Jakie szpitale znalazły się w sieci?
Katarzyna Szulik

Jakie szpitale znalazły się w sieci?

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę placówek, które zakwalifikowały się do sieci szpitali, a więc mają zagwarantowane finansowanie na udzielanie świadczeń w kolejnych latach działalności. Zmiany związane z wprowadzeniem sieci zaczną obowiązywać 1 października, a placówki, które do niej nie trafiły, będą musiały przystąpić do konkursów.

Przepisy wprowadzające pojęcie sieci szpitali przewidują zamianę wyceny indywidualnych procedur na ryczałt uzależniony od kosztów świadczeń z roku poprzedniego. Placówki świadczące usługi hospitalizacji w ramach NFZ mają stać się częścią PSZ, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wobec tego zmianom ulegną wszystkie dotychczasowe zasady kontraktowania poza tymi dotyczącymi opieki psychiatrycznej.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, wprowadzenie sieci ma poprawić sytuację szpitali oraz pacjentów i udoskonalić obecnie funkcjonujący system. PSZ obejmie ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności. Powstały także cztery poziomy specjalistyczne: onkologiczny, pulmonologiczny, pediatryczny i ogólnopolski. By zakwalifikować się do sieci, placówki będą musiały spełnić konkretne warunki. Po pierwsze, udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia przez co najmniej 2 lata kalendarzowe. Po drugie, posiadać konkretne oddziały wyszczególnione w projekcie ustawy. Warunki nie dotyczą szpitali ogólnopolskich.

NFZ ogłosił już listę placówek zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie, która przedstawia się następująco:

•    Dolnośląskie - 45 placówek, w tym 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy i Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.
•    Kujawsko-Pomorskie – 30 placówek, w tym Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy, Centrum Onkologii Im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy i Nowy Szpital w Szczecinie. 
•    Lubelskie - 37 szpitali, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli.
•    Lubuskie – 20 szpitali, w tym Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. I Lubuskie Centrum Ortopedii im. dr. Lecha Wierusza.
•    Łódzkie - 36 szpitali, w tym NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.
•    Małopolskie – 36 szpitali, w tym Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
•    Mazowieckie - 82 szpitale, w tym Centrum Onkologii - Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Warszawski Szpital Dla Dzieci Sp ZOZ.
•    Opolskie - 23 szpitale, w Tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Opolskie Centrum Onkologii Im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji w Opolu.
•    Podkarpackie – 31 placówek, w tym Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 Im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 Im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie  oraz Wojewódzki Szpital Im. Św. Ojca Pio W Przemyślu.
•    Podlaskie - 23 szpitale, w tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny W Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii Im. Marii Skłodowskiej-Curie i Szpital Wojewódzki Im. Dr. Ludwika Rydygiera W Suwałkach.
•    Pomorskie - 25 szpitali, w tym Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.
•    Śląskie – 75 szpitali, w tym Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr Edwarda Hankego i Szpital Chorób Płuc im. Św. Józefa w Pilchowicach.
•    Świętokrzyskie - 20 szpitali, w tym Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
•    Warmińsko-Mazurskie – 32 placówki, w tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy Im. Prof. Dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie I Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.
•    Wielkopolskie - 50 szpitali, w tym szpitale związane z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem W Poznaniu i Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii Im. Eugenii I Janusza Zeylandów.
•    Zachodniopomorskie  - 29 placówek, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc Oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologii. 

Pełen wykaz szpitali objętych siecią znaleźć można na stronie NFZ, a obecna lista będzie obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku. 

Źródło: Medexpress, NFZ

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij