Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt – moda czy zdrowy wybór? - portal DOZ.pl
Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt – moda czy zdrowy wybór?
Wioleta Szulejewska

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt – moda czy zdrowy wybór?

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt zajmują coraz więcej miejsca w ofercie sklepów, aptek i drogerii. Czy warto po nie sięgać? Jeśli tak, to jak je wybierać? Czym kierować się podczas zakupów? Podpowiadamy.

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt – co to właściwie znaczy? 

Wydawać by się mogło, że sklep z naturalnymi kosmetykami czy drogeria eko to miejsca, w których kupimy wyłącznie wysokiej jakości produkty bezpieczne dla naszych dzieci. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda. Dzieje się tak dlatego, że definicja „kosmetyku naturalnego” jest nieprecyzyjna, a prawo nie określa jasno, kto, kiedy i na jakich zasadach może takiego określenia używać.

Brak regulacji prawnych sprawia, że na rynku ekokosmetyków trzeba być szczególnie czujnym, bo w pudełko z napisem „bio”, „eko” czy „organic” można zapakować produkty, które z ekologią mają niewiele wspólnego. Wybierając ekologiczne kosmetyki dla niemowląt, których skóra jest wyjątkowo delikatna, należy mieć to na uwadze. 

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt a prawo 

Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy wydał co prawda wytyczne dotyczące ekokosmetyków, ale po pierwsze, definicja w nich zawarta jest nieścisła, po drugie, jest to akt o niskiej sile prawnej (są to zalecenia, nie zapisy obligujące producentów do bezwzględnego postępowania w określony sposób), a po trzecie, dokument ten został wydany w roku 2000 (prawie 18 lat temu!) i od tamtej pory nie doczekał się aktualizacji. Zawiera on wytyczne dla produkcji, marketingu i oznakowania kosmetyków naturalnych. Terminy takie jak „kosmetyki ekologiczne” i „biokosmetyki” nigdy nie zostały w środowisku legislacyjnym UE zdefiniowane. Dla konsumenta oznacza to tyle, że kupując produkty eko, a zwłaszcza ekologiczne kosmetyki dla niemowląt, nie może się opierać wyłącznie na informacji podanej przez producenta z przodu opakowania, a żeby dokonać świadomego wyboru, musi się nauczyć czytać etykiety i analizować składy kosmetyków. 

Polecane dla Ciebie

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt – jakich substancji nie mogą zawierać? 

Zakładamy, że ekologiczne kosmetyki dla niemowląt to kosmetyki naturalne.

Wedle prawa naturalny kosmetyk to każdy kosmetyk, który stworzony jest z surowców naturalnych: mineralnych, roślinnych i zwierzęcych pozyskanych bez szkody dla zwierząt i środowiska. Kosmetyki takie nie mogą zawierać syntetyków. Oznacza to, że kosmetyki naturalne mogą mieć w składzie wyłącznie naturalne barwniki, emulgatory, konserwanty i olejki eteryczne. Nie mogą mieć za to syntetycznych konserwantów, m.in. parabenów i formaldehydów, syntetycznych identycznych z naturalnymi i chemicznie modyfikowanych substancji zapachowych, barwników syntetycznych (naturalne barwniki to te oznaczone Color Index CI 75100 – CI 77947, pozostałe wartości oznaczają barwniki syntetyczne), oleju mineralnego, wazeliny, parafiny, glikoli, PEG-i, sylikonów, SLES, SLS, EDTA, przeciwutleniaczy (butylohydroxytoluen, butylohydroxyanizol), etanoloamin, karbomerów, pochodnych syntetycznych kwasów lub alkoholi tłuszczowych. 

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt zdaniem mam

Choć prawo nie stanowi, czym właściwie jest kosmetyk ekologiczny, a więc nie określa też w żaden sposób, czym właściwie są ekologiczne kosmetyki dla niemowląt, to w świadomości konsumentów kosmetyki eko są nie tylko naturalne i dobre dla tego, kto ich używa, ale także w żaden sposób nie szkodzą środowisku. „Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt to dla mnie takie kosmetyki, które nie zawierają sztucznych substancji, są w pełni bezpieczne dla mnie i dla dziecka, a przy tym nie przyczyniają się do zanieczyszczenie środowiska. Tylko takie ekologiczne kosmetyki dla niemowląt kupuję. Często wybieram kosmetyki w opakowaniach z naturalnych surowców, które są w pełni biodegradowalne, albo kosmetyki na wagę, które mogę zapakować we własny pojemnik” – mówi Joanna, mama Marysi.

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt – dlaczego to takie ważne?

Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt warto wybierać dlatego, że skóra małych dzieci jest cienka, delikatna, wrażliwa i trzeba o nią dbać ze szczególną troską. „Jako mama i kosmetolog uważam, że wybór produktów kosmetycznych dla dziecka jest szczególnie ważny i powinien być przemyślany ze względu na budowę skóry maluszka i jej delikatność. Choć budowa strukturalna skóry właściwej i naskórka noworodka jest podobna do budowy skóry dorosłego, to procesy jej dojrzewania i adaptacji wciąż w niej zachodzą. Skóra noworodka zawiera dużo proteoglikanów, co sprawia, że jest bardzo dobrze nawodniona, ale jednocześnie powoduje to, że bariera naskórkowa jest mniejsza, czyli przepuszczalność skóry malucha jest większa. Warto też zwrócić uwagę, że stosunek powierzchni skóry do wagi jest trzy razy większy u noworodka niż u osoby dorosłej. Same narodziny i przejście ze środowiska wodnego i sterylnego do środowiska suchego i bogatego w patogeny jest dla skóry dużym wyzwaniem. Po za tym skóra, płaszcz lipidowy jest słabiej rozwinięty niż u dorosłych i jest to kolejny czynnik zwiększający przepuszczalność skóry. Właśnie z tego powodu warto wybierać dla dzieci produkty kosmetyczne z dobrym składem” – mówi Izabela Parada, kosmetolog.

Zainteresowanie zdrowym stylem życia wśród rodziców małych dzieci jest coraz większe. Rodzice są bardzo świadomymi konsumentami, angażują się i edukują, aby zapewnić swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. Można uznać, że panuje swego rodzaju moda na zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, ekologiczne kosmetyki dla niemowląt. Trend ten niesie jednak za sobą masę korzyści. Pozwala zadbać o zdrowie całych rodzin i przyczynia się do dbałości o środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Oby utrzymał się jak najdłużej! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

  Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

 • Choroba Kawasaki – przyczyny, objawy, leczenie choroby Kawasakiego. Choroba Kawasaki a koronawirus

  Choroba Kawasaki to choroba ogólnoustrojowa dotykająca głównie małe dzieci, powodująca stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, pojawiają się takie objawy, jak: wysoka gorączka, stan zapalny gardła, zaczerwienienie spojówek, rozpulchniony, tzw. truskawkowy język, opuchlizna palców rąk i stóp. Jakie są przyczyny choroby Kawasakiego? Jak wygląda jej leczenie?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

  Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Pasożyty u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie, odrobaczanie profilaktyczne

  W organizmie człowieka może bytować ponad 300 gatunków pasożytów (nazwa pasożyt wywodzi się z greckiego słowa parasitos i oznacza „darmozjad”). Mogą żyć one w skórze, na włosach, w płucach, w stawach, wątrobie, oczach, a nawet w mózgu. Czy zatem jest powód do strachu? Jak objawiają się pasożyty u dzieci? Jak często występują robaczyce w Polsce i czy „profilaktyczne odrobaczanie” jest skuteczne? 

 • PFAPA (zespół gorączek nawracających) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Gorączka u dziecka zawsze jest przyczyną niepokoju u opiekunów. Na szczęście za większość z nich odpowiadają banalne infekcje wirusowe, jednak zawsze warto zachować czujność w przypadku jej obecności. Czym jest tajemniczo brzmiący zespół PFAP? Jakie są jego przyczyny, diagnostyka i leczenie?

 • Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

  Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij