Nauczyciele nie chcą podawać leków dzieciom
Katarzyna Szulik

Nauczyciele nie chcą podawać leków dzieciom

Liczba dzieci chorych przewlekle rośnie, jednak w szkołach brakuje pielęgniarek, które w nagłych wypadkach mogłyby podawać im leki. Resort zdrowia zaproponował, by ich obowiązki w takich wypadkach przejmowali nauczyciele, którzy jednak nie chcą brać na siebie tak dużej odpowiedzialności.

Obecnie uprawnienia do podawania środków leczniczych dzieciom w szkołach mają wyłącznie pielęgniarki szkolne. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, w których dziecko wymaga pilnego podania środka ratującego życie lub zdrowie, takiego jak insulina u cukrzyków czy leki łagodzące stany padaczkowe.

Jeśli w szkole nie ma pielęgniarki, placówka często odmawia przyjęcia dziecka z chorobą przewlekłą do przedszkola lub szkoły. W części z nich rodzice dochodzą do porozumienia z nauczycielami w kwestii podawania leków, jednak formalnie nie mają do tego uprawnień. 

Ten stan rzeczy chce zmienić resort zdrowia, w którym powstał pomysł, żeby przyznać nauczycielom prawo do medycznej opieki nad dziećmi. Temu pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się minister edukacji Anna Zalewska, która widzi w tym pomyśle sposób na załatanie dziury po nieobecnych w szkole pielęgniarkach. 

Podanie leków tylko po szkoleniu

Na dzień dzisiejszy przepisy w tej sprawie są nieprecyzyjne, nauczyciel nie ma obowiązku podać leku dziecku, ale równocześnie, pod warunkiem przejścia odpowiednich szkoleń i nieobecności pielęgniarki, może to zrobić, jeśli sytuacja wymaga od niego działania.

Pomysł resortu zdrowia polega na doprecyzowaniu i uszczegółowieniu wspomnianych przepisów, polegającym na oferowaniu szkoleń nauczycielom uczącym dzieci chore przewlekle bądź niepełnosprawne. Mają one być przeprowadzane przez lekarza POZ bądź pielęgniarkę środowiskową zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. 

Zarówno zdaniem nauczycieli, jak i pielęgniarek pomysł jest absurdalny i rodzi wiele pytań między innymi o miejsce przechowywania leków oraz ich podawanie. W przypadku epilepsji mowa o wykonaniu wlewu doodbytniczego, co trudno wyobrazić sobie w klasie pełnej dzieci. Tej z kolei nauczyciel nie ma prawa opuścić. 

Zdrowie dzieci w rękach nauczyciela

Niewystarczająca liczba pielęgniarek połączona z brakiem możliwości podania leku przez nauczyciela zamyka wielu dzieciom drogę do nauki. Szkoły po prostu nie chcą ich przyjmować w obawie, że medyczna interwencja mogłaby być konieczna. Część placówek szkolnych i przedszkolnych wychodzi naprzeciw rodzicom i na własną rękę szkoli wychowawców, żeby w razie potrzeby mogli udzielić pomocy dzieciom, jednak z zaznaczeniem, że nie ponoszą oni odpowiedzialności np. za skutki uboczne samodzielnego podania insuliny. 

Przyjęcie propozycji resortu oznaczałoby złożenie na ich barki dodatkowej odpowiedzialności za zdrowie i życie dzieci powiązanej z podawaniem im leków, mimo że nie mają oni stosownej wiedzy medycznej. Mowa nie tylko o odpowiedzialności cywilnej na wypadek roszczeń rodziców, ale także karnej, w razie nieumyślnego narażenia zdrowia dziecka na uszczerbek. W tym kontekście trudno się dziwić, że nauczyciele są przeciwni inicjatywie resortu zdrowia. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij