Pielęgnacja skóry jesienią. O czym należy pamiętać
Krzysztof Słomiak

Pielęgnacja skóry jesienią. O czym należy pamiętać

Jesień, na szczęście, nie jest najgorszym okresem dla naszej skóry. Warunki pogodowe ogólnie nie są najprzyjemniejsze, to prawda, ale umiarkowana temperatura oraz wysoka wilgotność są dla skóry o wiele lepsze, niż letni upał lub zimowy mróz. Co prawda silny wiatr na pewno daje się we znaki i podstępnie, bardzo powoli wysusza naszą skórę, ale są łatwe sposoby, żeby sobie z tym poradzić. Nasza skóra w każdy jesienny dzień, jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią szkodliwie. W szczególności należy chronić bardzo delikatną, skłonną do alergii oraz wrażliwą cerę. W dzisiejszym artykule kilka ważnych zasad, które powinny przynieść ulgę skórze w jesienne dni. Jest to o tyle ważne, że głównym celem jesiennej pielęgnacji skóry, jest zapewnienie wprowadzenia jej w dobrym stanie w okres zimowy, który jest najbardziej wymagający.

1.    Nawilżaj codziennie

Skóra po lecie jest wysuszona. Nie jest łatwo zabezpieczyć ją przed szkodliwymi warunkami, kiedy jest ona osłabiona. Często po lecie skóra przez długie tygodnie się łuszczy i rwie. Warto wtedy zadbać przede wszystkim o prawidłowy poziom nawilżenia. Należy wybrać dobry krem nawilżający, odpowiedni do naszych potrzeb. Nasza skóra na pewno nam za to podziękuje promiennym wyglądem, a do tego będzie gładka i miękka. Wystarczy jedynie trochę wysiłku. Dodatkowo należy dbać o usta. Jest to cienka warstwa naszej skóry, która nie zawiera gruczołów łojowych, chroniących ją przed zimnem. Dlatego usta często szybko schną, pierzchną i skóra zaczyna pękać. Warto porozkładać sobie kilka pomadek w różnych miejscach. W kieszeni kurtki, w łazience, w szufladzie w pracy itp. Przypomni to o fakcie, że usta również wymagają nawilżenia.

2.    Krem z filtrem również jesienią

Słońce operuje nie tylko latem. Jesienią również, choć nieco słabiej, działają promienie ultrafioletowe UVA i UVB. Nie dajmy się oszukać pochmurnym dniom. Nawet takie słońce może spowodować oparzenie słoneczne. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinno się nakładać na 20 minut przed ekspozycją słoneczną, wtedy ich skuteczność jest największa. Zalecany w tym okresie filtr powinien mieścić się w granicach 4-10 SPF. Pomadka do ust również powinna zawierać filtr przeciwsłoneczny. Nie ma jednak większego sensu, aby kremy z filtrami przeciwsłonecznymi nakładać na noc.

W nocy zadbajmy o to, aby krem był tłusty i zawierał dużą porcję składników odżywczych. A w dzień warto nakładać lżejszy krem z filtrem, aby zabezpieczyć skórę przed słońcem i nie czuć dyskomfortu tłustej i lepkiej skóry.

Powiązane produkty

3.    Skup się na oczyszczaniu

Skórę trzeba odpowiednio oczyszczać. Powinno też się oduczyć odruchu dotykania twarzy czy nadmiernego drapania – powoduje to dodatkowe, miejscowe zakażenia i problemy skórne. Jesień to bardzo dobry okres, aby wyjść do kosmetyczki. Dni są krótsze, słońce operuje odrobinę słabiej. Skóra będzie miała więcej czasu na odpoczynek po zabiegach kosmetycznych.

Mikrodermabrazja i oczyszczanie skóry to podstawowe zabiegi, które przywracają skórze blask i bardzo dobrze ją dotleniają. Dobrze oczyszczona skóra, przyjmie więcej składników odżywczych. Stanowi to kluczowy element uzupełnienia jej niedoborów po lecie oraz przygotowania przed wymagającą zimą.

4.    Witaminy w służbie zdrowej skóry

Jeśli chcemy dodatkowo dostarczyć ważnych składników odżywczych, można wspomóc się składnikami, które mogą wpływać na stan skóry. Dobrze jest na co dzień dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych w postaci dobrze zbilansowanej diety. Dla skóry szczególnie ważne są witaminy i minerały. Większość z nich znajdziemy w owocach i warzywach. W aptece dostępne są specjalnie dobrane preparaty witaminowe. Tak samo jak i dieta odżywcza nie są one jednak skuteczne od pierwszego użycia. Nutrikosmetyki lub nutraceutyki nie tylko opóźniają starzenie się skóry, ale również poprawiają kondycję cery i dodatkowo wpływają na poprawę stanu włosów i paznokci. Aby najlepiej wspomóc funkcjonowanie naszej skóry powinniśmy szukać następujących składników:

Witamina A – reguluje proces rogowacenia naskórka. Bierze udział w odnowie skóry.
Witamina B – posiada działanie przeciwzapalne, reguluje złuszczanie naskórka, hamuje pękanie skóry, w szczególności w kącikach ust, pomaga przy trądziku i łojotoku, wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie.
Witamina C – posiada silne działania antyoksydacyjne, wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz poprawia ich elastyczność, może redukować przebarwienia.
Witamina E – posiada działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne oraz pośrednio wpływa na nawilżenie.

Witaminy te są często łączone ze sobą przez co mogą działać skuteczniej. Dodaje się do nich również inne substancje. Związki te mogą posiadać działanie antyoksydacyjne np. flawonoidy, karotenoidy i koenzym Q10. Dodatek kolagenu czy elastyny może uzupełnić naturalne braki tych włókien w skórze. Izoflawony mogą wzmacniać strukturę skóry. Selen spowalnia procesy starzenia. Jod wygładza skórę oraz reguluje jej przetłuszczanie. Kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają procesy utrzymywania wody w naskórku.

Wszystkie zabiegi, które dotyczą skóry, wymagają czasu. Zarówno kremy jaki i preparaty witaminowe nie są skuteczne od pierwszego użycia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Efekty kuracji będą widoczne po około miesiącu regularnego stosowania. Aby wzmocnić efekty trzeba również pamiętać o odpowiedniej ilości snu i ruchu na świeżym powietrzu. Wtedy nasza skóra na pewno odetchnie po trudnym, upalnym lecie i przed jeszcze bardziej wymagającą i mroźną zimą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij