Diagnoza przez… selfie
Katarzyna Szulik

Diagnoza przez… selfie

Na uniwersytecie waszyngtońskim trwają pracę nad aplikacją, która na podstawie zrobionego sobie zdjęcia będzie w stanie ocenić stopień zażółcenia skóry, a co za tym idzie wykryć chorobę trzustki lub wątroby na tyle wcześnie, by móc wyleczyć ją skutecznie.

Gdy zażółcenie skóry lub gałek ocznych jest widoczne gołym okiem oznacza to, ze choroba znajduje się w bardzo zaawansowanym stadium, poważnym na tyle, by groziło nawet śmiercią. Właśnie dlatego naukowcy z University of Washington postanowili stworzyć prosty sposób na rozpoznanie wczesnych symptomów żółtaczki, wykorzystując urządzenie, które posiada niemal każdy z nas, czyli telefon komórkowy zestawiony ze specjalnymi okularami lub goglami. 

Pstryk i diagnoza

Po ściągnięciu na smartfon aplikacji BiliScren i nałożeniu wspomnianych okularów należy zrobić sobie selfie oczu, które następnie zostanie zanalizowane przez aplikację. Ta pozwala określić kolor segmentów twardówki i na tej podstawie ocenić stężenie bilirubiny w surowicy krwi. Jest to substancja odpowiadająca za wystąpienie żółtaczki oraz jej widomych oznak, powstająca w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. Gdy do tego dojdzie przedostaje się do krwi i dociera do wątroby, gdzie przechodzi procesy chemiczne. Następnie zostaje wydalona z dróg żółciowych i zagęszczona w woreczku żółciowym. 

Czym grozi żółtaczka?

Bilirubina informuje o powstaniu w organizmie żółtaczek trzech typów: A, B i C. Żółtaczka typu A to tzw. pokarmowa, nazywana chorobą brudnych rąk, wywoływana przez wirusa HAV. Znacznie bardziej niebezpieczna jest żółtaczka typu B, której konsekwencją może być marskość wątroby, a w dalszej perspektywie nawet śmieć. Przez WZB typu B można chronić się za pomocą profilakycznych szczepień. Żółtaczka typu C jest wywoływana przez wirusa HCV i charakteryzuje się występowaniem nudności, wymiotów i świądu skóry.

Polecane dla Ciebie

Budżetowe badanie

Zawartość bilirubiny można badać laboratoryjnie, jednak taka procredura jest kosztowna i zlecana bardzo rzadko, zwłaszcza, że wyniki podawane przez urządzenia tego typu bywają niedokładne. Aplikacja BiliScreen jest w stanie wykryć zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi już w chwili, gdy wynosi ona od 1,3 do 3 mg/dl, a więc na etapie, na którym zmiana jest bardzo niewielka i niewidoczna gołym okiem. 

Konieczne dalsze badania

Skuteczność działania aplikacji sprawdzały testy kliniczne przeprowadzone na próbie 70 osób. Ich wyniki były niejednoznaczne – aplikacja w zestawie z goglami była w stanie wykrywać zwiększony poziom bilirubiny, jednak błędy w jej szacunkach były na tyle duże, że konieczne są dalsze testy i udoskonalanie aplikacji by mogła dobrze spełniać swoje zadanie. BiliScreen miał szczególną trudność w wykrywaniu minimalnie podwyższonych poziomów bilirubiny, których rozpoznanie jest kluczowe dla rozpoczęcia szybkiej terapii żółtaczki. By korzystanie z aplikacji miało sens, jego dokładność powinna wynosić 0,5-1 mg/dl, co na razie nie jest osiągalne. 

Warto jednak śledzić rozwój tego wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować profilaktykę chorób wątroby oraz trzustki. 

Źródło: Crazynauka.pl, Medonet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij