Nauczyciele nie chcą podawać leków dzieciom
Katarzyna Szulik

Nauczyciele nie chcą podawać leków dzieciom

Liczba dzieci chorych przewlekle rośnie, jednak w szkołach brakuje pielęgniarek, które w nagłych wypadkach mogłyby podawać im leki. Resort zdrowia zaproponował, by ich obowiązki w takich wypadkach przejmowali nauczyciele, którzy jednak nie chcą brać na siebie tak dużej odpowiedzialności.

Obecnie uprawnienia do podawania środków leczniczych dzieciom w szkołach mają wyłącznie pielęgniarki szkolne. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, w których dziecko wymaga pilnego podania środka ratującego życie lub zdrowie, takiego jak insulina u cukrzyków czy leki łagodzące stany padaczkowe.

Jeśli w szkole nie ma pielęgniarki, placówka często odmawia przyjęcia dziecka z chorobą przewlekłą do przedszkola lub szkoły. W części z nich rodzice dochodzą do porozumienia z nauczycielami w kwestii podawania leków, jednak formalnie nie mają do tego uprawnień. 

Ten stan rzeczy chce zmienić resort zdrowia, w którym powstał pomysł, żeby przyznać nauczycielom prawo do medycznej opieki nad dziećmi. Temu pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się minister edukacji Anna Zalewska, która widzi w tym pomyśle sposób na załatanie dziury po nieobecnych w szkole pielęgniarkach. 

Podanie leków tylko po szkoleniu

Na dzień dzisiejszy przepisy w tej sprawie są nieprecyzyjne, nauczyciel nie ma obowiązku podać leku dziecku, ale równocześnie, pod warunkiem przejścia odpowiednich szkoleń i nieobecności pielęgniarki, może to zrobić, jeśli sytuacja wymaga od niego działania.

Pomysł resortu zdrowia polega na doprecyzowaniu i uszczegółowieniu wspomnianych przepisów, polegającym na oferowaniu szkoleń nauczycielom uczącym dzieci chore przewlekle bądź niepełnosprawne. Mają one być przeprowadzane przez lekarza POZ bądź pielęgniarkę środowiskową zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. 

Zarówno zdaniem nauczycieli, jak i pielęgniarek pomysł jest absurdalny i rodzi wiele pytań między innymi o miejsce przechowywania leków oraz ich podawanie. W przypadku epilepsji mowa o wykonaniu wlewu doodbytniczego, co trudno wyobrazić sobie w klasie pełnej dzieci. Tej z kolei nauczyciel nie ma prawa opuścić. 

Zdrowie dzieci w rękach nauczyciela

Niewystarczająca liczba pielęgniarek połączona z brakiem możliwości podania leku przez nauczyciela zamyka wielu dzieciom drogę do nauki. Szkoły po prostu nie chcą ich przyjmować w obawie, że medyczna interwencja mogłaby być konieczna. Część placówek szkolnych i przedszkolnych wychodzi naprzeciw rodzicom i na własną rękę szkoli wychowawców, żeby w razie potrzeby mogli udzielić pomocy dzieciom, jednak z zaznaczeniem, że nie ponoszą oni odpowiedzialności np. za skutki uboczne samodzielnego podania insuliny. 

Przyjęcie propozycji resortu oznaczałoby złożenie na ich barki dodatkowej odpowiedzialności za zdrowie i życie dzieci powiązanej z podawaniem im leków, mimo że nie mają oni stosownej wiedzy medycznej. Mowa nie tylko o odpowiedzialności cywilnej na wypadek roszczeń rodziców, ale także karnej, w razie nieumyślnego narażenia zdrowia dziecka na uszczerbek. W tym kontekście trudno się dziwić, że nauczyciele są przeciwni inicjatywie resortu zdrowia. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij