
10 rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem na ferie
Kalendarz ferii w 2018 roku wygląda następująco:
• 15-18 stycznia: województwo mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i opolskie
• 22 stycznia-4 lutego: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie
• 29 stycznia-11 lutego: województwo łódzkie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie i śląskie
• 12-25 lutego: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informacje dotyczące dopełnienia przez organizatora wszelkich formalności prawnych związanych z organizowanym wyjazdem oraz aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa przebywania na terytorium danego kraju i możliwych zagrożeń. Skontaktuj się z organizatorem w celu sprawdzenia, czy zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku. Warto też sprawdzić opinie i komentarze na stronie internetowej organizatora oraz forach internetowych.
Strony, które warto odwiedzić:
• http://wypoczynek.men.gov.pl/
• https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
• https://odyseusz.msz.gov.pl/
• http://polakzagranica.msz.gov.pl/
• https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak
• http://www.bezpiecznienastoku.pl/
Jeśli organizujesz wyjazd samodzielnie, samochodem lub innym środkiem transportu, mam dla Ciebie kilka wskazówek:
1. Sprawdź ważność dokumentów
Upewnij się, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mają ważne dokumenty: paszport, dowód osobisty czy wizę szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę. Dotyczy to również dzieci.
Polecane dla Ciebie
2. Wykup ubezpieczenie
Przed wyjazdem koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek zdarzeń niepożądanych. Udzielenie pomocy, leczenie i ewentualny transport poszkodowanego za granicą może być bardzo kosztowny. Wybierając ubezpieczenie koniecznie sprawdź, czy obejmuje ono sporty ekstremalne, jak choćby jazda na nartach czy snowboardzie. W razie wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie.
3. Sprawdź stan techniczny auta
Jeśli jedziecie autokarem, masz prawo poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy.
Wybierając się własnym autem warto wykonać przegląd zimowy w serwisie samochodowym, lub samodzielnie sprawdzić: apteczkę, ważność badania technicznego, stan ogumienia (opony oprócz tego, że muszą być zimowe to powinny mieć również odpowiednią głębokość bieżnika, zużycie poniżej 4 mm kwalifikuje opony do wymiany), sprawność akumulatora, poziom oleju silnikowego i zimowego płynu do spryskiwaczy, stan piór wycieraczek, ważność gaśnicy, stan koła zapasowego oraz oświetlenie (warto mieć zapasowe żarówki i bezpieczniki). Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, latarkę, saperkę, płyn do rozmrażania szyb, skrobaczkę czy zmiotkę. Wybierając się w góry powinno się zabrać łańcuchy, jeśli nigdy nie miałeś okazji ich zakładać polecam zamontowanie ich na próbę przed wyruszeniem w trasę, oszczędzi to niepotrzebnego stresu podczas montażu w trakcie podróży. Pamiętaj, że w Polsce łańcuchy mogą być stosowane tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi miejscach.
4. Zadbaj o bezpieczeństwo innych użytkowników
Zabierając ze sobą sprzęt narciarski i pozostały bagaż zadbaj o jego odpowiednie zabezpieczenie tak, aby w trakcie podróży nie wypiął się z bagażnika zewnętrznego lub nie zagrażał pasażerom podczas awaryjnego hamowania. Unikaj pakowania powyżej poziomu tylnej kanapy i układania przedmiotów na tylnej półce.
5. Zaplanuj trasę i zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które będziesz podróżować
Przepisy drogowe poza granicami naszego kraju mogą się różnić od tych obowiązujących u nas, dotyczy to przede wszystkim limitów prędkości i wyposażenia pojazdu. Ich znajomość pozwoli Ci uniknąć mandatu podczas kontroli i niepotrzebnego stresu. Zaplanuj dokładnie trasę uwzględniając konieczne postoje na odpoczynek, zwiedzanie czy nocleg. Wyśpij się przed podróżą.
6. Przygotuj apteczkę
Pamiętaj o zabraniu apteczki, w której powinny znaleźć się min. środki opatrunkowe i podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe), jeśli przyjmujesz leki na stałe uwzględnij odpowiedni zapas. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi.
7. Zadbaj o serwis sprzętu narciarskiego i pamiętaj o odpowiednim ubiorze
Wybierając się w góry oddaj swój sprzęt narciarski do serwisu, gdzie zostanie on odpowiednio przygotowany do sezonu. Pamiętaj również o zabraniu bielizny termoaktywnej, kasku, ochraniaczy i pozostałych elementów stroju adekwatnego do uprawianego sportu. Ogrzewacze narciarskie do rąk i stóp również mogą się przydać.
8. Zadbaj o swoją kondycję
Przed wyjazdem na narty warto trochę poćwiczyć i porozciągać się, pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i nieprzyjemnych doznań ze strony mięśni i stawów. Najlepiej zacząć wzmacniać mięśnie na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.
9. Ferie w ciepłych krajach
Jeśli zamiast zimowego szaleństwa wolisz słońce, plażę i wodę koniecznie pamiętaj o zabraniu preparatów do opalania i po opalaniu. Nasza skóra w okresie zimowym jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.
10. Zostaw dom w dobrych rękach
Przed wyjazdem na tydzień lub dwa warto zadbać również o dom. Najlepiej poprosić kogoś zaufanego, aby przychodził do naszego domu lub mieszkania podczas naszej nieobecności oraz zakręcić dopływ wody i gazu na wypadek awarii. Jeśli nie masz polisy ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży, pożaru itp. warto ją wykupić.
Życzę bezpiecznej podróży i wspaniałego wypoczynku!