Siwienie włosów jest odwracalne, twierdzą naukowcy. Jak to możliwe?
Katarzyna Szulik

Siwienie włosów jest odwracalne, twierdzą naukowcy. Jak to możliwe?

Srebrna barwa włosów to zwykle oznaka upływających lat, lecz bywa też reakcją na silny stres, także u młodych osób. Zdaniem naukowców z Columbia Univeristy Medical Center, siwienie na tle nerwowym jest odwracalne, i to w bardzo prosty sposób: wystarczy uwolnić się od przyczyny, która wywoływała stres. Nie jest to patent uniwersalny, ale badania pokazały, że jest to nie tylko możliwe, ale w niektórych wypadkach bywa bardzo szybkie. 

Dlaczego siwiejemy?

Siwienie dotknie w pewnym momencie życia każdego, niezależnie od rasy, płci czy statusu materialnego. Niektórzy zaczynają siwieć wcześniej, w okolicy 30. roku życia, na co wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, inni dopiero w okresie przekwitania. Siwe włosy to włosy pozbawione melaniny (wytwarzanej przez komórki o nazwie melanocyty), czyli barwnika odpowiedzialnego za naturalny kolor włosów. Pojawianie się siwizny to naturalny proces, ale może on być także wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak niedobór witamin (np. niedobór witaminy B12) czy silny stres. 

Badanie wykonane przez naukowców z Nowego Jorku należy póki co traktować jako ciekawostkę, ponieważ wykonano je na próbie kilkunastu osób, a jego wyniki wciąż czekają na recenzję ze strony innych badaczy. Do wspomnianego eksperymentu naukowcy poszukiwali próbek włosów od osób, które dopiero zaczynają siwieć, a więc barwnych na końcach i siwiejących u nasady. W trakcie poszukiwań znaleźli również przykłady włosów odbarwionych tylko częściowo, podczas gdy końcówka i korzeń miały identyczną lub przynajmniej podobną barwę. To sugeruje, że proces siwienia został zahamowany, czego przyczyny także zainteresowały badaczy. 

Białka kluczowe dla koloru włosów

Kolejnym krokiem było dokonanie analizy proteomicznej włosów, polegającej na wyodrębnieniu profili białkowych dla włosów barwnych i siwiejących. Jak się okazało, siwe włosy zawierały znacznie więcej białek mitochondrialnych, które biorą udział w metabolizmie energetycznym. Co więcej, wiele z tych białek staje się nadaktywnych w reakcji na silny stres, co wywołuje szereg konsekwencji, włącznie z modulacją DNA. Zmiany te można jednak odwrócić poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy, co obejmuje eliminację czynników stresogennych i dodanie tych sprzyjających zdrowiu, takich jak właściwa dieta czy aktywność fizyczna. 

Na tej podstawie naukowcy założyli, że siwienie, którego doświadczyli badani mogło mieć podłoże stresowe. By to sprawdzić, poprosili ich o przedstawienie najbardziej i najmniej stresujących sytuacji, które spotkały ich na przestrzeni dwunastu miesięcy poprzedzających badanie. Kluczowe było podanie przynajmniej orientacyjnych dat ich wystąpienia, by na tej podstawie móc ocenić, czy wystąpienie lub ustąpienie siwizny mogło mieć z nimi związek. 

Średni przyrost włosów u człowieka wynosi około 1 cm miesięcznie, co oznacza, że bazując na ich długości, licząc od nasady, można ocenić, jaki kolor miały włosy w danym okresie życia badanego i porównać go z jego ówczesną sytuacją psychiczną. 

Powiązane produkty

Relaks cofa siwienie

Jak się okazało, powrót włosów do ich naturalnego koloru był następstwem okresów bardzo niskiego stresu, a mówiąc prościej, długotrwałego relaksu dla osób badanych. Najbardziej jaskrawym przykładem tej zależności była 30-letnia Azjatka (uczestnicy badania byli zróżnicowani pod względem etnicznym), na której włosach znalazła się 2-centymetrowa partia siwych włosów, poniżej której, licząc od nasady, włosy odzyskały swój naturalny kolor. Gdy kolor włosów porównano z ich rocznym przyrostem, okazało się, że powstanie siwej partii zbiega się w czasie z okresem separacji kobiety z mężem, co dostarczyło jej dużo stresu. 

Z kolei dowodem na to, że powrót do pierwotnego koloru włosów może być bardzo szybki, był inny uczestnik, u którego włosy zaczęły odzyskiwać dawną barwę po dwutygodniowym odpoczynku – po wyjeździe wakacyjnym. Badanie pokazało, że u osób, które doświadczyły silnego stresu skutkującego siwieniem, powrót do naturalnego koloru następował po średnio 3 miesiącach, choć pierwsze symptomy naprawy mogą być widoczne nawet po upływie kilku dni od ustąpienia czynnika stresowego. Warto jednak brać pod uwagę, że naukowcy badali pojedyncze, a nie wszystkie włosy z głów uczestników, więc wyniki ich analizy nie oznaczają, że ustąpienie stresu i przejście w tryb relaksu będzie w stanie całkowicie odmienić wygląd wszystkich włosów. Badanie to, jeśli zostanie potwierdzone, może jednak stać się przyczynkiem do wynalezienia leków celujących w proteiny mitochondrialne włosów, co pozwoli zatrzymać lub odwrócić proces siwienia. 

Siwienie kontra choroby serca

Siwe włosy mogą dostarczyć wielu cennych informacji o naszym zdrowiu. Z badań, na które powołuje się Europejskie Towarzystwie Kardiologiczne wynika, że ich obecność u mężczyzn może wskazywać na podwyższone ryzyko chorób serca. Ma to wynikać z faktu, że u źródeł siwienia i miażdżycy leżą podobne przyczyny, takie jak zaburzona regeneracja DNA, stres oksydacyjny, stan zapalny, zmiany hormonalne oraz starzenie się komórek funkcjonalnych. 

W badaniu na ten temat udział wzięło udział 545 mężczyzn, których poddano badaniom serca i podzielono ze względu na ryzyko wystąpienia jego schorzeń oraz koloru włosów. Był on oceniany w pięciostopniowej skali, gdzie 1 to włosy w pełni ciemne a 5, całkowicie siwe. Jak się okazało, zwiększona obecność włosów siwych, na poziomie 3 lub wyższym (gdzie 3 to siwe i ciemne włosy występujące po połowie) sprzyja wystąpieniu choroby wieńcowej niezależnie od tego, w jakim wieku był badany i czy posiadał dodatkowe czynniki ryzyka. Analogicznie, pacjenci, u których wykryto wspomniane schorzenie, miewali siwe włosy częściej od mężczyzn wolnych od chorób serca.

  1. B. Taub, Gray hair can regain its color, according to new study, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/gray-hair-can-regain-its-color-according-to-new-study/, [dostęp:] 02.06.2020 r.
  2. A. Rosenberg, S. Rausser, J. Ren i in., Human hair graying is naturally reversible and linked to stress, “bioRxiv.org” [online], https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.05.18.101964v1, [dostęp:] 02.06.2020 r.
  3. European Society of Cardiology, Grey hair linked with increased heart disease risk in men, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170408104609.htm, [dostęp:] 02.06.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl