Biały nalot na języku - leczenie, przyczyny i co to oznacza - portal DOZ.pl
Biały nalot na języku - leczenie, przyczyny i co to oznacza
Anna Posmykiewicz

Biały nalot na języku - leczenie, przyczyny i co to oznacza

Język to mięśniowy narząd znajdujący się w jamie ustnej. Zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych. Jego powierzchnię pokrywa błona śluzowa, na której znajdują się brodawki, zaś mięśnie zewnętrzne, nerwy i naczynia krwionośne dochodzą do języka od jego dolnej strony. Język składa się z dwóch głównych części, czyli z nasady oraz trzonu.

Dzięki językowi jesteśmy w stanie mówić, jak również rzuć i rozdrabniać kęsy pokarmu, a przez kubki smakowe rozmieszczone na jego powierzchni możemy odczuwać różne smaki. U zdrowego człowieka śluzówka jest różowa i wilgotna, zwykle nie stwierdza się na niej żadnego nalotu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na języku można stwierdzić obecność "nieprawidłowych tworów", jednym z częstszych jest obecność białego nalotu.

Przyczyny białego nalotu na języku i jego leczenie

Błędy higieniczne
Biały nalot na języku nie zawsze musi świadczyć o chorobie. Najczęstszą przyczyną są po prostu błędy higieniczne. Należy pamiętać, że myjąc zęby powinno się "szczotkować" również język. Warto zaopatrzyć się w odpowiednio do tego przystosowaną szczoteczkę bądź skrobaczkę przypominającą wyglądem maszynkę do golenia – dostępna w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym (dla dzieci od 6 roku życia).

Aby dobrze wyczyścić język trzeba "przejechać" skrobaczką lub szczoteczką do zębów kilka razy po jego powierzchni, od nasady aż po sam koniec, dzięki czemu zostanie usunięta większa cześć nalotu. Następnie takie same ruchy należy powtórzyć – tym razem od jednego boku języka do drugiego. Na koniec powinno się dokładnie przepłukać usta wodą. Regularne zabiegi zapewnią różowy, gładki i lśniący język.

Odwodnienie
Inną przyczyną białego nalotu na języku może być odwodnienie. W sytuacji, kiedy cierpimy z powodu biegunki lub wymiotów, często język zaczyna robić się biały i suchy. Mówi się wówczas, że jest "obłożony". Wtedy taki biały nalot oznacza, że organizm zaczyna domagać się większej ilości płynów, to zwykle pierwszy sygnał świadczący o rozpoczynającym się odwodnieniu. 

Zakażenie grzybicze i grzybica jamy ustnej
Zdarza się, że biały nalot niekiedy wiążę się z jakąś chorobą. Przede wszystkim ma to związek z zakażeniem grzybiczym i grzybicą jamy ustnej. W takiej sytuacji nalot jest dość gruby, czasami nazywa się go nalotem kożuchowatym. Do grzybicy jamy ustnej zwykle dochodzi po antybiotykoterapii (np. cierpią z powodu nawracających infekcji dróg oddechowych), przez protezy zębowe oraz przez stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych. Ponadto pojawia się u osób cierpiących z powodu nowotworów, AIDS i u pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu. W tej sytuacji zachodzi konieczność zastosowania leków mających właściwości przeciwgrzybicze: to zarówno środki do stosowania miejscowego oraz pędzlowania jamy ustnej, jak również środki doustne, działające  ogólnoustrojowo. Są dostępne na receptę i muszą zostać zalecone osobiście przez lekarza prowadzącego. 

Infekcja bakteryjna
Biały nalot na języku może pojawić się na skutek infekcji bakteryjnej. Zazwyczaj jest obecny u pacjentów cierpiących z powodu anginy oraz płonicy, czyli szkarlatyny. W przebiegu anginy białemu nalotowi towarzyszą ropne nacieki zlokalizowane na migdałkach. W przypadku szkarlatyny biały nalot z czasem zanika, a język staje się wygładzony i malinowy – to bardzo charakterystyczny objaw. W sytuacji, kiedy lekarz rozpozna anginę lub szkarlatynę, badana osoba wymaga włączenia właściwej antybiotykoterapii, gdyż tylko dzięki niej symptomy choroby ustępują, zaś pacjent wraca do zdrowia. 

Palenie papierosów
Bardzo często zdarza się, że u palaczy język pokrywa się dość grubym, białym i kleistym nalotem, w którym mogą gromadzić się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz bakterie. To z kolei powoduje gorzki posmak odczuwalny zaraz po przebudzeniu, zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust, niekiedy utrzymujący się przez cały dzień, pomimo właściwej higieny jamy ustnej. Jedyną metodą na pozbycie się tego rodzaju dolegliwości jest zaprzestanie palenia papierosów, co z korzyścią odbije się na całym zdrowiu palacza. 

Leukoplakia
Zdarza się, że biały nalot na języku ma związek z leukoplakią. Cóż to takiego? Leukoplakia, inaczej rogowacenie białe, jest zmianą przedrakową powstającą w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, która charakteryzuje się powstawaniem białych plam lub smug na jej powierzchni. Pojawia się przez nieprawidłowe rogowacenie nabłonka błony śluzowej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej. Jakie są przyczyny leukoplakii? Przede wszystkim tworzy się na skutek palenia tytoniu, zwłaszcza w postaci fajki oraz używania tabaki, zdarza się też, że rozwija się na skutek długotrwałego drażnienia wywołanego między innymi źle dopasowaną protezą zębową, picia alkoholu czy nadużywania bardzo ostrych przypraw. Leukoplakia może niestety przekształcić się w raka płaskonabłonkowego. 

Biały nalot na języku nie zawsze jest wywołany błahą przyczyną. Czasami okazuje się groźny i jego obecność wymaga stałej opieki lekarza prowadzącego. Dlatego jeśli pomimo właściwej higieny jamy ustnej nalot na języku długo się utrzymuje i nie możemy się go pozbyć, powinniśmy udać się do lekarza, który po badaniu stwierdzi czy istnieje powód  do niepokoju, po czym zaleci właściwe dalsze postępowanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból zatok – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonego występowania infekcji układu oddechowego. W sezonie przeziębieniowym, lecz również w innych porach roku, chorzy często skarżą się na ból zatok. Jakie mogą być jego przyczyny? Czy jest to niebezpieczne? Jak sobie radzić z bólem w okolicy zatok?

 • Spondyloza – przyczyny, objawy, leczenie

  Mianem spondylozy określa się patologiczne zmiany obejmujące struktury kostne oraz dyskowe w obrębie kręgosłupa. Można spotkać się także z nazwami choroba zwyrodnieniowa dysku czy choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, która określana jest także mianem spondyloartrozy. 

 • Norowirusy – charakterystyka, objawy zarażenia, leczenie

  1/3 przypadków zakażeń norowirusami dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia., jednak norowirusy bardzo łatwo przenoszą się również na osoby dorosłe i wywołują te same dolegliwości. Jakie są objawy zakażenia norowirusem? Co robić, by zapobiegać zarażeniu? Podpowiadamy.

 • Hipotermia – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Hipotermia to wychłodzenie organizmu, do którego dochodzi, gdy temperatura ciała spada poniżej 35℃. Co ją może spowodować? Czy jej skutki mogą być groźne dla zdrowia? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie z hipotermią? Podpowiadamy.

 • Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Ostroga piętowa jest rodzajem narośli kostnej – osteofitu. Tworzy się w wyniku przeciążeń, mikrourazów stopy, co poprzedzają zazwyczaj kontuzje rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki. Sama ostroga jest jedynie objawem, a nie przyczyną dolegliwości. Jest potoczną nazwą zapalenia rozcięgna podeszwowego. 

 • Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy, leczenie, rehabilitacja

  Zespół ciasnoty podbarkowej to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do uciśnięcia stożka rotatorów przez sąsiednie struktury. Objawy konfliktu podbarkowego to ból barku nasilający się przede wszystkim podczas unoszenia ręki ponad głowę, ograniczenie zakresu ruchomości stawu, osłabienie siły mięśniowej. 

 • Osteofity – przyczyny, objawy, leczenie narośli kostnych

  Osteofity to narośla kostne przybierające postać haczyków bądź kolców, które powstają w miejscach narażonych na przeciążenia, mikrourazy czy stany zapalne. Nie są one samodzielną jednostką chorobową, a towarzyszą, jako jeden z objawów, takim schorzeniom, jak zwyrodnienia stawów, choroby reumatyczne, wady postawy czy złamania kompresyjne. Jak rozpoznaje się osteofity?

 • Domowe sposoby na kaszel – naturalne metody na kaszel suchy i mokry

  Kaszel jest powszechną dolegliwością, o czym świadczy dość duża ilość konsultacji w gabinetach lekarskich, podczas których zgłaszany jest jako jedna z głównych dolegliwości. Kaszel towarzyszy infekcjom, alergii, jak również może on wystąpić nagle, jako naturalny odruch obronny organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Bez względu na przyczynę jego występowania, stanowi on utrudnienie codziennego funkcjonowania, dlatego warto wiedzieć jak za pomocą domowych sposobów możemy sobie z nim radzić. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij