
Akcja opt-out zadziałała: rząd chce rozmawiać z rezydentami
Wspomniana liczba oznacza około 10 proc. wypowiedzeń klauzuli w skali kraju w przypadku rezydentów oraz 4 proc. w przypadku lekarzy. W poszczególnych szpitalach liczba protestujących w tej formie waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu osób, jak ma to miejsce we Wrocławiu. Najwięcej wypowiedzeń odnotowano właśnie tam oraz w Bydgoszczy, gdzie z kolei z pracy po godzinach zrezygnowało 50 rezydentów. W części placówek klauzule wypowiedziała większość lekarzy, co może oznaczać problem z obsadą dyżurów.
Rezydenci chcą realnego dialogu
Dane obecnych na posiedzeniu rezydentów są w dużej mierze zbieżne z tymi przedstawionymi przez resort zdrowia. Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski mówił o liczbie między 3,5 a 4 tysiącami osób i zaznaczył, że skala odmów cały czas rośnie.
Podwyżki są pewne
Rezydenci zabiegają przede wszystkim o zwiększenie ogólnego finansowania służby zdrowia, co wiąże się także ze zwiększeniem wynagrodzeń. W realizacji tego postulatu resort zrobił najwięcej – na mocy przyjętej niedawno ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników w ochronie zdrowia i październikowego rozporządzenia ministra zdrowia, rezydenci otrzymają podwyżki w kwocie od 400 do 500 złotych. Minister zdrowia postanowił także, że lekarze rezydenci, którzy kontynuują bądź rozpoczną specjalizacje w jednej z 20 deficytowych dziedzin, otrzymają podwyżki w wysokości 1200 złotych. Do 2021 roku na podwyżki dla pracowników medycznych zarezerwowano w sumie 17 mld złotych.
Polecane dla Ciebie
Czym jest klauzula opt-out?
Klauzula opt-out to pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (zazwyczaj lekarza) oznaczające wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Dzięki niej lekarze mogą brać dodatkowe dyżury, co w wielu szpitalach i przychodniach jest podstawą całodobowej obsady medycznej placówki. Wypowiedzenie klauzuli oznacza więc ograniczenie się do standardowych godzin pracy i właśnie taką, nową formę protestu przyjęli rezydenci.
Podczas niemal miesięcznego protestu rezydentów oraz pracowników innych zawodów medycznych, strajk głodowy w 8 miastach podjęło niemal 200 osób. Główne postulaty protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.
Źródło: PAP