
Biały nalot na języku - leczenie, przyczyny i co to oznacza
Dzięki językowi jesteśmy w stanie mówić, jak również rzuć i rozdrabniać kęsy pokarmu, a przez kubki smakowe rozmieszczone na jego powierzchni możemy odczuwać różne smaki. U zdrowego człowieka śluzówka jest różowa i wilgotna, zwykle nie stwierdza się na niej żadnego nalotu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na języku można stwierdzić obecność "nieprawidłowych tworów", jednym z częstszych jest obecność białego nalotu.
Przyczyny białego nalotu na języku i jego leczenie
Błędy higieniczne
Biały nalot na języku nie zawsze musi świadczyć o chorobie. Najczęstszą przyczyną są po prostu błędy higieniczne. Należy pamiętać, że myjąc zęby powinno się "szczotkować" również język. Warto zaopatrzyć się w odpowiednio do tego przystosowaną szczoteczkę bądź skrobaczkę przypominającą wyglądem maszynkę do golenia – dostępna w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym (dla dzieci od 6 roku życia).
Odwodnienie
Inną przyczyną białego nalotu na języku może być odwodnienie. W sytuacji, kiedy cierpimy z powodu biegunki lub wymiotów, często język zaczyna robić się biały i suchy. Mówi się wówczas, że jest "obłożony". Wtedy taki biały nalot oznacza, że organizm zaczyna domagać się większej ilości płynów, to zwykle pierwszy sygnał świadczący o rozpoczynającym się odwodnieniu.
Zakażenie grzybicze i grzybica jamy ustnej
Zdarza się, że biały nalot niekiedy wiążę się z jakąś chorobą. Przede wszystkim ma to związek z zakażeniem grzybiczym i grzybicą jamy ustnej. W takiej sytuacji nalot jest dość gruby, czasami nazywa się go nalotem kożuchowatym. Do grzybicy jamy ustnej zwykle dochodzi po antybiotykoterapii (np. cierpią z powodu nawracających infekcji dróg oddechowych), przez protezy zębowe oraz przez stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych. Ponadto pojawia się u osób cierpiących z powodu nowotworów, AIDS i u pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu. W tej sytuacji zachodzi konieczność zastosowania leków mających właściwości przeciwgrzybicze: to zarówno środki do stosowania miejscowego oraz pędzlowania jamy ustnej, jak również środki doustne, działające ogólnoustrojowo. Są dostępne na receptę i muszą zostać zalecone osobiście przez lekarza prowadzącego.
Infekcja bakteryjna
Biały nalot na języku może pojawić się na skutek infekcji bakteryjnej. Zazwyczaj jest obecny u pacjentów cierpiących z powodu anginy oraz płonicy, czyli szkarlatyny. W przebiegu anginy białemu nalotowi towarzyszą ropne nacieki zlokalizowane na migdałkach. W przypadku szkarlatyny biały nalot z czasem zanika, a język staje się wygładzony i malinowy – to bardzo charakterystyczny objaw. W sytuacji, kiedy lekarz rozpozna anginę lub szkarlatynę, badana osoba wymaga włączenia właściwej antybiotykoterapii, gdyż tylko dzięki niej symptomy choroby ustępują, zaś pacjent wraca do zdrowia.
Palenie papierosów
Bardzo często zdarza się, że u palaczy język pokrywa się dość grubym, białym i kleistym nalotem, w którym mogą gromadzić się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz bakterie. To z kolei powoduje gorzki posmak odczuwalny zaraz po przebudzeniu, zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust, niekiedy utrzymujący się przez cały dzień, pomimo właściwej higieny jamy ustnej. Jedyną metodą na pozbycie się tego rodzaju dolegliwości jest zaprzestanie palenia papierosów, co z korzyścią odbije się na całym zdrowiu palacza.
Leukoplakia
Zdarza się, że biały nalot na języku ma związek z leukoplakią. Cóż to takiego? Leukoplakia, inaczej rogowacenie białe, jest zmianą przedrakową powstającą w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, która charakteryzuje się powstawaniem białych plam lub smug na jej powierzchni. Pojawia się przez nieprawidłowe rogowacenie nabłonka błony śluzowej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej. Jakie są przyczyny leukoplakii? Przede wszystkim tworzy się na skutek palenia tytoniu, zwłaszcza w postaci fajki oraz używania tabaki, zdarza się też, że rozwija się na skutek długotrwałego drażnienia wywołanego między innymi źle dopasowaną protezą zębową, picia alkoholu czy nadużywania bardzo ostrych przypraw. Leukoplakia może niestety przekształcić się w raka płaskonabłonkowego.
Biały nalot na języku nie zawsze jest wywołany błahą przyczyną. Czasami okazuje się groźny i jego obecność wymaga stałej opieki lekarza prowadzącego. Dlatego jeśli pomimo właściwej higieny jamy ustnej nalot na języku długo się utrzymuje i nie możemy się go pozbyć, powinniśmy udać się do lekarza, który po badaniu stwierdzi czy istnieje powód do niepokoju, po czym zaleci właściwe dalsze postępowanie.