Ciekawostki o witaminach — witamina B6 i B7 (biotyna)
Maria Kasprzak

Ciekawostki o witaminach — witamina B6 i B7 (biotyna)

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku wydzielano i odkrywano witaminy, które dziś zaliczamy do witamin z grupy B. Nie było to łatwe, m.in. dlatego, że często witaminy te występują razem, np. w drożdżach, wątrobie lub zbożach. Znano już tiaminę (wit. B1) i ryboflawinę (B2), jednak szczury doświadczalne karmione półsyntetyczną dietą z dodatkiem witamin B1 i B2, w ciągu paru tygodni zapadały na chorobę zwaną „akrodynią szczurów”. Choroba ta objawiała się głównie opuchlizną, zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry na łapach, nosie, pyszczku i uszach. Pomimo podobieństwa do pelagry, choroba ta była leczona przez czynnik obecny w drożdżach, niebędący jednak witaminą PP, czyli przeciw-pelagryczną. 

Witamina B6 – dla mózgu i skóry

Po szczegółowych badaniach okazało się, że jest to związek z grupy pirymidyn, a właściwie trzy związki o podobnej budowie, wszystkie mające u zwierząt i ludzi aktywność witaminy: pirydoksyna, pirydoksal i pirydoksamina. Związki te określane są mianem witaminy B6.

U ludzi niedobory witaminy B6 objawiają się chorobą skóry podobną do pelagry – stąd pirydoksyna była nazywana również aderminą, czyli substancją leczącą chorobę skóry. Oprócz tego, chorzy z jej niedoboru, cierpią także na zaburzenia ze strony układu nerwowego, czyli neuropatie. Niedobory witaminy B6 zdarzają się rzadko, ponieważ ten związek występuje w bardzo wielu produktach spożywczych, jednak bywa sztucznie wywołany u pacjentów przyjmujących lek przeciwgruźliczy – izoniazyd. Nie jest to jedyny przypadek, kiedy zażywanie niektórych leków wpływa na obniżenie stężenia pewnych witamin. Podobnie dzieje się w przypadku np. metotreksatu i kwasu foliowego (wit. B9) lub metforminy i witaminy B12. Dzięki podobieństwu strukturalnemu do pirydoksyny, izoniazyd hamuje jej aktywność, dlatego przy podawaniu tego leku konieczna jest intensywna suplementacja witaminy B6

Obecnie, witamina B6 jest dodawana do większości suplementów zawierających magnez, ponieważ jej obecność ułatwia wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego. 

Biotyna – ofiara surowych jaj

W drugiej dekadzie XX wieku odkryto, że długotrwale stosowana dieta, która zawiera duże ilości surowych jaj, powoduje chorobę, nawet, jeśli dieta ta zawiera wszystkie składniki odżywcze. Objawy to przede wszystkim łysienie i zapalenie skóry. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że białko jaja zawiera czynnik, który inaktywuje jedną z ważnych witamin – nazwaną witaminą H, od niemieckiego Haut – skóra. Inne nazwy to biotyna lub witamina B7. Połączenie to jest tak mocne, że biotyna nie jest wtedy przyswajalna z przewodu pokarmowego. Aby naprawić skutki niedoboru biotyny spowodowanych jedzeniem surowego białka, należy suplementować biotynę i jednocześnie zrezygnować z surowych jaj. Co ciekawe, jedzenie gotowanych jaj nie powoduje takich skutków. Pozwoliło to wysunąć przypuszczenie, że ten unieczynniający związek jest niszczony przez ciepło, więc prawdopodobnie jest proteiną. Rzeczywiście – okazało się później, że jest to awidyna, białko, które bardzo mocno wiąże biotynę. Najprawdopodobniej pełni ono funkcję ochronną w jajach, czyniąc biotynę niedostępną dla mikroorganizmów, które mogłyby powodować infekcje jaj. 

U ludzi, którzy nie jedzą dużych ilości surowych jaj, niedobory biotyny występują bardzo rzadko, ponieważ nasz flora jelitowa ją wytwarza. Długotrwała antybiotykoterapia może zaburzyć to źródło zaopatrzenia w biotynę i powodować niedobory. 

Warto wspomnieć, że połączenie biotyny i awidyny jest tak silne i specyficzne, że znalazło swoje zastosowanie w wielu metodach biochemii i biotechnologii. Aby wykrywać i wyodrębniać badane substancje, łączy się je – jedne z biotyną (biotynylacja), a drugie z awidyną. Wtedy dwie „oznaczone”  w ten sposób substancje łączą się. Jeśli jedna z nich jest unieruchomiona na jakimś nośniku, lub ma przyłączony barwnik, można wychwycić żądany związek i wyodrębnić go z próbki. Opracowano także modyfikowaną awidynę, która pod wpływem zmiany pH odłącza biotynę, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie biotynylowanej substancji. 

Czy szpinak pomaga wyleczyć anemię?

Po pierwsze, należy postawić sprawę jasno: anemia, czyli niedokrwistość, jest poważną chorobą i należy leczyć ją zawsze pod nadzorem lekarza. Dieta jest ważnym elementem leczenia i też powinna być zawsze konsultowana z lekarzem.

Potocznie uważa się, że osoby z anemią powinny jeść szpinak, albo pić sok ze świeżych pokrzyw, ponieważ „zawierają one dużo żelaza” i pomagają leczyć anemię. Jest to jednak tylko część prawdy. Owszem, warzywa liściaste zawierają żelazo, jednak w formie bardzo słabo przyswajalnej dla człowieka. Jest więc bardzo nieprawdopodobne, żeby jedzenie nawet dużych ilości szpinaku znacząco poprawiło poziom żelaza w organizmie. 

Pomimo tego, świeże warzywa liściaste w diecie mogą przyczynić się do poprawy zdrowia osób z anemią. Nie wszystkie przypadki niedokrwistości mają swoją przyczynę jedynie w niedoborze żelaza. Dużą rolę odgrywają często niedobory witamin, szczególnie kwasu foliowego i witaminy B12. Czy kwas foliowy ma coś wspólnego z folią? Bynajmniej. Folium po łacinie oznacza liść, a kwas foliowy to witamina, który pomaga zwalczać pewne rodzaje anemii, a występuje między innymi w liściach, na przykład w szpinaku. Inne, znaczące źródła kwasu foliowego (zwanego także pteroiloglutaminowym) to wątroba i drożdże, które dostarczają również wielu innych witamin z grupy B. 

Od niemal stu lat wiadomo, że kobiety ciężarne wykazują większe zapotrzebowanie na kwas foliowy, niż inne grupy ludności. Jedna z odkrywczyń witaminy B9, brytyjska lekarka pracująca w Indiach w pierwszej połowie XX wieku, Lucy Wills, opracowała metodę leczenia anemii makrocytowej u ciężarnych kobiet, dodając do ich diety wyciąg z drożdży. Znano już wtedy lecznicze właściwości oczyszczonego wyciągu z wątroby, zawierającego kobalaminę (witaminę B12), jednak nie zawsze lek ten pomagał we wspomnianych przypadkach. Okazało się później, że kluczową rolę odgrywa tutaj inny związek, właśnie kwas foliowy.

Od pewnego czasu wiadomo również, że przyjmowanie tej witaminy przez kobiety na początku ciąży ogranicza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodów. Obecnie kwas foliowy jest na liście „obowiązkowych” suplementów, przyjmowanych przez kobiety planujące ciążę i ciężarnych.

Teoretycznie, aby uniknąć konieczności suplementacji, można by jeść więcej produktów bogatych w kwas foliowy. Trzeba jednak pamiętać, że ta witamina jest o wiele łatwiej przyswajalna z tabletek lub kapsułek, niż z jedzenia. Dlatego przynajmniej w czasie „okołociążowym”, warto zażywać kwas foliowy w tabletkach, aby uchronić swoje dziecko przed poważnymi wadami wrodzonymi. Preparaty takie często zawierają witaminę B9 w postaci soli – folianów.

Sole kwasu foliowego, lub folinowego (tzw. leukoworyna) są stosowane także u pacjentów leczonych metotreksatem. Metotreksat to toksyczny lek cytostatyczny, stosowany m.in. w onkologii i reumatologii. Jego działaniem niepożądanym jest zaburzanie metabolizmu kwasu foliowego, co szybko prowadzi do poważnych jego niedoborów. Uzupełnianie tej witaminy pomaga ograniczyć niektóre działania niepożądane tego leku. Folinian wapnia, czyli leukoworyna, oprócz tego, że pomaga zniwelować toksyczność metotreksatu u pacjentów z nowotworami, jest także stosowany u chorych z rakiem jelita grubego, leczonych 5-fluorouracylem. Tutaj z kolei folinian zwiększa skuteczność chemioterapii, nie powodując większych działań niepożądanych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Naturalne elektrolity – przegląd najlepszych produktów

  Elektrolity są to roztwory wodne posiadające ładunek elektryczny, może on być dodatni lub ujemny. Odpowiedni poziom elektrolitów jest bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Elektrolity są obecne we wszystkich strukturach komórkowych żywego organizmu. Do naturalnych najważniejszych elektrolitów należą: sód, potas, wapń, magnez, chlorki i fosforany.

 • Miód manuka – właściwości i zastosowanie

  Ostatnimi czasy coraz intensywniej obserwowany jest wzrost zainteresowania naturalnymi metodami leczenia różnorodnych schorzeń – apiterapia jest jedną z nich. To praktyka wykorzystująca produkty pszczele podczas procesu leczenia. W apiterapii stosuje się miód, ale również wosk, kit pszczeli czy zasklep miodowy. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, miód manuka jest jednym z najbardziej popularnych gatunków miodów stosowanych w apiterapii. Dlaczego? Dowiedz się więcej w poniższym artykule. 

 • Pigwa – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i przepisy

  Pigwa jest owocem, który wykorzystuje się przy problemach trawiennych i przeziębieniu. Stosuje się ją także na poprawę apetytu. Jej dojrzałe owoce nie nadają się do spożywania na surowo, ale doskonale sprawdzają się w przetworach (konfitury, nalewki czy syropy z pigwy). Jakie inne właściwości zdrowotne mają owoce pigwy? 

 • Imbir – jak i kiedy go jeść? Właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazania

  Imbir to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. Wśród nich wymienia się m.in. pomoc w łagodzeniu bólu gardła, mdłości w czasie ciąży czy zgagi. Co więcej, imbir wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie. Na jego bazie tworzy się napoje, syropy czy olejki, ale spożywa się go również na surowo. Jakie jeszcze właściwości ma imbir? Jak go przechowywać? Komu odradza się regularne stosowanie imbiru?

 • Tran – właściwości. Czy tran wpływa na odporność?

  Tran to olej otrzymywany z dorsza atlantyckiego lub innych ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina nie jest tranem, ma bowiem inny skład i inne właściwości). Tran zawiera witaminę D i A, a także kwasy omega-3 (DHA i EPA), które mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny. Kiedy stosować olej z wątroby dorsza? Jak wybrać najlepszy tran dla dziecka i dla osoby dorosłej?

 • Fitoestrogeny – czym są, gdzie występują i jak działają?

  Fitoestrogeny to grupa ponad 300 biologicznie aktywnych związków występujących w roślinach. W organizmie ludzkim pełnią nieprzebrane ilości ról, mogą wpływać na setki procesów o szerokim spektrum oddziaływania. Co to są fitoestrogeny, gdzie występują i jak działają? 

 • Lecytyna sojowa (E322) – czym jest i gdzie ją znaleźć? Kiedy należy ją suplementować?

  Lecytyna jako apteczny preparat na pamięć znana jest każdemu, niezależnie od wieku: stosowana jest i przez studentów w trakcie sesji, i przez osoby starsze. Jakie jeszcze zastosowania można jej przypisać? Jakie ma właściwości i do czego służy lecytyna sojowa? Dowiedzmy się więcej. 

 • Glutation – czym jest? Co warto o nim wiedzieć?

  Rozwój nauki powoduje, że jesteśmy w stanie coraz częściej powiązać wybrane cząsteczki chemiczne z dobrym bądź złym stanem badanego organizmu lub wręcz z wybraną jednostką chorobową. Jedną z takich cząsteczek jest glutation. Co to jest? Kiedy zaleca się badać jego poziom? Czy ma właściwości prozdrowotne? Czy możemy wpłynąć na jego ilość w organizmie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij