Wielka Brytania: energetyki nie dla dzieci
Katarzyna Szulik

Wielka Brytania: energetyki nie dla dzieci

Jest wiele dowodów na szkodliwość napojów energetycznych, jednak do tej pory nikt nie zdecydował się na ograniczenie ich sprzedaży ze względów zdrowotnych. Jako pierwsza taki krok zapowiedziała sieć brytyjskich supermarketów Waitrose, która od marca tego roku wprowadza zakaż sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 16 roku życia.

W tym wypadku warto dodać, że zgodnie z brytyjskim prawem opakowania z napojami energetycznymi muszą zawierać informację jasno wskazującą, że nie są one rekomendowane dla dzieci. W tym kontekście zakaz, który ma zacząć obowiązywać 5 marca, to po prostu praktyczne wprowadzenie wspomnianego zalecenia w życie. 

Zakaz ma dotyczyć wszystkich napojów zawierających więcej niż 150 mg kofeiny w litrze, co obejmie zdecydowaną większość marek dostępnych na brytyjskim rynku. 

Energetyk wpływa na zachowanie i oceny

Nadmierne spożycie napojów energetycznych to realny problem wśród brytyjskich uczniów. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez tamtejszy związek nauczycieli w 2017 roku, więcej niż 10 proc. pedagogów stwierdziła, że częsta konsumpcja takich napojów prowadziła do złego zachowania uczniów i odbiła się na ich wynikach w nauce. Tę tezę potwierdzają badania prowadzone na amerykańskim University of Buffalo, które wskazują na bezpośredni związek między spożywaniem energetyzerów i wzrostem agresji wśród młodzieży. 

Eksperci liczą, że inicjatywa sklepu, który odpowiada za około 8 proc. brytyjskiego rynku spożywczego, będzie pierwszym krokiem do wprowadzenia ogólnokrajowych regulacji w tym względzie. 

Na razie bez zakazu w Polsce

W Polsce pomysł ograniczenia sprzedaży napojów energetycznych dzieciom pojawił się już w 2011 roku. Wówczas Główny Inspektor Sanitarny postulował wprowadzenie zakazu sprzedaży wspomnianych napojów dzieciom poniżej 13 roku życia oraz nakazu umieszczania ostrzeżeń na ich opakowaniach. 

Serce i mózg cierpią od energetyków

Częste picie napojów energetycznych może mieć daleko idące, negatywne skutki dla organizmu, wpływając między innymi na pracę serca i układu krążenia. Wielu badaczy sugeruje, że nadmierne spożycie wspomnianych napojów u osób podatnych może skutkować nawet zawałem serca. Zeszłoroczne badanie naukowców z Purdue University udowodniło ponadto, że łączenie napojów energetycznych z alkoholem prowadzi do uszkodzeń mózgu, a działanie tej mieszanki można porównać do efektów zażywania twardych narkotyków, takich jak kokaina. 

Cukier Twój wróg

Energetyki są potencjalnym zagrożeniem, ale równie złą sławą owiane są wszystkie słodkie napoje, które z kolei przyczyniają się do wzrostu otyłości. Również w Wielkiej Brytanii w 2016 roku uchwalono tzw. podatek cukrowy, skierowany głównie przeciwko producentom i dystrybutorom napojów gazowanych. 520 milionów funtów rocznie uzyskanych z tego tytułu ma trafić do szkół, które dzięki nim będą mogły wzbogacić ofertę sportową i aktywnie przeciwdziałać otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Napoje zawierające więcej niż 8 gramów cukru w 100 mililitrach zostaną objęte wyższym podatkiem niż te mające mniej niż 5 gramów cukru w tej samej ilości napoju. Ze zwiększeniem kosztów muszą liczyć się nie tylko producenci napojów, ale również ich sprzedawcy i dystrybutorzy.

Rewolucja sklepikowa

W Polsce pierwszym krokiem na drodze ograniczenia cukru spożywanego przez dzieci była „ustawa sklepikowa”, która od września 2016 roku drastycznie ograniczyła asortyment szkolnych sklepików. Z ich półek zniknęły napoje gazowane, chipsy, słodkie przekąski i fast foody, zastąpione owocami, kanapkami z pieczywa pełnoziarnistego, wodą czy orzechami. Restrykcje dotknęły także szkolne stołówki, nakładając na kuchnię zakaz słodzenia cukrem czy solenia dań. 

Źródło: PAP, Poradnik Zdrowie, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij