Jak jeść w święta, by nie przytyć – 5 sprawdzonych sposobów
Krzysztof Słomiak

Jak jeść w święta, by nie przytyć – 5 sprawdzonych sposobów

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy najchętniej z rodziną. Najczęściej w domu i przy stole. Zgodnie z zasadą: zastaw się, a postaw się, zwykle stół ten jest pełen pysznych potraw. Co więcej, kiedy zaczynamy jeść wigilijną kolację, jedzenie kończy się w drugi dzień świąt, a w niektórych przypadkach trwa aż do samego Sylwestra.

Tradycja mówi, aby w wieczór wigilijny spróbować wszystkich 12 potraw, które przygotowała gospodyni lub gospodarz wieczerzy. W statystycznym polskim domu jedzenia w święta jest tak dużo, że zostaje go na cały okres świąt. Jak jeść mądrze, żeby nie przesadzić i co zrobić kiedy nie możemy już się podnieść z fotela, a brzuch boli bardzo mocno i daje o sobie znać.

Porady dietetyczne

Paradoksalnie, Wigilię przetrwać dość łatwo. W prawdzie jedzenia jest dużo, ale to jedzenie postne, więc nie zawiera ciężkostrawnego mięsa.

Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i zaleceniami specjalistów powinniśmy jeść mniej, ale częściej. Wigilię warto więc zacząć odrobinę wcześniej, ale za to przedłużyć czas, który spędzamy przy stole. Damy sobie o wiele więcej czasu na odpoczynek pomiędzy porcjami. W międzyczasie można też zrobić przerwę na rodzinny spacer. Nasz organizm w tym czasie odpocznie i przygotuje się na kolejną porcję pyszności.

Co więcej, nikt nie każe zjeść kilograma ryb, potem 10 pierogów, miski sałatki, zupy grzybowej oraz kilku ciast. Wybierajmy mądrze. Wyjdzie to nam na zdrowie. Mniejsze porcje o wiele bardziej sprawdzają się, w ten trudny dla układu pokarmowego dzień. Tradycja mówi spróbować, a nie zjeść ile się da. Dodatkowo warto popić wodą spożywane potrawy. Zdecydowanie nie zalecam gazowanych napojów, które napełnią układ pokarmowy gazem i będą powodowały wzdęcia, nie mówiąc już o alkoholu. Kiedy organizm mówi stop, powinniśmy przerwać jedzenie. Najgorszym co możemy zrobić, to zapychać się jedzeniem na siłę. Schody zaczynają się w pierwszy i drugi dzień świąt.

Zioła na trawienie

Schody zaczynają się kiedy przedłużamy okresy nadmiernego spożywania dużych ilości jedzenia. To zwykle pierwszego lub drugiego dnia świąt zaczyna się popularny ból brzucha. Aby temu zapobiec, dzień możemy zacząć od napoju z siemienia lnianego. Dostarczy on odpowiedniej ilości błonnika i przygotuje jelita do wytężonej pracy. Trawienie mogą wspomóc także napary ziołowe. Możemy posłużyć się napojem z mięty pieprzowej, kminku czy kopru włoskiego. Dobrze sprawdza się też napar rumiankowy rozluźniający mięśnie układu pokarmowego. Można też spróbować mieszanki ziołowych zawierających zioła dobrane specjalnie pod potrzeby trawienne np.: ziele mięty, anyżu, kopru włoskiego, kminku zwyczajnego czy lukrecji. Synergia działania w tym przypadku jest korzystna. Zioła te, można też dodać jako przyprawy do potraw, które spożywamy. Aby wspomóc wątrobę przy detoksykacji możemy dostarczyć jej wyciągu z karczocha, ostropestu plamistego czy liści rozmarynu.

Powiązane produkty

Zioła na wzdęcia

Częstym objawem nadmiernego spożycia pokarmów są wzdęcia. Najczęściej przyczyny wzdęć są bardzo prozaiczne. Spożywanie zbyt dużych ilości pokarmów, nieodpowiednia, zbyt ciężkostrawna dieta, mówienie z pełnymi ustami i jedzenie w pośpiechu. Do tego dochodzą współistniejące choroby trzustki, wątroby, jelita grubego i alergie pokarmowe, które bezpośrednio wywołują wzdęcia i powodują ból brzucha. Aby zabezpieczyć się przez wzdęciami i złagodzić ból „pokarmowy”, należy unikać pewnych potraw wzdymających np. fasoli, grochu, kapusty, kalafiorów i napojów gazowanych. Pomocny jest też umiarkowany ruch na świeżym powietrzu. Przy zabezpieczeniu przed wzdęciami pomogą anyż, gorczyca, mięta pieprzowa, kminek, czy koper, a rumianek, mięta i szałwia złagodzą ból. Ciężkostrawne potrawy, warto zastąpić świeżymi owocami i warzywami. Nasz brzuszek na pewno za to nam podziękuje.

Podsumowując, aby w Święta nie przytyć (za dużo) oraz cieszyć się w pełni z tego okresu bez niespodzianek pokarmowych, należy trzymać się kilku prostych reguł:
1.    Jedz mniej, a częściej
2.    Przygotuj się – rano wypij napój z siemienia lnianego
3.    Nie zapomnij o ruchu – spacer będzie idealny
4.    Dopraw swoje potrawy odpowiednimi ziołami
5.    Mniej smażonego i tłustego, więcej owoców i warzyw

I zawsze warto pamiętać, że złotą regułą jest umiar i lepiej zapobiegać niż leczyć. Wesołych, rodzinnych i pełnych zdrowia Świąt, życzy mgr farm. Krzysztof Słomiak.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij