmaiconych produktów, które zapewnią pokrycie zapotrzebowania na niezbędne składniki. Pieczywo pszenno-żytnie czy grahamka mogą być posmarowane cienko masłem lub twarożkiem. Jako dodatek może posłużyć świeża chuda wędlina z drobiu. Powinna być wysokiej jakości, pochodzić od sprawdzonego dostawcy i zawierać jak najmniej konserwantów. Warto też włożyć do śniadaniówki cząstki warzyw i owoców – będą stanowiły szybką przekąskę między lekcjami. Aby zachować ich świeżość i konsystencję, użyj specjalnych pojemników przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Na rynku dostępne są specjalne pudełka z przegródkami, które umożliwiają oddzielne spakowanie i zamknięcie cząstek warzyw i owoców, np. pomidorów koktajlowych, suszonych śliwek kalifornijskich, słupków ogórka i innych.

Jeśli chcesz, by dziecko zjadło coś więcej, zwłaszcza jeśli obiad zje dopiero po powrocie do domu, przygotuj pieczoną rybę (np. dorsza), która świetnie smakuje również na zimno. Będzie źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy D, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Pamiętaj, by wybierać gatunki „bez ości”, by nie zniechęcić bardziej wybrednych smakoszy. Równie wartościowym posiłkiem może być jajko – źródło cennych witamin, białka, cholesterolu i lecytyny. Obecnie dostępne są również jaja przepiórcze – jeśli ugotujemy je rano na twardo, bez problemu przetrwają w śniadaniówce poza lodówką. Są świetną przekąską „na raz”, pożywią z pewnością w przerwie między lekcjami i dodadzą energii na kolejne kilka godzin.

Każdego dnia zapewnij dziecku dostęp do wody. Odpowiednią wodą dla dzieci jest woda źródlana lub naturalna mineralna.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, a także alergii pokarmowych dziecka, warto udać się do dietetyka. Z pewnością otrzymamy profesjonalną poradę żywieniową i rozwiejemy swoje wątpliwości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij