Gula w gardle – co to jest globus histericus i jak poradzić sobie z uczuciem guli w gardle?
Maria Dąbrowska

Gula w gardle – co to jest globus histericus i jak poradzić sobie z uczuciem guli w gardle?

Gula w gardle, dyskomfort przy przełykaniu, dziwny lęk. To objawy globus histericus – złożonej i nie do końca zbadanej dolegliwości, której przyczyny leżeć mogą w naszej psychice. W jaki sposób sobie z nią poradzić? 

Gula w gardle – przyczyny „kluchy” w gardle

Nagle w przełyku zaczynamy odczuwać dziwny dyskomfort. Wydaje się nam, jakby zalegało tam obce ciało. Kulka w gardle, której fizycznie tam przecież nie ma, uciska i powoduje problemy z przełykaniem. Pojawić się może też drapanie, pieczenie w mostku, gardle czy zatokach, suchość w ustach. I choć objawy te nie są wyjątkowo intensywne i najczęściej nie sprawiają nam bólu, to powodują niepokój. No bo cóż takiego może się z nami dziać? Skąd ta gula w gardle?

Brzmi znajomo? Naukowcy są zdania, że doświadczyła tego choć raz w życiu co druga dorosła, zdrowa osoba. Globus histericus (kula histeryczna), bo tak nazywa się naukowo ten stan, trwać może parę chwil. Zostawia jednak po sobie dziwne, nieprzyjemne wrażenie. Dotykać może zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Co ciekawe, w starożytności, bo uczucie to znane było już w czasach antycznych, globus histericus przypisywany był tylko kobietom. Wierzono wówczas, że źródłem histerycznych stanów u kobiet jest ich macica, która potrafi wędrować po ciele, uciskać tym samym różne organy i powodować rozmaite niepokojące zachowania u płci żeńskiej.

Dziś wiemy, że globus histericus nie ma nic wspólnego z płcią. Uczucie guli w gardle może mieć rozmaite przyczyny – mogą one ze sobą współistnieć i nakładać się na siebie. Nie ma dla niej jednego, prostego wytłumaczenia. Dziwna gula w gardle może sprawić, że zaczniemy się doszukiwać jej przyczyny u laryngologa czy gastrologa - i słusznie. Gdy jednak nie dadzą oni satysfakcjonujących odpowiedzi, warto się sobie przyjrzeć. Ucisk w gardle ma bowiem głównie podłoże emocjonalne.

Nasze ciało potrafi ból psychiczny przekształcić w ból fizyczny. To somatyzacja, swego rodzaju mechanizm obronny naszego ego – robiony nieświadomie i niecelowo. Wypieramy problemy emocjonalne na płaszczyznę fizyczną, zaniedbując prawdziwe źródło dyskomfortu. Nudności, nadmierna potliwość, spięcie czy właśnie gula w gardle – tak za pomocą naszego ciała mogą się manifestować lęki i stres. Globus histericus nie musi zatem oznaczać choroby. To raczej objaw, przejaw stanu, w jakim się znajdujemy – chwilowo lub przewlekle.

Globus histericus – diagnostyka ucisku w gardle

Co zatem robić, gdy następnym razem poczujemy ten nieprzyjemny ucisk w gardle? Zachować spokój. Dla pewności i wykluczenia innej przyczyny warto odwiedzić lekarza – najlepiej gastrologa i laryngologa. Samej guli w gardle mogą bowiem towarzyszyć inne objawy, których na co dzień nie zauważamy, a które mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań: ból przy połykaniu, chrypka, krwawienie z przewodu pokarmowego, krwioplucie, uciążliwy kaszel, nudności, utrata wagi, niedokrwistość. Wszystkie te objawy mogą, choć nie muszą, oznaczać toczącą się w organizmie chorobę, np.:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zapalenie zatok,
  • choroby gardła i krtani,
  • opryszczka jamy ustnej i gardła,
  • wrzody żołądka,
  • mononukleoza,
  • rak gardła.

Poza ogólnym wywiadem lekarz może zlecić rozszerzoną diagnostykę: wykonanie gastroskopii, laryngoskopii, badania RTG, manometrii przełyku. Jeśli wykluczą one powyższe i ewentualnie inne podejrzewane przez lekarza schorzenia, „klucha” w gardle może być spowodowana przez globus histericus.

Aby móc zdiagnozować globus histericus, w okresie trzech miesięcy poprzedzającym badanie powinny wystąpić wszystkie z poniższych dolegliwości:

  • stałe lub okresowe wrażenie ciała obcego w przełyku,
  • występowanie tego wrażenia tylko w okresach między posiłkami,
  • brak choroby refluksowej,
  • brak dysfagii (zaburzenia połykania), odynofagii (bolesnego przełykania) oraz zaburzeń motoryki przełyku potwierdzony badaniami histopatologicznymi.

Powiązane produkty

Gula w gardle – domowe sposoby

Czy globus histericus można wyleczyć? Można go raczej łagodzić, szukać jego źródła, kontrolować i starać się wyciszyć jego przyczyny. A najczęstszym podłożem tej dolegliwości są emocje, ich zachwianie, nadmierny lęk, niekiedy nawet nerwica. Leczenie przysłowiowej „kluchy” w gardle będzie zatem w głównej mierze polegało na przywróceniu równowagi psychicznej. Czasem sama informacja, że to nieprzyjemne, powtarzające się uczucie guli w przełyku jest spowodowane właśnie przez globus histericus, a nie poważniejsze schorzenie, sprawia, że ściskanie w gardle ustępuje, a czasem i znika.

Jeśli gula w gardle daje o sobie znać często i sprawia nam znaczny dyskomfort, zaleca się wizytę u psychologa lub psychiatry i poddanie się odpowiedniej terapii. Jeśli u źródeł globus histericus leży depresja, niewykluczone, że lekarz zleci konkretne leki antydepresyjne, które sprawniej i trwalej pozwolą osiągnąć równowagę psychiczną.

Co jeszcze możemy zrobić, aby gula w gardle nie miała nad nami przewagi? Dbajmy o swoje gardło – nawilżajmy je (np. stosując preparaty z porostem islandzkim, korzeniem prawoślazu, wyciągiem z liścia podbiału), nie wystawiajmy na szkodliwy wpływ używek, np. papierosów czy kofeiny. To na pewno ograniczy podrażnienia gardła od strony fizjologicznej. Możemy spróbować oddechowych technik relaksacyjnych, dzięki którym nauczymy się koić nerwy – nie tylko w sytuacjach stresowych. Kontrolujmy oddech, nauczmy się wpływać nim na swoje zachowania i emocje. Możemy spróbować również medytacji. To metoda, która ma oczyszczać myśli, pomagać w odprężeniu i rozluźnieniu. W dobry nastrój wprowadzi relaksująca, spokojna muzyka. Klasyczna, ambient, odgłos deszczu i kropli uderzających o szybę – każdego uspokajać może inny rodzaj melodii lub dźwięków. Z pomocą przychodzą spotkania z przyjaciółmi, realizowanie swoich pasji, odpoczynek, dbanie o siebie, oddawanie się zajęciom, które pozytywnie na nas wpływają. Przy tym starajmy się być aktywni fizycznie – według licznych badań sport i przebywanie na łonie natury oczyszczają umysł i podnoszą poziom dopaminy, hormonu szczęścia.

  1. L. Panasiuk, Duszność, “Medycyna Rodzinna”, nr 1 2003.
  2. L. Paradowski, Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, Wrocław 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij