Jak wprowadzenie sieci szpitali wpłynie na pacjentów?
Katarzyna Szulik

Jak wprowadzenie sieci szpitali wpłynie na pacjentów?

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę szpitali, które wejdą do sieci gwarantującej kontrakty i finansowanie. Co jednak stanie się z pacjentami leczącymi się w ośrodkach, którym nie udało się trafić na listę? Resort zdrowia uspokaja, że nie muszą obawiać się o utratę miejsc w kolejkach.

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę szpitali, które wejdą do sieci gwarantującej kontrakty i finansowanie. Co jednak stanie się z pacjentami leczącymi się w ośrodkach, którym nie udało się trafić na listę? Resort zdrowia uspokaja, że  nie muszą obawiać się o utratę miejsc w kolejkach. 
Jeśli szpital, w którym leczy się dany pacjent straci kontrakt na świadczenie, zostaje on przepisany do kolejki w innej placówce z zachowaniem terminu zapisania na listę. Zmieni się więc miejsce udzielania świadczenia, ale nie ma mowy o odmówieniu pacjentowi operacji czy zabiegu, na które czeka od miesięcy. Informacja była konieczna, ponieważ wraz z wprowadzeniem sieci szpitali część pacjentów znalazła się poza nią w związku z brakiem kwalifikacji dla ich placówki. 

Każdy pacjent znajdzie swoje miejsce

Do sieci szpitali trafiły 593 placówki z nieco ponad 900, które do tej pory miały kontrakt z NFZ. W teorii więc sieć nie objęła około 1/3 placówek, ale z punktu widzenia najważniejsze jest to, że placówki w sieci posiadają około 95 proc. wszystkich łóżek szpitalnych. Tych w całej Polsce jest w sumie 153 tysiące, a do sieci trafiło 145 tysięcy, co oznacza, że nowe miejsce trzeba będzie wygospodarować dla kilku tysięcy pacjentów. 
Chorzy nie muszą obawiać się o to, że mniejsza liczba placówek wpłynie na dostępność leczenia, ponieważ z sieci wypadły przede wszystkim szpitale nie mające kluczowego znaczenia z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych. Problemy mogą pojawić się jednak z dostępem do placówek wysoko wyspecjalizowanych, często będących podmiotami prywatnymi. Część szpitali monoprofilowych liczy się z tym, że ich działanie będzie utrudnione, ale pacjenci nie powinni odczuć zmiany w dużym stopniu. 

Szpitale, którym nie udało się wejść do sieci, mogą starać się o kontrakt startując w konkursach. Na ten cel Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył około 7 proc. środków przewidzianych na leczenie.

Jak działa sieć szpitali?

Ustawa o sieci szpitali wprowadza system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Obejmuje on ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Sieć szpitali zacznie obowiązywać 1 października 2017 roku, a placówki zostaną podzielone na 3 poziomy referencyjności. Projekt zakłada też powstanie czterech poziomów specjalistycznych: onkologicznego, pulmonologicznego, pediatrycznego i ogólnopolskiego. By zakwalifikować się do sieci, placówki musiały spełnić konkretne warunki. Po pierwsze, udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia przez co najmniej 2 lata kalendarzowe, po drugie, posiadać konkretne oddziały wyszczególnione w projekcie ustawy. Kwalifikacja ogłoszona w tym tygodniu obowiązuje do czerwca 2021 roku i po tym terminie lista szpitali będzie ponownie weryfikowana. 

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij