
Nie ma palenia bezpiecznego dla serca
Naukowcy z University College London dostarczyli palaczom kolejnych argumentów przemawiających za definitywnym rozstaniem się z nałogiem. W tym wypadku redukcja to za mało, ponieważ już jeden papieros dziennie może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie.
Palenie zabija serce
W przypadku mężczyzn, wypalenie jednego papierosa na dzień zwiększa zagrożenie chorobą wieńcową o 46 proc. w stosunku do ryzyka, jakie niesie za sobą wypalanie 20 papierosów dziennie. W odniesieniu do udaru wspomniane ryzyko rośnie o 41 procent. U kobiet wspomniane wartości rosną o odpowiednio 31 i 34 procent. Ponadto, kobiety zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę serca o połowę wypalając tylko jednego papierosa na dzień. Ogółem palenie tytoniu przyczynia się do aż 48 proc. zgonów powiązanych z chorobami układu krążenia.
Rzucenie palenia służy w każdym wieku
Zerwanie z nałogiem tytoniowym przynosi wymierne korzyści nawet zatwardziałym i długoletnim palaczom – dowodzą inne badania prowadzone pod egidą londyńskiej uczelni. Łączą one palenie z większą podatnością na tzw. zespół słabości dotykający osoby po 60. roku życia. Wiąże się on między innymi z większą podatnością na złamania, demencję i poważne schorzenia różnego typu. Zgodnie z badaniami dr Gotaro Kojimy, osoby palące są aż o 60 proc. bardziej narażone na jego wystąpienie, jednak rzucenie tytoniu nawet w późnym wieku zdecydowanie łagodzi jego skutki. Przed pojawieniem się zespołu słabości chroni także regularna aktywność fizyczna oraz właściwe odżywianie.
Palenie papierosów ma jednoznacznie negatywny wpływ na nasze zdrowie, nawet jeśli nie prowadzi do schorzeń w sposób bezpośredni. Około 90 proc. raków płuc ma ścisły związek z paleniem, a tytoń stanowi jeden z 9 najważniejszych czynników sprzyjających występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, stanowiących najczęstszą przyczynę śmierci Polaków. Warto także zwracać uwagę, że papierosy powodują spustoszenie w jamie ustnej, prowadząc do wielu chorób przyzębia czy języka, ale także nowotworów głowy i szyi, gdy rakotwórcze substancje przenikają bezpośrednio do tkanki nabłonkowej, w której powstaje nowotwór. Z badań wynika także, że również osoby z wirusem HIV mogą przedłużyć szacowaną długość swojego życia nawet o 5 lat, jeśli zdecydują się rzucić palenie papierosów.
Źródło: PAP, Rynek zdrowia