10 rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem na ferie
Ernest Niewiadomski

10 rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem na ferie

Szaleństwo na górskich stokach, czy opalanie w ciepłych krajach? Niezależnie od kierunku, jaki obierzesz w tegoroczne ferie przed wyjazdem warto odpowiednio się do tego przygotować. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu i cieszyć się czasem spędzonym w wybranym miejscu.

Kalendarz ferii w 2018 roku wygląda następująco:

•    15-18 stycznia: województwo mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i opolskie
•    22 stycznia-4 lutego: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie
•    29 stycznia-11 lutego: województwo łódzkie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie i śląskie
•    12-25 lutego: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie 

Decydując się na wyjazd dziecka lub całej rodziny organizowany przez biuro podróży warto sprawdzić wiarygodność organizatora. 

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informacje dotyczące dopełnienia przez organizatora wszelkich formalności prawnych związanych z organizowanym wyjazdem oraz aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa przebywania na terytorium danego kraju i możliwych zagrożeń. Skontaktuj się z organizatorem w celu sprawdzenia, czy zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku. Warto też sprawdzić opinie i komentarze na stronie internetowej organizatora oraz forach internetowych.

Strony, które warto odwiedzić:

•    http://wypoczynek.men.gov.pl/
•    https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
•    https://odyseusz.msz.gov.pl/
•    http://polakzagranica.msz.gov.pl/
•    https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak
•    http://www.bezpiecznienastoku.pl/

Jeśli organizujesz wyjazd samodzielnie, samochodem lub innym środkiem transportu, mam dla Ciebie kilka wskazówek:

1.    Sprawdź ważność dokumentów

Upewnij się, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mają ważne dokumenty: paszport, dowód osobisty czy wizę szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę. Dotyczy to również dzieci.

2.    Wykup ubezpieczenie

Przed wyjazdem koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek zdarzeń niepożądanych. Udzielenie pomocy, leczenie i ewentualny transport poszkodowanego za granicą może być bardzo kosztowny. Wybierając ubezpieczenie koniecznie sprawdź, czy obejmuje ono sporty ekstremalne, jak choćby jazda na nartach czy snowboardzie. W razie wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie.

3.    Sprawdź stan techniczny auta

Jeśli jedziecie autokarem, masz prawo poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy.

Wybierając się własnym autem warto wykonać przegląd zimowy w serwisie samochodowym, lub samodzielnie sprawdzić: apteczkę, ważność badania technicznego, stan ogumienia (opony oprócz tego, że muszą być zimowe to powinny mieć również odpowiednią głębokość bieżnika, zużycie poniżej 4 mm kwalifikuje opony do wymiany), sprawność akumulatora, poziom oleju silnikowego i zimowego płynu do spryskiwaczy, stan piór wycieraczek, ważność gaśnicy, stan koła zapasowego oraz oświetlenie (warto mieć zapasowe żarówki i bezpieczniki). Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, latarkę, saperkę, płyn do rozmrażania szyb, skrobaczkę czy zmiotkę. Wybierając się w góry powinno się zabrać łańcuchy, jeśli nigdy nie miałeś okazji ich zakładać polecam zamontowanie ich na próbę przed wyruszeniem w trasę, oszczędzi to niepotrzebnego stresu podczas montażu w trakcie podróży. Pamiętaj, że w Polsce łańcuchy mogą być stosowane tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi miejscach.

4.    Zadbaj o bezpieczeństwo innych użytkowników

Zabierając ze sobą sprzęt narciarski i pozostały bagaż zadbaj o jego odpowiednie zabezpieczenie tak, aby w trakcie podróży nie wypiął się z bagażnika zewnętrznego lub nie zagrażał pasażerom podczas awaryjnego hamowania. Unikaj pakowania powyżej poziomu tylnej kanapy i układania przedmiotów na tylnej półce.

5.    Zaplanuj trasę i zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które będziesz podróżować

Przepisy drogowe poza granicami naszego kraju mogą się różnić od tych obowiązujących u nas, dotyczy to przede wszystkim limitów prędkości i wyposażenia pojazdu. Ich znajomość pozwoli Ci uniknąć mandatu podczas kontroli i niepotrzebnego stresu. Zaplanuj dokładnie trasę uwzględniając konieczne postoje na odpoczynek, zwiedzanie czy nocleg. Wyśpij się przed podróżą.

6.    Przygotuj apteczkę

Pamiętaj o zabraniu apteczki, w której powinny znaleźć się min. środki opatrunkowe i podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe), jeśli przyjmujesz leki na stałe uwzględnij odpowiedni zapas. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi.

7. Zadbaj o serwis sprzętu narciarskiego i pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Wybierając się w góry oddaj swój sprzęt narciarski do serwisu, gdzie zostanie on odpowiednio przygotowany do sezonu. Pamiętaj również o zabraniu bielizny termoaktywnej, kasku, ochraniaczy i pozostałych elementów stroju adekwatnego do uprawianego sportu. Ogrzewacze narciarskie do rąk i stóp również mogą się przydać.

8.    Zadbaj o swoją kondycję

Przed wyjazdem na narty warto trochę poćwiczyć i porozciągać się, pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i nieprzyjemnych doznań ze strony mięśni i stawów. Najlepiej zacząć wzmacniać mięśnie na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

9.    Ferie w ciepłych krajach 

Jeśli zamiast zimowego szaleństwa wolisz słońce, plażę i wodę koniecznie pamiętaj o zabraniu preparatów do opalania i po opalaniu. Nasza skóra w okresie zimowym jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.

10.    Zostaw dom w dobrych rękach

Przed wyjazdem na tydzień lub dwa warto zadbać również o dom. Najlepiej poprosić kogoś zaufanego, aby przychodził do naszego domu lub mieszkania podczas naszej nieobecności oraz zakręcić dopływ wody i gazu na wypadek awarii. Jeśli nie masz polisy ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży, pożaru itp. warto ją wykupić.

Wybierając się w podróż przygotuj check-listę, w której zawrzesz przedstawione powyżej wskazówki. Postaraj się wykonać każdą z nich.

Życzę bezpiecznej podróży i wspaniałego wypoczynku!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • 5 najczęstszych błędów popełnianych przy redukcji wagi

  Redukcja wagi ciała, czyli odchudzanie to nie tylko modny trend robienia formy na wakacje i bycia fit. Bardzo często jest ona konieczna ze względów zdrowotnych, dlatego istotne jest, aby była przeprowadzona mądrze, a najlepiej pod okiem specjalisty dietetyka lub trenera personalnego. Wiele osób przechodzących na dietę redukcyjną popełnia szereg błędów, które mogą skutkować brakiem spodziewanych rezultatów, efektem „yo-yo”, frustracją, złym nastrojem a nawet problemami zdrowotnymi. Oto 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas redukcji wagi.

 • Po jakie zioła sięgać na odchudzanie?

  Zioła stosowane w procesie odchudzania stanowią doskonały suplement do dobrze zbilansowanej diety, która powinna być urozmaicona i opierać się na dużej ilość warzyw, owoców, zdrowych źródeł białek, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wszystkie te produkty w trakcie pozbywania się zbędnych kilogramów powinny być spożywane w określonej ilości, czyli mieścić się w założeniach tzw. diety redukcyjnej. Nie należy zapominać również o systematycznej aktywności fizycznej dostosowanej do fizjologii i stanu zdrowia osoby, która się odchudza. Które zioła na odchudzanie wybrać, czy pomagają one zmniejszyć łaknienie i ograniczają wchłanianie węglowodanów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.  

 • Wiosenne przesilenie. Zioła, które dodadzą Ci energii

  Kalendarzowa zima dobiegła końca, za oknami coraz więcej słońca i dodatnie temperatury. Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią u wielu osób pojawiły się objawy tzw. przesilenia wiosennego. Jak sobie z nimi radzić? Warto sięgnąć po zioła, które dodadzą energii i pomogą przetrwać ten trudny okres.

 • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

  Opalanie się jest bardzo przyjemną czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią nasza skórę zarówno w trakcie ekspozycji na Słońce, jak i pomagają nam ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na Słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć jej trwałość? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na oryginalny prezent na Dzień Matki

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki, to już 26 maja. W tym dniu każda Mama powinna poczuć się wyjątkowo, nie tylko za sprawą wyjątkowego prezentu, ale przede wszystkim dzięki pamięci, dobremu słowu i miłym gestom. Oto 5 pomysłów na oryginalny prezent dla wyjątkowej kobiety.

 • Wakacyjna apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

  Planując wakacyjny wyjazd, uwzględnijmy możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, w tym sytuacje wymagające pomocy medycznej — od drobnych skaleczeń i zadrapań po konieczność podania leków. Ważne jest to, abyśmy zadbali o dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie jeśli w podróży uczestniczą dzieci.

 • Oczyszczanie cery trądzikowej

  Cera trądzikowa to zmartwienie nie tylko nastolatków — problem ten może dotyczyć również osób po 30., a nawet 40. roku życia. Charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum oraz skłonnością do wykwitów i zmian ropnych, czyli tzw. pryszczy. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie.

 • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i skutki

  Wybierając się na egzotyczne wakacje warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF),  choroba powodowana przez wirusa Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij