
Jakie szpitale znalazły się w sieci?
Przepisy wprowadzające pojęcie sieci szpitali przewidują zamianę wyceny indywidualnych procedur na ryczałt uzależniony od kosztów świadczeń z roku poprzedniego. Placówki świadczące usługi hospitalizacji w ramach NFZ mają stać się częścią PSZ, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wobec tego zmianom ulegną wszystkie dotychczasowe zasady kontraktowania poza tymi dotyczącymi opieki psychiatrycznej.
Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, wprowadzenie sieci ma poprawić sytuację szpitali oraz pacjentów i udoskonalić obecnie funkcjonujący system. PSZ obejmie ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności. Powstały także cztery poziomy specjalistyczne: onkologiczny, pulmonologiczny, pediatryczny i ogólnopolski. By zakwalifikować się do sieci, placówki będą musiały spełnić konkretne warunki. Po pierwsze, udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia przez co najmniej 2 lata kalendarzowe. Po drugie, posiadać konkretne oddziały wyszczególnione w projekcie ustawy. Warunki nie dotyczą szpitali ogólnopolskich.
NFZ ogłosił już listę placówek zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie, która przedstawia się następująco:
• Dolnośląskie - 45 placówek, w tym 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy i Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.
• Kujawsko-Pomorskie – 30 placówek, w tym Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy, Centrum Onkologii Im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy i Nowy Szpital w Szczecinie.
• Lubelskie - 37 szpitali, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli.
• Lubuskie – 20 szpitali, w tym Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. I Lubuskie Centrum Ortopedii im. dr. Lecha Wierusza.
• Łódzkie - 36 szpitali, w tym NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.
• Małopolskie – 36 szpitali, w tym Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
• Mazowieckie - 82 szpitale, w tym Centrum Onkologii - Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Warszawski Szpital Dla Dzieci Sp ZOZ.
• Opolskie - 23 szpitale, w Tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Opolskie Centrum Onkologii Im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji w Opolu.
• Podkarpackie – 31 placówek, w tym Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 Im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 Im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz Wojewódzki Szpital Im. Św. Ojca Pio W Przemyślu.
• Podlaskie - 23 szpitale, w tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny W Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii Im. Marii Skłodowskiej-Curie i Szpital Wojewódzki Im. Dr. Ludwika Rydygiera W Suwałkach.
• Pomorskie - 25 szpitali, w tym Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.
• Śląskie – 75 szpitali, w tym Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr Edwarda Hankego i Szpital Chorób Płuc im. Św. Józefa w Pilchowicach.
• Świętokrzyskie - 20 szpitali, w tym Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
• Warmińsko-Mazurskie – 32 placówki, w tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy Im. Prof. Dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie I Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.
• Wielkopolskie - 50 szpitali, w tym szpitale związane z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem W Poznaniu i Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii Im. Eugenii I Janusza Zeylandów.
• Zachodniopomorskie - 29 placówek, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc Oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologii.
Pełen wykaz szpitali objętych siecią znaleźć można na stronie NFZ, a obecna lista będzie obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku.
Źródło: Medexpress, NFZ