Gula w gardle – co to jest globus histericus i jak poradzić sobie z uczuciem guli w gardle?
Maria Dąbrowska

Gula w gardle – co to jest globus histericus i jak poradzić sobie z uczuciem guli w gardle?

Gula w gardle, dyskomfort przy przełykaniu, dziwny lęk. To objawy globus histericus – złożonej i nie do końca zbadanej dolegliwości, której przyczyny leżeć mogą w naszej psychice. W jaki sposób sobie z nią poradzić? 

Gula w gardle – przyczyny „kluchy” w gardle

Nagle w przełyku zaczynamy odczuwać dziwny dyskomfort. Wydaje się nam, jakby zalegało tam obce ciało. Kulka w gardle, której fizycznie tam przecież nie ma, uciska i powoduje problemy z przełykaniem. Pojawić się może też drapanie, pieczenie w mostku, gardle czy zatokach, suchość w ustach. I choć objawy te nie są wyjątkowo intensywne i najczęściej nie sprawiają nam bólu, to powodują niepokój. No bo cóż takiego może się z nami dziać? Skąd ta gula w gardle?

Brzmi znajomo? Naukowcy są zdania, że doświadczyła tego choć raz w życiu co druga dorosła, zdrowa osoba. Globus histericus (kula histeryczna), bo tak nazywa się naukowo ten stan, trwać może parę chwil. Zostawia jednak po sobie dziwne, nieprzyjemne wrażenie. Dotykać może zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Co ciekawe, w starożytności, bo uczucie to znane było już w czasach antycznych, globus histericus przypisywany był tylko kobietom. Wierzono wówczas, że źródłem histerycznych stanów u kobiet jest ich macica, która potrafi wędrować po ciele, uciskać tym samym różne organy i powodować rozmaite niepokojące zachowania u płci żeńskiej.

Dziś wiemy, że globus histericus nie ma nic wspólnego z płcią. Uczucie guli w gardle może mieć rozmaite przyczyny – mogą one ze sobą współistnieć i nakładać się na siebie. Nie ma dla niej jednego, prostego wytłumaczenia. Dziwna gula w gardle może sprawić, że zaczniemy się doszukiwać jej przyczyny u laryngologa czy gastrologa - i słusznie. Gdy jednak nie dadzą oni satysfakcjonujących odpowiedzi, warto się sobie przyjrzeć. Ucisk w gardle ma bowiem głównie podłoże emocjonalne.

Nasze ciało potrafi ból psychiczny przekształcić w ból fizyczny. To somatyzacja, swego rodzaju mechanizm obronny naszego ego – robiony nieświadomie i niecelowo. Wypieramy problemy emocjonalne na płaszczyznę fizyczną, zaniedbując prawdziwe źródło dyskomfortu. Nudności, nadmierna potliwość, spięcie czy właśnie gula w gardle – tak za pomocą naszego ciała mogą się manifestować lęki i stres. Globus histericus nie musi zatem oznaczać choroby. To raczej objaw, przejaw stanu, w jakim się znajdujemy – chwilowo lub przewlekle.

Globus histericus – diagnostyka ucisku w gardle

Co zatem robić, gdy następnym razem poczujemy ten nieprzyjemny ucisk w gardle? Zachować spokój. Dla pewności i wykluczenia innej przyczyny warto odwiedzić lekarza – najlepiej gastrologa i laryngologa. Samej guli w gardle mogą bowiem towarzyszyć inne objawy, których na co dzień nie zauważamy, a które mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań: ból przy połykaniu, chrypka, krwawienie z przewodu pokarmowego, krwioplucie, uciążliwy kaszel, nudności, utrata wagi, niedokrwistość. Wszystkie te objawy mogą, choć nie muszą, oznaczać toczącą się w organizmie chorobę, np.:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zapalenie zatok,
  • choroby gardła i krtani,
  • opryszczka jamy ustnej i gardła,
  • wrzody żołądka,
  • mononukleoza,
  • rak gardła.

Poza ogólnym wywiadem lekarz może zlecić rozszerzoną diagnostykę: wykonanie gastroskopii, laryngoskopii, badania RTG, manometrii przełyku. Jeśli wykluczą one powyższe i ewentualnie inne podejrzewane przez lekarza schorzenia, „klucha” w gardle może być spowodowana przez globus histericus.

Aby móc zdiagnozować globus histericus, w okresie trzech miesięcy poprzedzającym badanie powinny wystąpić wszystkie z poniższych dolegliwości:

  • stałe lub okresowe wrażenie ciała obcego w przełyku,
  • występowanie tego wrażenia tylko w okresach między posiłkami,
  • brak choroby refluksowej,
  • brak dysfagii (zaburzenia połykania), odynofagii (bolesnego przełykania) oraz zaburzeń motoryki przełyku potwierdzony badaniami histopatologicznymi.

Powiązane produkty

Gula w gardle – domowe sposoby

Czy globus histericus można wyleczyć? Można go raczej łagodzić, szukać jego źródła, kontrolować i starać się wyciszyć jego przyczyny. A najczęstszym podłożem tej dolegliwości są emocje, ich zachwianie, nadmierny lęk, niekiedy nawet nerwica. Leczenie przysłowiowej „kluchy” w gardle będzie zatem w głównej mierze polegało na przywróceniu równowagi psychicznej. Czasem sama informacja, że to nieprzyjemne, powtarzające się uczucie guli w przełyku jest spowodowane właśnie przez globus histericus, a nie poważniejsze schorzenie, sprawia, że ściskanie w gardle ustępuje, a czasem i znika.

Jeśli gula w gardle daje o sobie znać często i sprawia nam znaczny dyskomfort, zaleca się wizytę u psychologa lub psychiatry i poddanie się odpowiedniej terapii. Jeśli u źródeł globus histericus leży depresja, niewykluczone, że lekarz zleci konkretne leki antydepresyjne, które sprawniej i trwalej pozwolą osiągnąć równowagę psychiczną.

Co jeszcze możemy zrobić, aby gula w gardle nie miała nad nami przewagi? Dbajmy o swoje gardło – nawilżajmy je (np. stosując preparaty z porostem islandzkim, korzeniem prawoślazu, wyciągiem z liścia podbiału), nie wystawiajmy na szkodliwy wpływ używek, np. papierosów czy kofeiny. To na pewno ograniczy podrażnienia gardła od strony fizjologicznej. Możemy spróbować oddechowych technik relaksacyjnych, dzięki którym nauczymy się koić nerwy – nie tylko w sytuacjach stresowych. Kontrolujmy oddech, nauczmy się wpływać nim na swoje zachowania i emocje. Możemy spróbować również medytacji. To metoda, która ma oczyszczać myśli, pomagać w odprężeniu i rozluźnieniu. W dobry nastrój wprowadzi relaksująca, spokojna muzyka. Klasyczna, ambient, odgłos deszczu i kropli uderzających o szybę – każdego uspokajać może inny rodzaj melodii lub dźwięków. Z pomocą przychodzą spotkania z przyjaciółmi, realizowanie swoich pasji, odpoczynek, dbanie o siebie, oddawanie się zajęciom, które pozytywnie na nas wpływają. Przy tym starajmy się być aktywni fizycznie – według licznych badań sport i przebywanie na łonie natury oczyszczają umysł i podnoszą poziom dopaminy, hormonu szczęścia.

  1. L. Panasiuk, Duszność, “Medycyna Rodzinna”, nr 1 2003.
  2. L. Paradowski, Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, Wrocław 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.