Ból kręgosłupa lędźwiowego - ćwiczenia, objawy i leczenie

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, na którą uskarża się praktycznie każdy z nas chociaż jeden raz w swoim życiu, choć niestety zwykle tego typu dolegliwości odczuwane są częściej. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa to miejsce, na ból którego uskarżają się głównie ludzie dorośli, choć czasami ból lędźwi mogą też odczuwać dzieci. Bóle lędźwiowe to uporczywa dolegliwość, którą czasami naprawdę potrafi uprzykrzyć życie i uniemożliwić codzienne, normalne funkcjonowanie. Czasami ból lędźwi potrafi być tak silny, że powoduje unieruchomienie pacjenta, czasami nawet na dłuższy czas.

Jakie zatem mogą być przyczyny bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Dość często przyczyną bólu lędźwi są różnego rodzaju choroby nerek. Przede wszystkim do powstania bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może przyczynić się obecność kamieni nerkowych. W przebiegu kamicy nerkowej może bowiem dojść do powstania kolki nerkowej. Kolka nerkowa charakteryzuje się tym, że typowy dla niej jest ból o charakterze przerywanym (czyli właśnie ból kolkowy), który zlokalizowany jest w lędźwiowej części kręgosłupa, bardzo często ból ten promieniuje też do pachwiny, warg sromowych i jąder. Poza tym w przebiegu kolki nerkowej typowe są też nudności i wymioty, może też pojawić się dyskomfort w jamie brzusznej, czasami obecne są też dolegliwości dyspeptyczne. W przebiegu kolki nerkowej, poza bólem pleców, obecny bywa krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu oraz oddawanie moczu częściej, a małymi porcjami. Może też być podwyższona temperatura ciała, pacjent może czuć się osłabiony i rozbity. Rozpoznanie kolki nerkowej stawiane jest przez lekarza na podstawie opisywanych przez pacjenta dolegliwości oraz na podstawie badania lekarskiego - typowy jest dodatni objaw Goldflama. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim usg jamy brzusznej.

Kolejną przyczyną bólu lędźwi mogą być choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że w przebiegu ostrego zapalenia trzustki pacjent odczuwa opasujący ból, który odczuwany jest w nadbrzuszu, ale promieniuje on właśnie do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto, u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna) w przypadku zaostrzenia choroby pojawia się ból w dolnej części jamy brzusznej, ból ten często promieniuje do pleców. Poza tym ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa może też być odczuwany w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit, perforacji oraz w przypadku silnych zaparć

Ból lędźwiowy może też być odczuwany w przypadku chorób ginekologicznych. Często skarżą się na niego pacjentki, u których została rozpoznana endometrioza oraz zapalenie przydatków. Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być też odczuwany przez kobiety w czasie miesiączki - duża cześć kobiet bowiem skarży się na bolesne miesiączkowania. Ból lędźwi może mieć też związek z zaawansowanym procesem nowotworowym toczącym się w narządach płciowych kobiety.

Inną przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być rwa kulszowa. Jest to zespól objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy, ucisk może też być na przebiegu samego nerwu kulszowego. Najczęściej do powstania rwy kulszowej przyczynia się dyskopatia w tej okolicy pleców, ponadto rwa może mieć związek miedzy innymi ze stanami zapalnymi czy chorobami zakaźnymi. Głównym objawem rwy kulszowej jest ból pleców w ich części lędźwiowej, ból ten zwykle promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Czasami może też być obecne drętwienie kończyn i zburzenia czucia w ich różnych częściach. Rozpoznanie rwy kulszowej lekarz stawia na podstawie badania klinicznego oraz badań obrazowych. 

Przyczyną bólu lędźwi może też być przepuklina kręgosłupa lędźwiowego. W jej przebiegu dochodzi do uwypuklenia się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub też innych struktur kanału kręgowego. Potocznie przepuklina kręgosłupa lędźwiowego bywa też często nazywana dyskopatią. Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego wywołuje ból lędźwi, który może mieć różny charakter i różne nasilenie. Ból często promieniuje do kończyny dolnej, zwykle po jednej stronie, nasila się on też w pozycji siedzącej, stojącej, ale czasami też leżącej. Czasami obecność przepukliny kręgosłupa lędźwiowego może też dawać nieprzyjemne uczucie mrowienia i drętwienia kończyny dolnej.

Kolejną przyczyną bólu lędźwiowego mogą też być zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są typowe zazwyczaj dla ludzi starszych i ich częstość wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. 

Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest leczony różnie w zależności od przyczyny go wywołującej. Dlatego też, kiedy pacjent odczuwa ból lędźwi, musi zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz na podstawie zebranego wywiadu, badania fizykalnego oraz dodatkowych badań obrazowych (takich jak rtg odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy usg jamy brzusznej) postawi właściwą diagnozę i dopiero wtedy zaleci leczenie. W przypadku zmian zwyrodnieniowych konieczna jest zwykle rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego i właściwe ćwiczenia, które musi zalecić osobiście lekarz specjalista rehabilitacji lub fizykoterapeuta. W przypadku przepukliny kręgosłupa lędźwiowego często też zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego, jeśli dolegliwości bólowe są mocno nasilone. Ponadto, stosuje się też leki przeciwbólowe i działające przeciwzapalnie. W innych przypadkach bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa leczenie uzależnione jest od przyczyny wywołującej ból. W przypadku problemów z nerkami i kamicy nerkowej pacjent otrzymuje leki rozkurczowe i przeciwbólowe, czasami też zachodzi potrzeba rozkruszenia kamieni. U kobiet z problemami ginekologicznymi leczenie uzależnione jest od rodzaju jednostki chorobowej, która jest przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Podobnie jest w przypadku bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który wywołany jest różnego rodzaju chorobami przewodu pokarmowego. 


Podziel się: