Urzędnicy mogą zmusić rodziców do szczepienia dzieci
Katarzyna Szulik

Urzędnicy mogą zmusić rodziców do szczepienia dzieci

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, rodzice nie mogą zwlekać z obowiązkiem poddania dzieci szczepieniom ochronnym, co daje inspekcji sanitarnej prawo przymuszenia ich do tego obowiązku. Urzędnicy powinni zacząć szybko egzekwować swoje prawa, ponieważ liczba odmów szczepień jeszcze nigdy nie była tak wysoka, jak obecnie.

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny cytowane przez „Rzeczpospolitą” pokazują ogromną skalę wzrostu odmów na przestrzeni kilku ostatnich lat. W 2017 roku szczepienia dzieci odmówiło ponad 30 tysięcy rodziców, czyli o 25 proc. więcej niż w roku 2016 i o połowę więcej niż w 2015 roku. 

Związane ręce urzędników

Do tej pory pracownicy inspekcji sanitarnej mogli co najwyżej przekonywać rodziców do poddania się obowiązkowi szczepień, ponieważ ich narzędzia nacisku lub perswazji były słabe. Urzędnik może wprawdzie nałożyć grzywnę na rodzica (od 100 zł do nawet 5 tys. zł) uporczywie uchylającego się od obowiązku szczepienia, ale w praktyce takie sytuacja zdarzają się niezwykle rzadko. Trudno także zdefiniować „uporczywość” uchylania się. Wystarczy, że rodzic nie odmówi szczepienia jednoznacznie, tylko słowami „zastanowię się” i wówczas nie można zarzucić mu celowego działania. Do sądów trafia promil takich spraw – z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w 2016 roku zaledwie 8 z ponad 4 tys. upomnień wysłanych przez inspektorów zakończyło się grzywną lub skierowaniem sprawy do sądu. 

Marginalna skala problemu

Głównym powodem odmów szczepienia jest obawa przed wystąpieniem Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych, tzw. NOP, które mogą pojawić się wskutek powikłań. Mowa o powiązaniu przyjęcia szczepionki z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, co jednak zdarza się niezwykle rzadko, nie przekraczając liczby 10 osób rocznie. Przeciwnicy szczepień, reprezentowani przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, mówią o nawet tysiącu takich przypadków rocznie. 

Na fali obaw przed skutkami szczepień, rządzący chcą wyjść naprzeciw rodzicom mającym obawy poprzez stworzenie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Z jego zasobów wypłacane będą odszkodowania za zdarzenia niepożądane związane ze szczepieniami.

Powiązane produkty

Nawet 70 tys. zł odszkodowania za NOP

Fundusz ma być finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne odpowiedzialne za dostarczenie szczepionek do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych. Wpłata ma stanowić maksymalnie 2 proc. brutto danej umowy, a pieniądze złożone w funduszu będą przysługiwać opiekunowi dziecka u którego odnotowano poważne powikłania poszczepienne. Poważne, a więc skutkujące objawami chorobowymi wymagającymi leczenia szpitalnego na okres nie krótszy niż 14 dni.

O wypłacie świadczenia decydować będzie minister zdrowia na podstawie opinii lekarza wchodzącego w skład 5-osobowego zespołu opiniodawczego Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. 

Eksperci szacują, że liczba takich przypadku nie przekroczy kilkudziesięciu w ciągu roku, natomiast środki mają być wypłacane w 30 dni od złożenia wniosku. Maksymalna kwota świadczenia przyznawana jako zadośćuczynienie za powikłania poszczepienne wynosić ma 70 tys. złotych, przy czym za każdy dzień hospitalizacji w ciągu 14 dni przysługiwać będzie świadczenie wynoszące około 500 złotych. 

Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij