Rezydenci zaczynają strajk głodowy
Katarzyna Szulik

Rezydenci zaczynają strajk głodowy

- Polscy lekarze łakną normalności i wspólnie będą o nią walczyć – zapowiadają rezydenci, którzy rozpoczynają strajk głodowy mający zwrócić uwagę między innymi na ich niskie płace, ale także na sytuację wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

W proteście będą uczestniczyć rezydenci zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów OZZL oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych, wspierani przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Główne postulaty głodowego protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. 

Głodować będą wybrani reprezentanci PR OZZL, natomiast reszta wesprze protest oddając krew w regionalnych centrach krwiodawstwa. Organizatorzy zapewniają, że sposób organizacji protestu gwarantuje, że pacjenci nie ucierpią w jego wyniku. Nie określono czasu trwania protestu – w założeniu jest on bezterminowy. 

Bez porozumienia z resortem zdrowia

28 września rezydenci otrzymali od resortu zdrowia wstępne propozycje zmian dotyczące ich sytuacji. Minister zdrowia zgodził się podnieść wynagrodzenia tych z nich, którzy zdecydują się na specjalizację z chirurgii, pediatrii, psychiatrii, medycyny rodzinnej i ratunkowej bądź chorób wewnętrznych. Podwyżka wynieść ma 1200 zł, podczas gdy podstawowa wysokość wynagrodzenia dla rezydenta obecnie wynosi 3170 zł brutto, a po dwóch latach 3458 zł brutto. Więcej mają otrzymywać rezydenci kształcący się w kierunku priorytetowych dziedzin medycyny. 

Paraliż służby zdrowia?

Poprawa sytuacji części rezydentów nie przełoży się jednak na resztę środowiska, dlatego odrzucili oni ustalenia i postanowili przeprowadzić protest. Jak na razie jego głównymi uczestnikami pozostają rezydenci, ale niewykluczone jest, że w dalszej perspektywie dołączą do nich także pracownicy innych zawodów medycznych. W komunikacie wydanym przez Komitet Protestacyjny Porozumienia Zawodów Medycznych, zrzeszający kilkanaście organizacji zawodowych, czytamy także, że protest nie jest skierowany przeciwko Ministrowi Zdrowia. Ma on mu pomóc w wywarciu nacisku na ministra finansów i rząd by zwiększyli nakłady na ochronę zdrowia. 

Z kolei Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przypomina, że tej sytuacji można by uniknąć, gdyby rząd przyjął obywatelski projekt ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia, podpisany przez niemal ćwierć miliona osób. Zawierał on ustalenia wypracowane przez całe środowisko medyczne i uwzględniał ustalanie wysokości minimalnych płac w odniesieniu do średniej krajowej dla poszczególnych grup zawodów medycznych, z uwzględnieniem stażu, wykształcenia i specjalizacji. Projekt nie był jednak dyskutowany w Sejmie, a w rządowej propozycji nie uwzględniono zapisów dotyczących wynagrodzeń. 

Powiązane produkty

Ratownicy wywalczyli podwyżki

Protesty rezydentów są kolejnymi, do których doszło w służbie zdrowia w tym roku. W lipcu swój trwający od wiosny protest zakończyli ratownicy medyczni. Decyzja o przeprowadzeniu strajku zapadła 25 kwietnia, po nieudanych rozmowach przedstawicieli organizacji zrzeszających ratowników, w tym Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem. Po kilku tygodniach protestu ratownicy medyczni wywalczyli swoje podwyżki. Na mocy zawartego porozumienia ministerstwo zdrowia zgodziło się na zwiększenie ich płac o 400 zł od lipca 2017 roku i o kolejne 400 zł od stycznia 2018 roku. W efekcie ratownicy zawiesili swój protest.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij