Witamina B3 może pomagać kobietom w ciąży
Katarzyna Szulik

Witamina B3 może pomagać kobietom w ciąży

Odkrycie naukowców z Australii wskazuje na ogromną rolę witaminy B3 w zapobieganiu zaburzeniom płodu. Ich badania sugerują, że przyjmowanie jej niweluje skutki występowania mutacji odpowiedzialnej za powstawanie wad wrodzonych u nienarodzonych dzieci.

Punktem wyjścia do badań naukowców z Victor Chang Institute w Sydney było odkrycie przyczyny występowania wad płodu. W tym celu przeanalizowali DNA czterech rodzin, u których poronienia oraz zaburzenia rozwoju płodu występowały z dużą częstotliwością, zwłaszcza w obrębie serca, nerek, kręgosłupa oraz podniebienia. W toku badań odkryto mutacje dwóch genów, które prowadziły do niedoboru dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego. Jest to substancja odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu oddychania komórkowego i kluczową dla prawidłowego rozwoju narządów w życiu płodowym. 

Problem i rozwiązanie

Odkrycie mutacji odpowiedzialnej za problemy było pierwszą składową sukcesu – drugą przyniosła kontynuacja badań na myszach. Naukowcy odtworzyli wspomnianą mutację w organizmach zwierząt i rozpoczęli poszukiwania sposobu zniwelowania jej wpływu na płód. W ich trakcie myszom podano witaminę B3, która, jak się okazało, prowadzi do zwiększenia poziomu wspomnianego dinukleotydu, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych znacząco maleje. 

Eksperci: efekty traktujmy z dystansem

Wyniki badań Australijczyków mogą wskazywać na przełom w profilaktyce wad płodu, jednak na tym etapie nie można przyjmować ich z entuzjazmem. Przede wszystkim próba badanych, na podstawie których wskazano źródło problemu jest zbyt mała, by mówić o przekładaniu wyników na całą populację. Dodatkowo, zwiększenie ilości dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego było możliwe dopiero po podaniu zwierzętom bardzo dużych ilości witaminy B3, konkretnie dawki dziesięciokrotnie wyższej od tej zalecanej obecnie. Jak wiemy, przedawkowanie każdego składnika odżywczego i witaminy może prowadzić do wystąpienia skutków niepożądanych, które w przypadku niacyny nie są możliwe do jednoznacznego określenia. 

Polecane dla Ciebie

Kwas foliowy i witamina D są konieczne w suplementacji

Kobiety w ciąży bez obaw mogą jednak przyjmować kwas foliowy zalecany im od lat, który zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego. Jak się okazuje, przyjmowanie go może mieć również dodatkowe korzyści, związane ze zdrowym sercem dzieci. Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver wskazali na nie po analizie danych o zdrowiu 6 mln dzieci urodzonych w Kanadzie na przestrzeni lat 1990-2011. Wprowadzenie obowiązku przyjmowania kwasu foliowego przez ciężarne w 1998 roku przyczyniło się do zmniejszenia częstotliwości występowania wad wrodzonych u dzieci o średnio 11 procent. 

Naukowcy analizowali badanie pod kątem konkretnych schorzeń serca, dochodząc do wniosku, że regularna suplementacja w największym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych wad dróg odpływu komór (o 27 proc.), a w drugiej kolejności zwężenia aorty (o 23 proc.).

Naukowcy przypominają, że kobiety w ciąży powinny przyjmować witaminy i suplementy diety po konsultacji z lekarzem i wyłącznie w zalecanych dawkach. Spożywanie rozmaitych mieszanek witamin dla ciężarnych zazwyczaj nie odnosi pożądanego skutku, ponieważ ich przyswajalność jest znacznie mniejsza niż witamin dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem. W skrajnych przypadkach może jednak prowadzić do przedawkowania, na przykład witaminy A, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych wad płodu. Wśród składników wymagających suplementacji wskazuje się właśnie na kwas foliowy (400 mikrogramów na dobę) oraz witaminę D3 (10 mikrogramów na dobę). 

Źródło: Medexpress, BBC News

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij