Rzucanie palenia. Fakty i mity
Krzysztof Słomiak

Rzucanie palenia. Fakty i mity

Istnieje wiele sposobów na rzucenie nałogu palenia papierosów. Można nawet powiedzieć, że istnieje tyle sposobów na rzucenie palenia, ilu palaczy. Każdy ma swój. Jak zrobić tak, żeby było dobrze i łatwiej podejść do zrywania z nałogiem. W mojej ocenie jest to odpowiednia motywacja i edukacja. Trzeba wiedzieć co się w naszym ciele dzieje podczas palenia, gdzie dym tytoniowy dociera i co powoduje? Lista tych 10 porad ma odpowiedzieć na pytanie co zrobić, aby rzucić palenie skutecznie. Co jest prawdą, a co zostało zmyślone i jest tylko mitem.

1. FAKT – musisz wiedzieć kiedy rzucisz palenie

Może to zabrzmieć potwornie, ale musisz ustawić datę, kiedy chcesz rzucić palenie i od tego dnia całkowicie przestać. To jeden z najskuteczniejszych sposobów rzucania palenia bez wsparcia farmakologicznego. Większość badań pokazuje, że jest to najbardziej sprawny  i efektywny sposób na rzucenie nałogu. Jeśli nie jesteś wystarczająco silny, aby to zrobić, staraj się stopniowo zmniejszać ilość papierosów, które paliłeś codziennie. Obie metody będą mimo wszystko pozytywne dla twojego zdrowia.

2. MIT – w rzucaniu palenia jesteś sam ze sobą

Powiedz wszystkim, że jesteś w trakcie zrywania z nałogiem. Twoja rodzina, przyjaciele, koledzy z pewnością Cię wspomogą. Pomoc psychiczna jest naprawdę potrzebna. Czasami jest to jedyna rzecz, która powstrzymuje od palenia w najtrudniejszych chwilach.

Polecane dla Ciebie

3. FAKT – otocznie ma znaczenie

Staraj się spędzić jak najwięcej czasu w miejscach, w których palenie jest zabronione. Nie musiałbyś palić z powodu nacisku miejsca, w którym się znajdujesz.

4. MIT – rzucę z paczką w torebce

Palenie to odruch. Jak masz długopis w ręku to się nim bawisz – obracasz, pstrykasz, podrzucasz itp. Tak samo jest z paleniem. Pozbądź się popielniczek, zapalniczek i wszystkich papierosów, cygar, tytoniu i innych rzeczy związanych z paleniem. Jeśli nie masz ich w otoczeniu, łatwiej będzie Ci nie palić.

5. FAKT – musisz wiedzieć po co rzucasz

Staraj się zrozumieć, dlaczego palisz. Jeśli dostrzeżesz, że to, co robisz, jest bezcelowe, będziesz w dobrym stanie, aby zaprzestać palenia.

Napisz listę powodów, dla których chcesz to zatrzymać i zatrzymaj ją przy sobie. Ta lista przypomni Ci twój cel.

6. MIT – nie palę? Przytyję!

Nie bój się, że przybierzesz na wadze. Wielu ludzi obawia się otyłości i palą, ponieważ chcą pozostać szczupli. Czy warto? Dla mnie odpowiedź jest prosta. Musisz pamiętać, że po zaprzestaniu palenia twoje ciało jest w szoku. To zajmie trochę czasu, aby przyzwyczaić się do "nowej" sytuacji i osiągnąć równowagę.

7. FAKT – nie będzie łatwo.

Przygotuj się na niektóre objawy odstawienia. Mają tendencję do osiągania szczytów po 12-24 godzinach, a następnie stopniowo ustępują w ciągu 2-4 tygodni.

8. MIT – jestem tak silny i zdrowy jak inni. Ćwiczenia.

Trening fizyczny pomaga organizmowi regenerować się, usuwać toksyny oraz pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji. Po kilku latach palenia prawdopodobnie nie będziesz w stanie trenować tak dużo, jak twoi koledzy niepalący w tym samym wieku (oczywiście nie zawsze jest to regułą), a także twoje ciało nie jest tak odporne. Mogę cię zapewnić, że rzucenie palenia sprawi, że poczujesz się lepiej.

9. FAKT - witaminy pomogą zregenerować organizm. Dieta

Owoce i warzywa pomogą ci uzupełnić wszystkie niedobory witamin i minerałów. Prawdopodobnie twoje ciało jest również bardzo słabe i odwodnione, więc pij większe ilości wody. Pomoże ci to być w dobrym stanie szybciej.

10. MIT – wystarczy silna wola

W niektórych przypadkach siła woli nie wystarczy. Nikotynowa terapia zastępcza (NRT) jest czasem jedynym sposobem dla pacjentów potrzebujących pomocy farmakologicznej. Porozmawiaj ze swoim farmaceutą lub lekarzem, aby zaproponować Ci najlepsze lekarstwo. Możesz wybierać spośród dużej ilości leków, ponieważ obecnie NRT naprawdę rozwija się na rynku leków.

Zawsze znajdzie się powód na zerwanie z nałogiem. Trzeba tylko znaleźć tę siłę w sobie. Powodzenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

  • Jakie są etapy żałoby?

    Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

  • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

    Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij