Świąteczny problem. Sposoby na zgagę i niestrawność
Ernest Niewiadomski

Świąteczny problem. Sposoby na zgagę i niestrawność

Jeśli zapytamy dzieci, z czym kojarzą im się Święta Bożego Narodzenia, to z pewnością usłyszymy przynajmniej dwie odpowiedzi, przede wszystkim z prezentami i choinką. Co natomiast powiedzą dorośli? Dla wielu z nas jest to długo wyczekiwane wydarzenie o charakterze duchowym, to czas rodzinnych spotkań, wspólnego kolędowania i obdarowywania się prezentami. Jest to również czas, kiedy zapominamy o diecie, bo któż mógłby sobie odmówić skosztowania 12 tradycyjnych potraw, sernika, szarlotki z lodami i innych pyszności, które piętrzą się na stole.

Jednak przyjemnie spędzony czas przy wigilijnym stole może skończyć się mniej przyjemnymi doznaniami w postaci niestrawności. Wg TNS OBOP problem ten dotyczy blisko dwóch trzecich Polaków. Co zrobić, aby dolegliwości żołądkowe nie popsuły nam świątecznego nastroju? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Niestrawność (dyspepsja) to zespół nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, objawiający się najczęściej zgagą, uczuciem pełności brzucha (wzdęcia), nudnościami i zaparciami, którego najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa dieta i zbyt późne przyjmowanie zbyt obfitych posiłków. Nie jest to wprawdzie choroba, lecz częste epizody niestrawności powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ mogą być objawem współtowarzyszącym poważniejszym zaburzeniom. Ze świąteczną niestrawnością możemy poradzić sobie domowymi sposobami lub za pomocą leków dostępnych w aptece.

Domowe sposoby na niestrawność i zgagę

Po pierwsze przeciwdziałaj

Kolacja przy wigilijnym stole to doskonała okazja do długich rozmów z najbliższymi, a jedzenie stanowi miły dodatek.

Jedz powoli, małymi porcjami i dobrze przeżuwaj pokarm, to właśnie na tym etapie zaczyna się wstępne trawienie, a dobrze rozdrobniony i wymieszany ze śliną pokarm będzie mniejszym obciążeniem dla żołądka. W miarę możliwości unikaj zbyt tłustych i smażonych potraw, a także nikotyny, która ogranicza przepływ krwi w obrębie żołądka i jelit utrudniając tym samym trawienie.

Aktywność fizyczna sprzyja przesuwaniu się treści pokarmowej w jelitach, dlatego warto po posiłku wybrać się na spacer, natomiast pozycja pozioma ciała może prowadzić do cofania się treści pokarmowej do przełyku i zgagi, dlatego drzemki nie są wskazane. Jeśli nie możesz wyjść na spacer po prostu usiądź i odpocznij, staraj się nie jeść bezpośrednio przed, a najlepiej na 3 godziny przed pójściem spać, organizm potrzebuje czasu na strawienie posiłku.

Zioła na niestrawność

Jeśli nie zastosowałeś się do poprzednich zaleceń lub okazały się one niewystarczające, pomocy możesz poszukać w naturze. Zioła stosowane są w problemach gastrycznych od wieków, a ich skuteczność w epizodach dolegliwości związanych z przejedzeniem jest tak wysoka, że najczęściej nie wymagają one stosowania farmaceutyków. Trudno wymienić wszystkie zioła, które mogłyby przyczynić się do poprawy trawienia i złagodzenia dolegliwości, dlatego podam tylko kilka najczęściej stosowanych, które możesz znaleźć także w swojej kuchni.

•    Mięta 
Napar ze świeżej lub suszonej mięty w postaci herbatek możesz pić zarówno w celu złagodzenia dolegliwości, jak i profilaktycznie.

•    Rumianek
Podobnie jak w przypadku mięty napar możesz pić profilaktycznie lub jeśli wystąpią dolegliwości. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i łagodzące na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit.

•    Aloes
Nalewka z aloesu łagodzi objawy pieczenia charakterystyczne dla zgagi i ułatwia proces trawienia, możesz ją stosować po wystąpieniu objawów jak i profilaktycznie przed posiłkiem.

•    Lukrecja
W tym przypadku najlepiej skorzystaj z porady farmaceuty w aptece, który zaproponuje Ci gotowe preparaty lub powie jak przygotować odwar z korzenia lukrecji. Ułatwiają one trawienie i łagodzą objawy zgagi.

  • Imbir

Doskonale sprawdza się w łagodzeniu objawów niestrawności, nudności i zgagi. Możesz przygotować pyszną herbatę z kilkoma plastrami kłącza lub esencjonalny napar. W przypadku ataku zgagi ulgę przyniesie także żucie świeżego kłącza.

•    Koper włoski, kminek i anyż

Nasiona kopru, kminku i anyżu możesz połykać w całości lub przygotować z nich napar i spożywać przed posiłkami. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych łagodzą one skurcze jelit.

Wymienione powyżej zioła możesz kupić w postaci sypkich pojedynczych ziół lub też ich mieszanek, herbatek ekspresowych lub gotowych nalewek i kropli.

Do innych domowych sposobów należy stosowanie jabłkowego octu winnego, sody oczyszczonej i soków warzywnych neutralizujących zbyt wysoki poziom kwasów trawiennych.

Pomoc z apteki

Kiedy domowe sposoby nie przynoszą ulgi warto wybrać się do apteki i skorzystać z porady farmaceuty, który doradzi odpowiedni dla Ciebie preparat. Pamiętaj jednak, aby poinformować go o ewentualnych chorobach i zażywanych lekach.

Bez recepty kupisz zarówno leki ziołowe wspomagające trawienie jak i syntetyczne, w postaci tabletek do ssania, tabletek i kapsułek do połykania, kropli, a także tabletek musujących i syropów. Leki te są bezpieczne, jednak przed użyciem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli nie chcesz, by niestrawność i zgaga popsuły Twój świąteczny nastrój zastosuj profilaktykę, aby nie dopuścić do wystąpienia objawów. Jeśli mimo to dolegliwości się pojawią sięgnij po zioła lub skorzystaj z fachowej porady farmaceuty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij