Rynek papierosów pod lupą
Katarzyna Szulik

Rynek papierosów pod lupą

Od początku tego roku palacze tytoniu mogą nabyć papierosy wyłącznie w opakowaniach opatrzonych drastycznymi zdjęciami. Są to między innymi płuca z nowotworem, dziura w krtani czy kobieta plująca krwią. Ostrzeżenia obrazkowe są wynikiem rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia. Badania dowodzą, że takie zmiany mogą pomóc ograniczyć liczbę osób palących na skutek przedstawienia palenia w jeszcze gorszym świetle.

Pierwsze reakcje osób palących były zgodne z oczekiwaniami – część z nich odwracała wzrok od nieestetycznych obrazków, inni ograniczali zakup nieatrakcyjnych paczek. Rynek szybko znalazł na to radę, czyli papierośnice oraz specjalne etui. Specjaliści przekonują jednak, że w zmianach nie chodzi tylko o nałogowców, a osoby, które potencjalnie mogłyby zacząć palić. Dodają też, że dotychczas coraz ładniejsze opakowania, nazwy slim, light oraz atrakcyjne aromaty mogły być traktowane jako zachęta do palenia. Ostrzeżenia obrazkowe pokazują rzeczywiste skutki nałogu. Wedle ponad 100 badań naukowych, palacze częściej podejmują próby zerwania z nałogiem tytoniowym, ograniczają palenie oraz szukają specjalistycznej pomocy właśnie za sprawą drastycznych zdjęć na paczkach papierosów. Kraje takie jak Australia, Brazylia, Belgia, Kanada i Tajlandia są potwierdzeniem, że ostrzeżenia graficzne są istotnym źródłem informacji dla młodych palaczy oraz zniechęcają ich do rozpoczynania palenia papierosów.

Kontrola nad e-papierosami 

Obostrzenia obejmą także alternatywę dla tradycyjnych papierosów, czyli produkty elektroniczne. Już od 20 maja w sklepach z e-papierosami będzie można znaleźć wyłącznie produkty sprawdzone pod względem toksykologicznym, które nie zawierają związków mutagennych oraz kancerogennych. Zmiany związane są z Ustawą antytytoniową, a producenci e-papierosów mieli czas na dostosowanie swoich produktów właśnie do 20 maja. Dzięki temu klienci będą mogli być pewni, że nabywane przez nich wyroby są najwyższej jakości. Co ciekawe, wymagania jakościowe są jednymi z najostrzejszych w Unii Europejskiej. Produkty dopuszczone do sprzedaży przejdą szereg badań toksykologicznych, a ich potwierdzeniem będzie nostryfikacja wyrobu w biurze Inspektora ds. Substancji Chemicznych i rejestrze Komisji Europejskiej. Każdy liquid, który jest podstawowym produktem do e-papierosów, będzie musiał posiadać pełen skład. Oprócz tego, pojawią się na nim ostrzeżenia dotyczące zawartości nikotyny. E-palacze nie kupią także wyrobów o mocy większej niż 20 mg/ml i objętości przekraczającej 10 ml. Niektóre zapisy dotyczące e-papierosów są bardziej zaostrzone niż te tyczące się tradycyjnych produktów tytoniowych. Produkty płynów nikotynowych mogą zawierać wyłącznie substancje, które w formie podgrzanej lub niepodgrzanej nie zagrażają zdrowiu ludzkiemu, nie przejawiają właściwości mutagennych lub kancerogennych. Tymczasem w produktach tytoniowych takich substancji znajduje się aż kilkadziesiąt. Mimo kosztów związanych z dostosowaniem produktów, producenci odnoszą się pozytywnie do zmian. Dodają, że dotychczas brakowało jednoznacznych regulacji w tym zakresie.  

Źródła: Wiadomości Handlowe, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Palilalia – co to, na czym polega?

    Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

  • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

    Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij