
Jak wprowadzenie sieci szpitali wpłynie na pacjentów?
Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę szpitali, które wejdą do sieci gwarantującej kontrakty i finansowanie. Co jednak stanie się z pacjentami leczącymi się w ośrodkach, którym nie udało się trafić na listę? Resort zdrowia uspokaja, że nie muszą obawiać się o utratę miejsc w kolejkach.
Jeśli szpital, w którym leczy się dany pacjent straci kontrakt na świadczenie, zostaje on przepisany do kolejki w innej placówce z zachowaniem terminu zapisania na listę. Zmieni się więc miejsce udzielania świadczenia, ale nie ma mowy o odmówieniu pacjentowi operacji czy zabiegu, na które czeka od miesięcy. Informacja była konieczna, ponieważ wraz z wprowadzeniem sieci szpitali część pacjentów znalazła się poza nią w związku z brakiem kwalifikacji dla ich placówki.
Każdy pacjent znajdzie swoje miejsce
Do sieci szpitali trafiły 593 placówki z nieco ponad 900, które do tej pory miały kontrakt z NFZ. W teorii więc sieć nie objęła około 1/3 placówek, ale z punktu widzenia najważniejsze jest to, że placówki w sieci posiadają około 95 proc. wszystkich łóżek szpitalnych. Tych w całej Polsce jest w sumie 153 tysiące, a do sieci trafiło 145 tysięcy, co oznacza, że nowe miejsce trzeba będzie wygospodarować dla kilku tysięcy pacjentów.
Chorzy nie muszą obawiać się o to, że mniejsza liczba placówek wpłynie na dostępność leczenia, ponieważ z sieci wypadły przede wszystkim szpitale nie mające kluczowego znaczenia z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych. Problemy mogą pojawić się jednak z dostępem do placówek wysoko wyspecjalizowanych, często będących podmiotami prywatnymi. Część szpitali monoprofilowych liczy się z tym, że ich działanie będzie utrudnione, ale pacjenci nie powinni odczuć zmiany w dużym stopniu.
Szpitale, którym nie udało się wejść do sieci, mogą starać się o kontrakt startując w konkursach. Na ten cel Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył około 7 proc. środków przewidzianych na leczenie.
Jak działa sieć szpitali?
Ustawa o sieci szpitali wprowadza system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Obejmuje on ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Sieć szpitali zacznie obowiązywać 1 października 2017 roku, a placówki zostaną podzielone na 3 poziomy referencyjności. Projekt zakłada też powstanie czterech poziomów specjalistycznych: onkologicznego, pulmonologicznego, pediatrycznego i ogólnopolskiego. By zakwalifikować się do sieci, placówki musiały spełnić konkretne warunki. Po pierwsze, udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia przez co najmniej 2 lata kalendarzowe, po drugie, posiadać konkretne oddziały wyszczególnione w projekcie ustawy. Kwalifikacja ogłoszona w tym tygodniu obowiązuje do czerwca 2021 roku i po tym terminie lista szpitali będzie ponownie weryfikowana.
Źródło: Gazeta Prawna