Rząd: będą darmowe leki dla ciężarnych
Katarzyna Szulik

Rząd: będą darmowe leki dla ciężarnych

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował kolejne rozwiązanie z zakresu polityki prorodzinnej, roboczo nazwane „Mama Plus”. Wspomniany program ma zachęcać kobiety do rodzenia i wychowywania dzieci między innymi poprzez wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży i premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

Rządowe pomysły przedstawiła była premier i obecna szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło podczas sobotniej Konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Propozycje powstały we współpracy z resortem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kierowanym przez Elżbietę Rafalską, który koordynuje przyznawanie świadczenia 500+. 

Więcej żłobków i premie za dzietność

Wspomniane propozycje są kierowane przede wszystkim do kobiet, by zachęcić je do rodzenia i powiększania rodziny. „Mama Plus” ma między innymi gwarantować kobietom w ciąży darmowy dostęp do leków, jak również premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka oraz zabezpieczenie w postaci emerytury minimalnej dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci. Ostatnia kwestia ma dotyczyć kobiet, które przez wzgląd na wychowywanie dzieci nie podjęły pracy zarobkowej. Inne udogodnienia to między innymi zwiększenie puli bezpłatnych urlopów wychowawczych oraz zagwarantowanie dzieciom miejsc w żłobkach i przedszkolach. Rząd chce udzielać wsparcia także młodym matkom, które mają zamiar łączyć studia z wychowywaniem dzieci poprzez ułatwienia w dostępie do urlopów dziekańskich, wprowadzenie dedykowanych matkom-studentkom stypendiów oraz wsparcie w ubieganiu się o indywidualną organizację toku studiów. 

Kolejne zapowiadane propozycje dotyczą młodzieży i obejmują wprowadzenie bonu na zajęcia kulturalne i sportowe dla ludzi między 16 a 25 rokiem życia, którzy kontynuują naukę i nie podejmują pracy. 

500 plus bez zmian

Szczegóły programu, w tym min. wysokość „premii” za urodzenie drugiego dziecka czy wykaz darmowych leków dla ciężarnych to kwestie wymagające dopracowania. Zapowiedzi nie towarzyszyły również konkretne terminy wprowadzenia zmian, które wymagają dalszych, wewnętrznych konsultacji. 

„Mama Plus” to kolejny program prorodzinny zaproponowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Flagowym rozwiązaniem rządu z tego zakresu jest program 500+, który zakłada powszechne, comiesięczne wsparcie dla rodzin wychowujących co najmniej dwójkę dzieci w wysokości 500 złotych. W przypadku rodzin o niskim dochodzie, środki przysługiwać mogą również na pierwsze dziecko. Na początku kwietnia tego roku pojawiły się informacje o planowanych przez rząd zmianach w programie 500 plus, które miałyby zracjonalizować jego przyznawanie. Między innymi „Super Express” donosił wówczas o zamiarze zwiększenia progu dochodowego o z 800 do 1050 zł na członka rodziny w przypadku wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko oraz ustalenie dochodu maksymalnego, po którego osiągnięciu świadczenie nie przysługuje, na kwotę 3 tys. zł na osobę. Dziennik pisał także o możliwości objęcia świadczeniem dzieci uczących się do 25. roku życia, zamiast dotychczasowych 18 lat. Wspomniane zapowiedzi miały zostać potwierdzone właśnie na sobotniej konwencji, jednak zgodnie ze wcześniejszym dementi ze strony minister Rafalskiej, temat nie został poruszony.

Leki w Karcie Dużej Rodziny

Lepszy dostęp do leków dla polskich rodzin zapewnić mają również modyfikacje w zapisach Karty Dużej Rodziny. Jej beneficjenci już wkrótce będą mogli kupować je ze zniżką, po stosownej nowelizacji prawa farmaceutycznego. Projekt nowelizacji wspomnianego prawa, który umożliwi aptekom uczestnictwo w programie, będzie procedowany osobno i z konsultacjami społecznymi, by móc uniknąć ewentualnych kontrowersji bądź wątpliwości. 

Plany resortu popiera ekspert Konfederacji Lewiatan, zdaniem której dopuszczenie leków do Karty Dużej Rodziny i tym samy racjonalizacja bardzo restrykcyjnych przepisów zakazujących reklamy aptek to krok w dobrą stronę. Obecnie na liście znajdują się zniżki na usługi i wyroby medyczne, np. w zakładach optycznych, gabinetach fizjoterapeutycznych czy laboratoriach diagnostycznych.

Ukłon w stronę seniorów

Wśród przedkonwencyjnych spekulacji znalazło się także objęcie programem dostępu do darmowych leków seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia. Byłaby to modyfikacja obowiązującego obecnie programu 75 Plus, który daje osobom starszym darmowy dostęp do niektórych leków. Od 1 września 2016 roku każdy, kto ukończył 75 rok życia, niezależnie od swojego statusu materialnego, ma prawo do bezpłatnych bądź refundowanych leków znajdujących się na tak zwanej liście „S”. Lista leków jest konstruowana w taki sposób, by zapewnić seniorom darmowy dostęp do leków na najczęściej występujące dolegliwości.

Receptę na bezpłatny preparat wystawić może lekarz POZ lub pielęgniarka zatrudnieni w przychodni, do której należy senior, ale nie w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. Na takiej recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi znaleźć się litera „S”, która jest podstawą do nieodpłatnego wydania leku. Trzeba jednak pamiętać, że wskazanie do pełnej refundacji wynika nie tylko z wieku, ale także z diagnozy. Poszczególne leki mogą leczyć kilka schorzeń, ale brak odpłatności dotyczy wyłącznie sytuacji doprecyzowanych w wykazie, to znaczy gdy dany lek u seniora jest stosowany na konkretną dolegliwość. 

Z Karty Dużej Rodziny korzystać mogą członkowie rodzin wielodzietnych w których rodzic bądź rodzice mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lub 25 lat (w drugim przypadku mowa o młodzieży kontynuującej naukę). W przypadku dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym ograniczenia wiekowe nie obowiązują.

Źródło: RMF24.pl, Ministerstwo Zdrowia, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij