Ziołowe wsparcie w poprawie trawienia
Joanna Naczyńska

Ziołowe wsparcie w poprawie trawienia

Wszelkie spotkania w gronie przyjaciół i rodziny to dla wielu z nas dobra okazja by częstować gości czymś więcej niż codzienny obiad. Przygotowujemy specjalności rodzinne, a w święta serwujemy potrawy zarezerwowane specjalnie na tę okazję. Aby podane potrawy miały wyrazisty smak, ściśle przestrzegamy przepisów kulinarnych, nawet jeśli zawierają niezbyt zdrowe składniki. Usprawiedliwiamy ich dodatek tym, że jemy je tylko „od święta”. Często jednak, po takim przyjęciu lub świątecznym spotkaniu odczuwamy dyskomfort, pełność w żołądku, zgagę.

Po obfitych, tłustych i ciężkostrawnych posiłkach może dokuczać nieprzyjemne odbijanie, wzdęcia i gazy. Gdy organizujemy spotkanie przy stole, z pewnością nie chcielibyśmy, by nasi goście źle się czuli po posiłkach, którymi zostaną poczęstowani. Warto zatem zadbać nie tylko o wyśmienite menu, ale także o dobre samopoczucie gości. W tym celu wyeliminuj z menu potrawy i napoje, które wywołują lub nasilają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. pokarmy tłuste i ostro przyprawione, napoje gazowane), do przygotowania potraw użyj naturalnych ziół wspomagających proces trawienia. Po posiłkach poczęstuj gości herbatką na dobre trawienie. Warto też mieć w domu środek wspomagający wydzielanie soku żołądkowego, wspomagający perystaltykę jelit oraz działający rozkurczająco. 

Jak możemy poprawić trawienie?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów ułatwiających proces trawienia. Wybrać można ziołowe preparaty jednoskładnikowe lub mieszanki ziół. Dostępne są również preparaty w postaci tabletek, kropli i toników.

Jakie składniki powinien zawierać dobry preparat wspomagający trawienie?

Korzystny wpływ na proces trawienia ma ekstrakt z liści karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus), tradycyjnie stosowany przy niestrawności oraz osłabieniu wydzielania żółci. Warto pamiętać, że przeciwwskazaniem do stosowania karczocha jest m.in. alergia na karczochy lub inne rośliny z rodziny Astrowatych.

Napar z rumianku również wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez działanie rozluźniające. Równie korzystny wpływ na procesy trawienne ma herbatka z kopru włoskiego. Koper pobudza perystaltykę jelit i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Jest skutecznym środkiem wiatropędnym, pomaga zmniejszyć wzdęcia. Tradycyjnie w problemach gastrycznych, zwłaszcza przebiegających z bólem brzucha, stosuje się herbatkę miętową, nie jest ona jednak zalecana w przypadku zgagi. Dobrym wyborem może być herbatka złożona z kilku składników wspomagających trawienie. W składzie takiej herbatki powinny więc znaleźć się takie składniki jak np.: liść mięty pieprzowej (Mentha piperita), owoc anyżu (Pimpinella anisium), owoc kopru włoskiego (Foeniculum vulgare), owoc kminku zwyczajnego (Carum carvi), korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra).

Osoby chorujące na nadciśnienie, powinny sięgnąć po produkt bez lukrecji, lub ograniczyć jej spożywanie.

Wyciągi roślinne wspomagające trawienie występują również w postaci toników bezalkoholowych. W tonikach dobrej jakości znajdziemy wyciągi z dziewanny, arcydzięgla, anyż gwieździsty, imbir. Są to głównie surowce goryczkowe i aromatyczno-gorzkie. Zawarte w nich olejki eteryczne i gorycze działają pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, śliny, żółci i soku żołądkowego. Tonik zastosowany przed jedzeniem, bardzo dobrze pobudza apetyt. 

Warto wspomnieć, że wiele cennych ziół to również przyprawy. Kurkuma, lubczyk, majeranek, oregano, bazylia wzbogacą walory smakowe potrawy, a także pomogą trawić bez nieprzyjemnych odczuć.

Warto stosować dodatek pojedynczych ziół do przygotowywanych potraw zamiast gotowych mieszanek z dodatkami wzmacniającymi smak i aromat potraw.

Polecane dla Ciebie

Co jeszcze możemy zrobić?

Nie bez znaczenia jest tryb życia do którego przywykliśmy. Będąc zaproszonym na przyjęcie warto zachować umiar. Częstujmy się i kosztujmy wszystkiego, ale w niewielkich ilościach. Objadanie się sprzyja wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Warto czasem zrezygnować z transportu samochodem. Powrót do domu spacerem, na pewno pozwoli poczuć się lepiej nawet po obfitym posiłku i długim biesiadowaniu przy stole.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • Zdrowe i lekkie grillowanie – czy to możliwe?

    Sezon grillowy kocha chyba każdy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy smakoszami wege, czy z uwielbieniem wcinamy mięso, z niecierpliwością oczekujemy pierwszej sprzyjającej biesiadowaniu pod chmurką pogody! Co jednak, gdy dbamy o figurę, a żołądek niekoniecznie przyjmuje cięższą dietę? Czy da się grillować zdrowo?

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

    Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

  • Piramida Maslowa – co to jest?

    Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

  • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

    Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij