Dentyści nie mogą wstawiać czarnych plomb dzieciom
Katarzyna Szulik

Dentyści nie mogą wstawiać czarnych plomb dzieciom

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, od 1 lipca 2018 roku lekarze dentyści mają zakaz wstawiania czarnych amalgamatowych plomb dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. O zmianie przepisów w tej sprawie poinformowała Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nowe przepisy dotyczą zakazu stosowania amalgamatu stomatologicznego u dzieci poniżej 15. roku życia (szczególnie w zębach mlecznych) oraz u kobiet będących w ciąży i w okresie karmienia. Obowiązuje on nie tylko lekarzy dentystów świadczących usługi w ramach NFZ, ale także prowadzących prywatną praktykę bez umowy z Funduszem. Użycie ciemnych plomb we wspomnianych wyżej przypadkach będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy wskazują na to medyczne potrzeby pacjenta.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciła uwagę na wejście w życie nowych przepisów, ponieważ jak dotąd nie znalazły one odzwierciedlenia w polskim prawie. W opinii lekarzy wspomniana zmiana powinna znaleźć się w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Szkodliwa rtęć

Zakaz stosowania plomb z amalgamatem wiąże się przede wszystkim ze znajdującą się w ich składzie rtęcią, która została uznana za szkodliwą. Jej toksyczność w 2008 roku potwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, a w Japonii i Szwecji amalgamatów zakazano już w latach 70. W Polsce w teorii amalgamat został wycofany z użycia przed kilkoma laty, jednak w praktyce nadal jest stosowany. Konsekwencje długotrwałej obecności rtęci w organizmie mogą być poważne i dotyczą wielu sfer naszego zdrowia. Cytowany przez Onet.pl chirurg stomatologiczny Roman Borczyk wśród zagrożeń wymienia doraźne problemy żołądkowe, bóle głowy, osłabienie i zmiany w jamie ustnej. Gdy dawka rtęci jest większa, może dojść do uszkodzenia układu nerwowego, wątroby, serca czy nerek. Jej obecność w organizmie może również sprzyjać występowaniu choroby Parkinsona czy Alzheimera. W obliczu tych zagrożeń nie powinno się jednak zwracać do lekarza z prośbą o usunięcie amalgamatowej plomby, ponieważ to właśnie przy jej wyjmowaniu do organizmu uwalnia się najwięcej rtęci. 

Obecnie stosowane wypełnienia amalgamatowe nie posiadają w składzie rtęci, jednak ich używanie budzi oczywiste opory natury estetycznej. W ramach NFZ są stosowane w uzębieniu tylnym, natomiast w przednim refundacji podlegają kompozyty chemoutwardzalne w kolorze zębów.

Przyczyną popularności amalgamatów jest przede wszystkim ich niewysoka cena. Pacjenci, którym zależy na estetycznym wypełnieniu, muszą więc liczyć się z kosztami wykonania procedury w prywatnym gabinecie. 

Gabinety stomatologiczne wracają do szkół

Zmiana rozporządzenia to ukłon zwłaszcza w kierunku dzieci, które zgodnie z zapowiedziami rządu ponownie mają otrzymywać opiekę stomatologiczną również w szkołach. Przyczyną zniknięcia gabinetów były zbyt wysokie wymagania NFZ dotyczące możliwości uzyskania kontraktów. Gabinety były przestarzałe i pozbawione specjalistycznego sprzętu, przez co ich konkurencyjność spadła, a utrzymywanie ich bez umowy z Funduszem nie miało ekonomicznego sensu. Dzięki planowanej ustawie o zdrowiu dzieci i młodzieży ten stan rzeczy ma się zmienić, a gabinety będą dofinansowywane z budżetu państwa i gminnej kasy.

Rząd ma zapewnić pieniądze na zatrudnienie szkolnych dentystów, natomiast po stronie gmin leżeć będzie zapewnienie lokali oraz sprzętu.

Koszty rocznego utrzymania jednego gabinetu szacowane są na około 150 tysięcy złotych. 

Ustawa przewiduje, że gabinety powstawać będą w dużych szkołach, a tam, gdzie warunki lokalowe nie pozwolą na ich założenie, szkoły miałyby podpisywać umowy z placówkami zewnętrznymi. W niewielkich miejscowościach, gdzie żadna ze wspomnianych opcji nie wchodzi w grę, o jamę ustną najmłodszych dbać mają tzw. dentobusy, czyli mobilne punkty opieki stomatologicznej. Jak tłumaczył minister Radziwiłł, początkowo na każde województwo miałby przypadać jeden dentobus, w którym specjalista mógłby wykonywać przeglądy i drobne zabiegi stomatologiczne. 

Polecane dla Ciebie

Stomatolog jak lekarz rodzinny

Kolejnym pomysłem, którego realizacja ma poprawiać stan uzębienia najmłodszych, jest przypisywanie każdemu dziecku stomatologa już w chwili narodzin, podobnie jak dzieje się to z lekarzem pierwszego kontaktu. Pomysł przedstawił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Zgodnie z jego koncepcją, do stomatologii miałyby zostać włączone rozwiązania znane z podstawowej opieki zdrowotnej – w tym stawka kapitacyjna. Dzięki temu dentyści otrzymywaliby pieniądze nie za wykonaną usługę, jak dzieje się to obecnie, ale za każdego zapisanego pacjenta. Leczenie zębów najmłodszych miałoby więc stać się bardziej opłacalne, a większa dostępność stomatologów pomogłaby w profilaktyce próchnicy oraz powiązanych z nią chorób.

Pozycja stomatologa ma więc być zrównana z lekarzem pierwszego kontaktu, co pozwoli na wygodną i bieżącą kontrolę uzębienia dzieci i szybkie reagowanie na ubytki. W razie poważniejszych problemów z uzębieniem, leczenie zostanie przekazane do właściwej poradni specjalistycznej lub szpitala.

Pomysł zasługuje na pochwały również ze względu na bardzo niewielką liczbę placówek specjalizujących się w dziecięcej stomatologii. W kilkudziesięciu powiatach w Polsce w ogóle ich nie ma, choć w przywróconej niedawno książeczce zdrowia znajduje się punkt dotyczący wizyt stomatologicznych. Każdy krok w kierunku lepszej opieki stomatologicznej nad dziećmi jest ważny, ponieważ obecnie ich stan uzębienia jest fatalny. Próchnicę ma niemal 76 procent dwunastolatków i ponad połowa trzylatków, co oznacza, że złe nawyki i niewystarczająca kontrola zaczynają się w bardzo młodym wieku, tuż po wyrośnięciu pierwszych zębów mlecznych.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Dziennik Gazeta Prawna, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij