Diagnoza przez… selfie - portal DOZ.pl
Diagnoza przez… selfie
Katarzyna Szulik

Diagnoza przez… selfie

Na uniwersytecie waszyngtońskim trwają pracę nad aplikacją, która na podstawie zrobionego sobie zdjęcia będzie w stanie ocenić stopień zażółcenia skóry, a co za tym idzie wykryć chorobę trzustki lub wątroby na tyle wcześnie, by móc wyleczyć ją skutecznie.

Pstryk i diagnoza

Po ściągnięciu na smartfon aplikacji BiliScren i nałożeniu wspomnianych okularów należy zrobić sobie selfie oczu, które następnie zostanie zanalizowane przez aplikację. Ta pozwala określić kolor segmentów twardówki i na tej podstawie ocenić stężenie bilirubiny w surowicy krwi. Jest to substancja odpowiadająca za wystąpienie żółtaczki oraz jej widomych oznak, powstająca w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. Gdy do tego dojdzie przedostaje się do krwi i dociera do wątroby, gdzie przechodzi procesy chemiczne. Następnie zostaje wydalona z dróg żółciowych i zagęszczona w woreczku żółciowym. 

Czym grozi żółtaczka?

Bilirubina informuje o powstaniu w organizmie żółtaczek trzech typów: A, B i C. Żółtaczka typu A to tzw. pokarmowa, nazywana chorobą brudnych rąk, wywoływana przez wirusa HAV. Znacznie bardziej niebezpieczna jest żółtaczka typu B, której konsekwencją może być marskość wątroby, a w dalszej perspektywie nawet śmieć. Przez WZB typu B można chronić się za pomocą profilakycznych szczepień. Żółtaczka typu C jest wywoływana przez wirusa HCV i charakteryzuje się występowaniem nudności, wymiotów i świądu skóry.

Polecane dla Ciebie

Budżetowe badanie

Zawartość bilirubiny można badać laboratoryjnie, jednak taka procredura jest kosztowna i zlecana bardzo rzadko, zwłaszcza, że wyniki podawane przez urządzenia tego typu bywają niedokładne. Aplikacja BiliScreen jest w stanie wykryć zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi już w chwili, gdy wynosi ona od 1,3 do 3 mg/dl, a więc na etapie, na którym zmiana jest bardzo niewielka i niewidoczna gołym okiem. 

Konieczne dalsze badania

Skuteczność działania aplikacji sprawdzały testy kliniczne przeprowadzone na próbie 70 osób. Ich wyniki były niejednoznaczne – aplikacja w zestawie z goglami była w stanie wykrywać zwiększony poziom bilirubiny, jednak błędy w jej szacunkach były na tyle duże, że konieczne są dalsze testy i udoskonalanie aplikacji by mogła dobrze spełniać swoje zadanie. BiliScreen miał szczególną trudność w wykrywaniu minimalnie podwyższonych poziomów bilirubiny, których rozpoznanie jest kluczowe dla rozpoczęcia szybkiej terapii żółtaczki. By korzystanie z aplikacji miało sens, jego dokładność powinna wynosić 0,5-1 mg/dl, co na razie nie jest osiągalne. 

Warto jednak śledzić rozwój tego wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować profilaktykę chorób wątroby oraz trzustki. 

Źródło: Crazynauka.pl, Medonet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij