Najlepsza dieta dla białych zębów. Co warto jeść?
Joanna Łuniewska-Rajch

Najlepsza dieta dla białych zębów. Co warto jeść?

Każdy z nas marzy o pięknych, białych zębach, jednak w jakim stopniu to, co jemy na co dzień ma wpływ na wygląd naszego uzębienia? Co warto jeść by mieć białe zęby, a czego lepiej unikać?

Rzecz podstawowa — higiena

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że największy wpływ na to, jak będą wyglądać nasze zęby ma prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u lekarza dentysty. Nawet jeśli byśmy unikali produktów najbardziej próchnicogennych i tak bez zachowania odpowiedniej higienizacji nie ustrzeżemy się od przebarwień lub ubytków zębów. Mówiąc odpowiednia higiena jamy ustnej mamy na myśli zarówno dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, jak również nitkowanie przestrzeni między zębowych oraz przeprowadzanie minimum co dwa lata zabiegu oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Wielu pacjentów uważa, że do prowadzenia prawidłowej higienizacji najważniejszy jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. I w tym miejscu są w błędzie. Faktycznie, dobrze dobrana pasta do zębów pomoże nam przy usunięciu niektórych przebarwień, zniesie nadwrażliwość zębów, czy też zmniejszy krwawienie z dziąseł. Jednak znacznie ważniejsza od wyboru pasty jest prawidłowa technika szczotkowania — należy poprosić swojego lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną o przeprowadzenie instruktażu, jak powinna ta technika wyglądać. 

Czego nie jeść? 

Po pierwsze, o czym każdy z nas wie, jeśli chcemy zachować zdrowe, białe zęby, należy unikać słodyczy — cukierków, batonów, czekolady, lizaków itd. Jeszcze gorszy wpływ od klasycznych „słodyczy” mają jednak inne produkty — słodkie wypieki i słodkie napoje. Po pierwsze różnego rodzaju ciastka i herbatniki na dłużej pozostają na powierzchni naszych zębów niż na przykład cukierki, a równie bardzo sprzyjają próchnicy. Po drugie napoje słodzone, poza zawartym w swym składzie cukrem, mają również kwaśny odczyn, czym w dwukrotny sposób przykładają się do powstania ubytków. Poza tym częste ich spożywanie może powodować erozję, czyli swego rodzaju „rozpuszczanie” powierzchni szkliwa. Negatywny wpływ na zęby mają nie tylko słodzone napoje gazowane (np. coca-cola, tonik, oranżady), które powszechnie uważane są za niezdrowe, ale również słodzone wody, soki owocowe, soki owocowo-warzywne (przez wielu rodziców uznawane za zdrowe), czy wszelkiego rodzaju napoje. Znacznie lepiej starać się zastąpić je niesłodzonymi herbatami owocowym, które nie będą niszczyć naszych zębów. Można również dosładzać napoje ksylitolem, który nie powoduje próchnicy. 

W celu utrzymania zdrowych białych zębów należy również unikać produktów, które powodują odkładanie się przebarwień na powierzchni szkliwa. Należy ograniczać spożywanie kawy — szczególnie czarna kawa powoduje powstawanie przebarwień oraz herbat — wbrew powszechnej opinii nie tylko czarna herbata, ale również biała, zielona i czerwona powodują powstawanie osadów na powierzchni zębów. Poza tym należy ograniczyć ilość spożywanych napoi barwiących — czerwonego wina, ciemnych soków (np. sok wiśniowy, sok z czarnej porzeczki). Warto również nie spożywać w zbyt dużej ilości innych barwiących produktów — niektórych owoców i warzyw (np. buraki, jagody, wiśnie), ciemnych sosów, czekolady i kakao, niektórych przypraw (curry, kurkuma, papryka słodka, cynamon). 

Powiązane produkty

Co warto jeść?

Zdecydowanie dla zębów najlepsza będzie zdrowa dieta, niezawierająca dużej ilości cukrów. Istnieje jednak kilka produktów, które warto jeść. Po pierwsze badania wykazały, że ser żółty podnosi pH płytki nazębnej i zmniejsza ryzyko powstania próchnicy. Po drugie niektóre produkty ułatwiają nam mechaniczne oczyszczenie powierzchni zębów w sytuacji, kiedy nie możemy ich umyć po posiłku. Należą do nich na przykład jabłka i marchewki. Skuteczne jest również żucie gumy do żucia po posiłkach, jednak pamiętać należy, że zbyt częste jej stosowanie może powodować problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Zastąpienie normalnego cukru np. w napojach ksylitolem również jest zdrowe dla naszych zębów. Jednak trzeba pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy na samym początku – nic nie zastąpi prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij