Akcja opt-out zadziałała: rząd chce rozmawiać z rezydentami
Katarzyna Szulik

Akcja opt-out zadziałała: rząd chce rozmawiać z rezydentami

- Z przykrością stwierdzam, że skala wypowiadania klauzul opt-out jest rozwojowa. Na dzień 12 grudnia tę klauzulę wypowiedziało już 3,3 tys. rezydentów i lekarzy – mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Równocześnie zadeklarowała, że rząd jest otwarty na dalsze rozmowy z rezydentami.

Wspomniana liczba oznacza około 10 proc. wypowiedzeń klauzuli w skali kraju w przypadku rezydentów oraz 4 proc. w przypadku lekarzy. W poszczególnych szpitalach liczba protestujących w tej formie waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu osób, jak ma to miejsce we Wrocławiu. Najwięcej wypowiedzeń odnotowano właśnie tam oraz w Bydgoszczy, gdzie z kolei z pracy po godzinach zrezygnowało 50 rezydentów. W części placówek klauzule wypowiedziała większość lekarzy, co może oznaczać problem z obsadą dyżurów. 

Rezydenci chcą realnego dialogu

Dane obecnych na posiedzeniu rezydentów są w dużej mierze zbieżne z tymi przedstawionymi przez resort zdrowia. Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski mówił o liczbie między 3,5 a 4 tysiącami osób i zaznaczył, że skala odmów cały czas rośnie. 

Resort zdrowia deklaruje chęć do rozmów, które faktycznie toczą się w zasadzie przez cały czas, między innymi w Radzie Dialogu Społecznego oraz zespole ds. zmian w ochronie zdrowia, w których uczestniczą przedstawiciele porozumienia zawodów medycznych. W opinii Jankowskiego nie ma jednak mowy o dwustronnym dialogu, ale co najwyżej o możliwości przekazywania informacji. 

Podwyżki są pewne

Rezydenci zabiegają przede wszystkim o zwiększenie ogólnego finansowania służby zdrowia, co wiąże się także ze zwiększeniem wynagrodzeń. W realizacji tego postulatu resort zrobił najwięcej – na mocy przyjętej niedawno ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników w ochronie zdrowia i październikowego rozporządzenia ministra zdrowia, rezydenci otrzymają podwyżki w kwocie od 400 do 500 złotych. Minister zdrowia postanowił także, że lekarze rezydenci, którzy kontynuują bądź rozpoczną specjalizacje w jednej z 20 deficytowych dziedzin, otrzymają podwyżki w wysokości 1200 złotych. Do 2021 roku na podwyżki dla pracowników medycznych zarezerwowano w sumie 17 mld złotych. 

Rezydenci domagają się także wzrostu nakładów na zdrowie do 6,8 proc PKB do 2019 roku. W odpowiedzi rząd zapowiedział stopniowe zwiększanie finansowania do 6 proc. PKB w 2025 roku.

Polecane dla Ciebie

Czym jest klauzula opt-out?

Klauzula opt-out to pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (zazwyczaj lekarza) oznaczające wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Dzięki niej lekarze mogą brać dodatkowe dyżury, co w wielu szpitalach i przychodniach jest podstawą całodobowej obsady medycznej placówki. Wypowiedzenie klauzuli oznacza więc ograniczenie się do standardowych godzin pracy i właśnie taką, nową formę protestu przyjęli rezydenci.

Podczas niemal miesięcznego protestu rezydentów oraz pracowników innych zawodów medycznych, strajk głodowy w 8 miastach podjęło niemal 200 osób. Główne postulaty protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij