Biały nalot na języku - leczenie, przyczyny i co to oznacza
Anna Posmykiewicz

Biały nalot na języku - leczenie, przyczyny i co to oznacza

Język to mięśniowy narząd znajdujący się w jamie ustnej. Zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych. Jego powierzchnię pokrywa błona śluzowa, na której znajdują się brodawki, zaś mięśnie zewnętrzne, nerwy i naczynia krwionośne dochodzą do języka od jego dolnej strony. Język składa się z dwóch głównych części, czyli z nasady oraz trzonu.

Dzięki językowi jesteśmy w stanie mówić, jak również rzuć i rozdrabniać kęsy pokarmu, a przez kubki smakowe rozmieszczone na jego powierzchni możemy odczuwać różne smaki. U zdrowego człowieka śluzówka jest różowa i wilgotna, zwykle nie stwierdza się na niej żadnego nalotu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na języku można stwierdzić obecność "nieprawidłowych tworów", jednym z częstszych jest obecność białego nalotu.

Przyczyny białego nalotu na języku i jego leczenie

Błędy higieniczne
Biały nalot na języku nie zawsze musi świadczyć o chorobie. Najczęstszą przyczyną są po prostu błędy higieniczne. Należy pamiętać, że myjąc zęby powinno się "szczotkować" również język. Warto zaopatrzyć się w odpowiednio do tego przystosowaną szczoteczkę bądź skrobaczkę przypominającą wyglądem maszynkę do golenia – dostępna w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym (dla dzieci od 6 roku życia).

Aby dobrze wyczyścić język trzeba "przejechać" skrobaczką lub szczoteczką do zębów kilka razy po jego powierzchni, od nasady aż po sam koniec, dzięki czemu zostanie usunięta większa cześć nalotu. Następnie takie same ruchy należy powtórzyć – tym razem od jednego boku języka do drugiego. Na koniec powinno się dokładnie przepłukać usta wodą. Regularne zabiegi zapewnią różowy, gładki i lśniący język.

Odwodnienie
Inną przyczyną białego nalotu na języku może być odwodnienie. W sytuacji, kiedy cierpimy z powodu biegunki lub wymiotów, często język zaczyna robić się biały i suchy. Mówi się wówczas, że jest "obłożony". Wtedy taki biały nalot oznacza, że organizm zaczyna domagać się większej ilości płynów, to zwykle pierwszy sygnał świadczący o rozpoczynającym się odwodnieniu. 

Zakażenie grzybicze i grzybica jamy ustnej
Zdarza się, że biały nalot niekiedy wiążę się z jakąś chorobą. Przede wszystkim ma to związek z zakażeniem grzybiczym i grzybicą jamy ustnej. W takiej sytuacji nalot jest dość gruby, czasami nazywa się go nalotem kożuchowatym. Do grzybicy jamy ustnej zwykle dochodzi po antybiotykoterapii (np. cierpią z powodu nawracających infekcji dróg oddechowych), przez protezy zębowe oraz przez stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych. Ponadto pojawia się u osób cierpiących z powodu nowotworów, AIDS i u pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu. W tej sytuacji zachodzi konieczność zastosowania leków mających właściwości przeciwgrzybicze: to zarówno środki do stosowania miejscowego oraz pędzlowania jamy ustnej, jak również środki doustne, działające  ogólnoustrojowo. Są dostępne na receptę i muszą zostać zalecone osobiście przez lekarza prowadzącego. 

Infekcja bakteryjna
Biały nalot na języku może pojawić się na skutek infekcji bakteryjnej. Zazwyczaj jest obecny u pacjentów cierpiących z powodu anginy oraz płonicy, czyli szkarlatyny. W przebiegu anginy białemu nalotowi towarzyszą ropne nacieki zlokalizowane na migdałkach. W przypadku szkarlatyny biały nalot z czasem zanika, a język staje się wygładzony i malinowy – to bardzo charakterystyczny objaw. W sytuacji, kiedy lekarz rozpozna anginę lub szkarlatynę, badana osoba wymaga włączenia właściwej antybiotykoterapii, gdyż tylko dzięki niej symptomy choroby ustępują, zaś pacjent wraca do zdrowia. 

Palenie papierosów
Bardzo często zdarza się, że u palaczy język pokrywa się dość grubym, białym i kleistym nalotem, w którym mogą gromadzić się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz bakterie. To z kolei powoduje gorzki posmak odczuwalny zaraz po przebudzeniu, zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust, niekiedy utrzymujący się przez cały dzień, pomimo właściwej higieny jamy ustnej. Jedyną metodą na pozbycie się tego rodzaju dolegliwości jest zaprzestanie palenia papierosów, co z korzyścią odbije się na całym zdrowiu palacza. 

Leukoplakia
Zdarza się, że biały nalot na języku ma związek z leukoplakią. Cóż to takiego? Leukoplakia, inaczej rogowacenie białe, jest zmianą przedrakową powstającą w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, która charakteryzuje się powstawaniem białych plam lub smug na jej powierzchni. Pojawia się przez nieprawidłowe rogowacenie nabłonka błony śluzowej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej. Jakie są przyczyny leukoplakii? Przede wszystkim tworzy się na skutek palenia tytoniu, zwłaszcza w postaci fajki oraz używania tabaki, zdarza się też, że rozwija się na skutek długotrwałego drażnienia wywołanego między innymi źle dopasowaną protezą zębową, picia alkoholu czy nadużywania bardzo ostrych przypraw. Leukoplakia może niestety przekształcić się w raka płaskonabłonkowego. 

Biały nalot na języku nie zawsze jest wywołany błahą przyczyną. Czasami okazuje się groźny i jego obecność wymaga stałej opieki lekarza prowadzącego. Dlatego jeśli pomimo właściwej higieny jamy ustnej nalot na języku długo się utrzymuje i nie możemy się go pozbyć, powinniśmy udać się do lekarza, który po badaniu stwierdzi czy istnieje powód  do niepokoju, po czym zaleci właściwe dalsze postępowanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij