Nie ma palenia bezpiecznego dla serca
Katarzyna Szulik

Nie ma palenia bezpiecznego dla serca

- Przecież to tylko jeden papieros dziennie – często argumentują palacze, którzy nie chcą rozstać się z nałogiem. Jednak nawet w ich mniemaniu symboliczna liczba może mieć poważny wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów Polaków.

Naukowcy z University College London dostarczyli palaczom kolejnych argumentów przemawiających za definitywnym rozstaniem się z nałogiem. W tym wypadku redukcja to za mało, ponieważ już jeden papieros dziennie może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie. 

W swoim badaniu szacowali ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i udaru u osób wypalających odpowiednio jednego, pięć i dwadzieścia papierosów dziennie. Jak się okazało to nie liczba dziennie wypalanych papierosów, ale sam fakt palenia ma kluczowe znaczenie dla wystąpienia wspomnianych chorób. 

Palenie zabija serce

W przypadku mężczyzn, wypalenie jednego papierosa na dzień zwiększa zagrożenie chorobą wieńcową o 46 proc. w stosunku do ryzyka, jakie niesie za sobą wypalanie 20 papierosów dziennie. W odniesieniu do udaru wspomniane ryzyko rośnie o 41 procent. U kobiet wspomniane wartości rosną o odpowiednio 31 i 34 procent. Ponadto, kobiety zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę serca o połowę wypalając tylko jednego papierosa na dzień. Ogółem palenie tytoniu przyczynia się do aż 48 proc. zgonów powiązanych z chorobami układu krążenia. 

Rzucenie palenia służy w każdym wieku

Zerwanie z nałogiem tytoniowym przynosi wymierne korzyści nawet zatwardziałym i długoletnim palaczom – dowodzą inne badania prowadzone pod egidą londyńskiej uczelni. Łączą one palenie z większą podatnością na tzw. zespół słabości dotykający osoby po 60. roku życia. Wiąże się on między innymi z większą podatnością na złamania, demencję i poważne schorzenia różnego typu. Zgodnie z badaniami dr Gotaro Kojimy, osoby palące są aż o 60 proc. bardziej narażone na jego wystąpienie, jednak rzucenie tytoniu nawet w późnym wieku zdecydowanie łagodzi jego skutki. Przed pojawieniem się zespołu słabości chroni także regularna aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie. 

W Polsce liczba palaczy maleje, ale wciąż jest bardzo wysoka i obecnie wynosi około 9 mln osób. Oznacza to, że pali średnio około 20 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn, co plasuje nas nieco powyżej średniej unijnej. Badania wskazują na niepokojącą popularność papierosów wśród osób młodych, a także kobiet, również tych w ciąży. Szacuje się, że około 7 proc. kobiet pali jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży, a 8 proc. nie przestaje palić przez cały jej okres. 

Palenie papierosów ma jednoznacznie negatywny wpływ na nasze zdrowie, nawet jeśli nie prowadzi do schorzeń w sposób bezpośredni. Około 90 proc. raków płuc ma ścisły związek z paleniem, a tytoń stanowi jeden z 9 najważniejszych czynników sprzyjających występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, stanowiących najczęstszą przyczynę śmierci Polaków. Warto także zwracać uwagę, że papierosy powodują spustoszenie w jamie ustnej, prowadząc do wielu chorób przyzębia czy języka, ale także nowotworów głowy i szyi, gdy rakotwórcze substancje przenikają bezpośrednio do tkanki nabłonkowej, w której powstaje nowotwór. Z badań wynika także, że również osoby z wirusem HIV mogą przedłużyć szacowaną długość swojego życia nawet o 5 lat, jeśli zdecydują się rzucić palenie papierosów. 

Źródło: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

  • Jakie są etapy żałoby?

    Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

  • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

    Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij