10 rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem na ferie
Ernest Niewiadomski

10 rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem na ferie

Szaleństwo na górskich stokach, czy opalanie w ciepłych krajach? Niezależnie od kierunku, jaki obierzesz w tegoroczne ferie przed wyjazdem warto odpowiednio się do tego przygotować. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu i cieszyć się czasem spędzonym w wybranym miejscu.

Kalendarz ferii w 2018 roku wygląda następująco:

•    15-18 stycznia: województwo mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i opolskie
•    22 stycznia-4 lutego: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie
•    29 stycznia-11 lutego: województwo łódzkie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie i śląskie
•    12-25 lutego: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie 

Decydując się na wyjazd dziecka lub całej rodziny organizowany przez biuro podróży warto sprawdzić wiarygodność organizatora. 

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informacje dotyczące dopełnienia przez organizatora wszelkich formalności prawnych związanych z organizowanym wyjazdem oraz aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa przebywania na terytorium danego kraju i możliwych zagrożeń. Skontaktuj się z organizatorem w celu sprawdzenia, czy zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku. Warto też sprawdzić opinie i komentarze na stronie internetowej organizatora oraz forach internetowych.

Strony, które warto odwiedzić:

•    http://wypoczynek.men.gov.pl/
•    https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
•    https://odyseusz.msz.gov.pl/
•    http://polakzagranica.msz.gov.pl/
•    https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak
•    http://www.bezpiecznienastoku.pl/

Jeśli organizujesz wyjazd samodzielnie, samochodem lub innym środkiem transportu, mam dla Ciebie kilka wskazówek:

1.    Sprawdź ważność dokumentów

Upewnij się, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mają ważne dokumenty: paszport, dowód osobisty czy wizę szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę. Dotyczy to również dzieci.

2.    Wykup ubezpieczenie

Przed wyjazdem koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek zdarzeń niepożądanych. Udzielenie pomocy, leczenie i ewentualny transport poszkodowanego za granicą może być bardzo kosztowny. Wybierając ubezpieczenie koniecznie sprawdź, czy obejmuje ono sporty ekstremalne, jak choćby jazda na nartach czy snowboardzie. W razie wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie.

3.    Sprawdź stan techniczny auta

Jeśli jedziecie autokarem, masz prawo poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy.

Wybierając się własnym autem warto wykonać przegląd zimowy w serwisie samochodowym, lub samodzielnie sprawdzić: apteczkę, ważność badania technicznego, stan ogumienia (opony oprócz tego, że muszą być zimowe to powinny mieć również odpowiednią głębokość bieżnika, zużycie poniżej 4 mm kwalifikuje opony do wymiany), sprawność akumulatora, poziom oleju silnikowego i zimowego płynu do spryskiwaczy, stan piór wycieraczek, ważność gaśnicy, stan koła zapasowego oraz oświetlenie (warto mieć zapasowe żarówki i bezpieczniki). Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, latarkę, saperkę, płyn do rozmrażania szyb, skrobaczkę czy zmiotkę. Wybierając się w góry powinno się zabrać łańcuchy, jeśli nigdy nie miałeś okazji ich zakładać polecam zamontowanie ich na próbę przed wyruszeniem w trasę, oszczędzi to niepotrzebnego stresu podczas montażu w trakcie podróży. Pamiętaj, że w Polsce łańcuchy mogą być stosowane tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi miejscach.

4.    Zadbaj o bezpieczeństwo innych użytkowników

Zabierając ze sobą sprzęt narciarski i pozostały bagaż zadbaj o jego odpowiednie zabezpieczenie tak, aby w trakcie podróży nie wypiął się z bagażnika zewnętrznego lub nie zagrażał pasażerom podczas awaryjnego hamowania. Unikaj pakowania powyżej poziomu tylnej kanapy i układania przedmiotów na tylnej półce.

5.    Zaplanuj trasę i zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które będziesz podróżować

Przepisy drogowe poza granicami naszego kraju mogą się różnić od tych obowiązujących u nas, dotyczy to przede wszystkim limitów prędkości i wyposażenia pojazdu. Ich znajomość pozwoli Ci uniknąć mandatu podczas kontroli i niepotrzebnego stresu. Zaplanuj dokładnie trasę uwzględniając konieczne postoje na odpoczynek, zwiedzanie czy nocleg. Wyśpij się przed podróżą.

6.    Przygotuj apteczkę

Pamiętaj o zabraniu apteczki, w której powinny znaleźć się min. środki opatrunkowe i podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe), jeśli przyjmujesz leki na stałe uwzględnij odpowiedni zapas. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi.

7. Zadbaj o serwis sprzętu narciarskiego i pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Wybierając się w góry oddaj swój sprzęt narciarski do serwisu, gdzie zostanie on odpowiednio przygotowany do sezonu. Pamiętaj również o zabraniu bielizny termoaktywnej, kasku, ochraniaczy i pozostałych elementów stroju adekwatnego do uprawianego sportu. Ogrzewacze narciarskie do rąk i stóp również mogą się przydać.

8.    Zadbaj o swoją kondycję

Przed wyjazdem na narty warto trochę poćwiczyć i porozciągać się, pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i nieprzyjemnych doznań ze strony mięśni i stawów. Najlepiej zacząć wzmacniać mięśnie na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

9.    Ferie w ciepłych krajach 

Jeśli zamiast zimowego szaleństwa wolisz słońce, plażę i wodę koniecznie pamiętaj o zabraniu preparatów do opalania i po opalaniu. Nasza skóra w okresie zimowym jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.

10.    Zostaw dom w dobrych rękach

Przed wyjazdem na tydzień lub dwa warto zadbać również o dom. Najlepiej poprosić kogoś zaufanego, aby przychodził do naszego domu lub mieszkania podczas naszej nieobecności oraz zakręcić dopływ wody i gazu na wypadek awarii. Jeśli nie masz polisy ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży, pożaru itp. warto ją wykupić.

Wybierając się w podróż przygotuj check-listę, w której zawrzesz przedstawione powyżej wskazówki. Postaraj się wykonać każdą z nich.

Życzę bezpiecznej podróży i wspaniałego wypoczynku!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zacznij zdrowo Nowy Rok! O czym musisz pamiętać przed sylwestrem?

  Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nas tradycyjnie rozpocznie go z silnymi postanowieniami. Dla jednych będzie to rzucenie palenia, dla innych być może poprawa sylwetki, zdrowy tryb życia i odżywiania. W obu przypadkach warto zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn, które przez ostatni rok, a najprawdopodobniej przez wiele ostatnich lat, gromadziły się w naszym organizmie.

 • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

  Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli i by być w dobrej formie następnego dnia? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

 • Pomysły na wyjątkowy prezent na Walentynki

  Walentynki, czyli Święto Zakochanych w Polsce obchodzimy od lat 90-tych XX wieku, dla niektórych to tylko komercja, jednak dla większości to dzień, w którym każdy zakochany chce podarować bliskiej swojemu sercu osobie wyjątkowy prezent. A czy Ty masz już prezent dla swojej drugiej połówki?

 • Przygotuj się na długi weekend. Majówka bez komarów

  Za oknami piękna słoneczna pogoda, wiosna rozkwita zielenią, przyroda budzi się do życia. Pomimo wielu obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa, możemy cieszyć się spędzaniem czasu na łonie natury. Pod warunkiem, że będziemy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: o zasłanianiu ust i nosa przebywając w parkach i na skwerach, w lasach nie ma takiej konieczności. Co zrobić, aby komary nie odebrały nam radości czerpanej z czasu spędzonego na świeżym powietrzu, którego w ostatnim czasie było tak niewiele?

 • Wakacyjna apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

  Planując wakacyjny wyjazd, uwzględnijmy możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, w tym sytuacje wymagające pomocy medycznej — od drobnych skaleczeń i zadrapań po konieczność podania leków. Ważne jest to, abyśmy zadbali o dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie jeśli w podróży uczestniczą dzieci.

 • Oczyszczanie cery trądzikowej

  Cera trądzikowa to zmartwienie nie tylko nastolatków — problem ten może dotyczyć również osób po 30., a nawet 40. roku życia. Charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum oraz skłonnością do wykwitów i zmian ropnych, czyli tzw. pryszczy. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie.

 • Jakie choroby wywołuje nadmierny stres?

  Stres jest reakcją obronną organizmu na bodźce fizyczne, psychiczne oraz fizjologiczne, z jakimi mamy do czynienia każdego dnia, przez całe swoje życie. W stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia może działać mobilizująco, jednak zdecydowanie częściej znajdujemy się w sytuacji stresu przewlekłego, działającego destrukcyjnie na nasze ciało i psychikę. Kumulowany przez lata powoduje, że choruje zarówno ciało, jak i umysł, a skutki jego działania mogą ujawnić się w najmniej spodziewanym momencie.

 • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i skutki

  Wybierając się na egzotyczne wakacje warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF),  choroba powodowana przez wirusa Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij