×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Skuteczny lek na wzdęcia – istnieje?

Wiedza przeciętnego człowieka o wstydliwym problemie, jakim są wzdęcia, niestety nijak się ma do medycznych faktów. Czym są i czy istnieje skuteczny lek na wzdęcia?

W potocznym rozumieniu wzdęcia to zwiększona ilość gazów w przewodzie pokarmowym. Najczęściej objawiają się poprzez zwiększony obwód brzucha, poczucie pełności (ten słynny połknięty balon) i ból. Rzecz w tym, że wzdęcia nie mają nic wspólnego ze zwiększoną ilością gazów, co więcej, lekarze są zgodni, że w czasie tej dolegliwości poziom gazów w przewodzie pokarmowym pozostaje prawidłowy. Skąd więc ten dyskomfort? Wzdęcia w gruncie rzeczy to zaburzenie czucia trzewnego i motoryki jelit. To nie zwiększona ilość gazów powoduje nacisk na przewód pokarmowy, ale przewód pokarmowy staje się bardziej czuły i do tego zwalnia.

Przyczyny, które wywołują wzdęcia, są różne: transport gazów jelitowych, zaburzona mikroflora jelitowa, nadwrażliwość jelit pacjenta, nietolerancja pewnych pokarmów czy nawet czynniki psychologiczne. Z tego powodu wzdęć nie tak łatwo się pozbyć. Czy istnieje zatem skuteczny lek na wzdęcia? Oto naukowo potwierdzone sposoby walki z tym problemem.

Lek na wzdęcia – z symetykonem

Symetykon jest związkiem krzemu, który działa jak igła na balon. To substancja powierzchniowo czynna, która osłabia pęcherzyki gazu w przewodzie pokarmowym, sprawiając, że są wchłaniane lub szybciej przebywają drogę ku ujściu.

Symetykon jest głównym składnikiem czynnym obecnym w większości leków na wzdęcia. Warto jednak pamiętać, że choć jest skuteczny i szybko przynosi ulgę, nie likwiduje przyczyny problemu. Jeśli więc wzdęcia uporczywie powracają, warto przeanalizować swoją dietę i skontaktować się z lekarzem.

Sposób na wzdęcia -  FODMAP

Ten obco brzmiący wyraz to nic innego jak nazwa diety leczniczej. FODMAP to angielski akronim produktów, których należy unikać przy chronicznie pojawiających się wzdęciach, a także przy zespole jelita wrażliwego. Jakie to produkty? Zawierające fruktozę, laktozę, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe (sorbitol, mannitol, ksylitol). Oznacza to wykluczenie z jadłospisu np. cebuli, czosnku, soczewicy, owoców suszonych, jabłek, przetworów mlecznych, produktów pszennych, miodu czy słodzików. Jeżeli często zdarza ci się odchodzić od stołu z bólem brzucha, spróbuj wyeliminować chociaż część z tych produktów.

Lek na wzdęcia - probiotyki

Naukowcy wskazują, że zmiany w mikroflorze bakteryjnej jelit mogą przyczynić się do powstawania wzdęć. W przypadku częstych problemów po jedzeniu zadbaj o to, żeby w twojej diecie nie zabrakło jogurtów i kiszonych warzyw (kapusty, ogórków), które zawierają naturalne probiotyki. Okazuje się też, że suplementacja niektórymi szczepami bakterii redukuje wzdęcia.

Szczególnie skuteczne są bakterie Bifidobacterium infantis naturalnie obecne w naszym przewodzie pokarmowym. Mają tę zaletę, że skutecznie rozkładają cukier do kwasów mlekowych, a ich zwiększona ilość ma potwierdzone naukowo działanie redukujące uczucie wzdęcia. Można je znaleźć w niektórych jogurtach, serach, produktach sojowych i mlekach dla dzieci lub w postaci suplementu diety.

Sposób na wzdęcia - ćwiczenia relaksacyjne

Osoby, u których pojawiają się wzdęcia, nierzadko doświadczają również uczucia niepokoju, silnego stresu czy depresji. Stąd hipoteza, że psychiczne dolegliwości i zaburzenia snu mogą być w jakiś sposób powiązane ze wzdęciami. Oczywiście nie oznacza to, że wzdęcia należy leczyć lekami psychotropowymi. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę ten czynnik. Następnym razem, gdy znowu w brzuchu poczujesz ucisk, spróbuj wykonać kilka ćwiczeń relaksacyjnych.

Sposób na wzdęcia - zioła i napary

Na koniec coś z apteczki babci. Pod ręką mamy całe rzesze pożytecznych ziół, które dbają o układ trawienny i redukują uczucie wzdęcia. Można ich dodać bezpośrednio do potrawy lub wypić je w postaci naparu. Taki napój, być może nie tak smaczny jak coś słodkiego i gazowanego, jest świetnym towarzyszem ciężkostrawnych posiłków. Szczególną moc w leczeniu wzdęć ma kminek (działa przeciwskurczowo i łagodząco), imbir (działa rozkurczowo) oraz aloes. Jednak ziół dbających o nasz układ trawienny jest znacznie więcej. Do grona jelitowych bohaterów można dołączyć też lukrecję, kolendrę siewną, miętę i dziką różę.

Jeżeli chodzi o jeden niezawodny sposób na walkę ze wzdęciami, skuteczny w każdym przypadku – medycy rozkładają ręce. Dlatego w codziennej walce warto trochę pokombinować i mieszać terapię farmakologiczną ze zmianą diety i ćwiczeniami. A jeśli problem się pogłębia lub nawraca – koniecznie porozmawiać z gastrologiem.

Źródło:
Abdominal bloating. Pathophysiology and Treatment
http://www.jnmjournal.org/journal/view.html?uid=327&vmd=Full


Podziel się: